Дома 2020 август

Месечна Архива: август 2020

САД разгледуваат заострување на санкциите за нафта кон Венецуела

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп размислува за заострување на санкциите за нафта кон Венецуела. Специјалниот пратеник на САД во Венецуела, Елиот Абрамс, изјави САД...

„Златна потковица“ на „Астерфест“ за филмот „Мари“ на Панајотис Краварис

„Златна потковица“ за најдобар краток игран филм на јубилејното петнаесетто издание на струмичкиот интернационален филмски фестивал „Астерфест“, што се одржа онлајн од 28 до...

Безобразно пристоен!

Мега популарниот пејач Саша Ковачевиќ кој поодамна не настапи во Македонија, секако поради коронавирусот, денес сподели фотографија за своите огнени обожавателки. На сликата е...

Венецуела бара доброволци за тестирање на руската вакцина против коронавирусот

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро најави дека ќе бара доброволци за тестирање на вакцината против Ковид-19, што ја разви Русија, објави БиБиСи. Русија беше првата земја...

Средношколците на протест – порачаа: „Владата онлајн, учениците офлајн, „Назад во клупа“…/ФОТО ГАЛЕРИЈА

Средношколскиот сојуз попладнево протестираше за учебната година на 1 октомври да почне веднаш со комбиниран модел на настава, а не онлајн, во општините кои...

Невозможната мисија стана возможна – распеано, со тамбурата, на Градскиот плоштад во Куманово

Со причина без гостите од странство, само со нашите, до начинот на кој беа испочитувани учесниците и медиумите/меѓу кои и весникот ВЕЧЕР како еден...

Тедрос: Олабавувањето не мерките без контрола е рецепт за катастрофа

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска предупреди ограничувањата воведени за борбата против коронавирусот да не се ублажуваат прерано и посочи...

Трамп се закани со интервенција по насилствата во Портлaнд 

Претседателот Доналд Трамп вчера и денеска објави серија твитови со критика до градоначалниците на Портланд, сојузна држава Орегон и Кеноша, Висконсин, каде деновиве се...

Во Москва претепан младиот блогер и жесток опозиционер, Јегор Жуков

Угледниот руски опозициски блогер Јегор Жуков е претепан во Москва, пишува Би-Би-Си. Неговите приврзаници објавија фотографија на Фејсбук од крвавото и отечено лице на Жуков....

Најчести грешки при подготовка на пица и тестенини – ги откриваат Италијанците

Постојат неколку најчести грешки кои луѓето ги прават додека јадат и подготвуваат италијанска храна. И покрај обожувањето на италијанската храна, коешто доаѓа од сите страни...

Безосовите 200 милијарди долари наредени во банкноти од 1 долар – знаете ли како...

Популарниот американски астрофизичар Нил де Грас Тајсон на сликовит начин опиша колку е всушност богат сопственикот на „Амазон“, Џеф Безос. На својот Инстаграм профил тој...

Астролошки компатибилни – Кој е вашиот најдобар пријател според хороскопскиот знак?

Астролошката компатибилност важи и кога станува збор за пријатели, а не само за романтични партнери. Дознајте кој хороскопски знак најмногу ви одговара како најдобар...

„Мајка на сите пандемии“ – Шпански грип: Како изгледаше светот по пандемијата од 1918...

Ако веќе не сте слушнале за пандемијата на шпански грип, кризата со коронавирусот веројатно го привлече вашето внимание на фактот дека овој смртоносен вирус...

Избегајте од реалноста и заспијте гледајќи во мачки – јапонски хостел ви го овозможува...

Невообичаен хостел, поврзан со засолниште за мачки, во префектурата Осака во западна Јапонија, им овозможува на гостите да заспиваат гледајќи во мачките. За многумина,...

Енергетска бомба: Салата од целер и јаболки

Целерот е многу корисно и здраво растение кои при редовна консумација во исхраната може позитивно да влијае во лекување на астма, воспаление на белите дробови,...

Белорусија ќе одговори еквивалентно на санкциите од балтичките држави

Белоруското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека на еквивалентен начин ќе одговори на санкциите воведени од трите балтички држави врз белоруските власти, нарекувајќи...

Вучиќ му го честиташе изборот на Заев за премиер

Српскиот претседател Александар Вучиќ преку својот профил на Твитер денеска му го честиташе изборот на Зоран Заев за премиер на Република Северна Македонија, јави...

Царовска: Нудиме комбиниран модел за почеток на наставата

Владата нуди комбиниран модел за старт на учебната година и секаде кадешто се исполнети условите од протоколите коишто веќе се усвоени, наставата ќе може...

Протест на Средношколскиот сојуз за комбинирана настава

Средношколскиот сојуз попладнево протестираше за учебната година на 1 октомври да почне веднаш со комбиниран модел на настава, а не онлајн, во општините кои...

Шахпаска: Приоритет на оваа Влада и Министерство е новиот Закон за работни односи

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска, на првиот работен ден од преземањето на оваа функција, оствари средба со претставници на синдикатите...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети