test
Дома 2019 јуни

Месечна Архива: јуни 2019

Возиме велосипед и голтаме отрови!

Тимот на научници од лабораторијата на АМБИКО при УГД Штип, ја истражувал изложеноста на велосипедистите на аерозагадувањето во близина на сообраќајниците во Скопје. Резултатите покажуваат...

Исклучени од сообраќај 34 пијани возачи

Кај 32 возачи е утврдено присуство на алкохол во крвта, а двајца одбиле проверка, при акциската контрола што ја спроведе Одделението за безбедност на...

Ми лежи на срце… Сузана Турунџиева: Упатство за употреба

Замислете си дека сте се пријавиле на некој конкурс, да бидете член на некоја експедиција која планира да посети друга планета, каде ќе имате...

Без струја утре делови од Сарај и Кисела Вода

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа без струја утре од 10 до 11 часот ќе бидат корисниците од улица „4“ во село Сарај и...

Жените и повозрасните селектираат отпад, на младите уво не им чуе

Повеќе од третина од граѓаните во најголемите градови, односно 37 отсто, имаат навика секогаш или често да селектираат отпад. Најмногу одвојуваат пластика (82%), потоа...

Поставени 19 контејнери за селектирање пластичен отпад во Велес

Општина Велес неделава на јавни површини постави 19 контејнери од кои десет жолти пластични контејнери од 1,1 кубен метар и девет метални мрежести жолти...

На врвот „Руен“ се одржа „Балкан без граници“

Врвот „Руен“ и годинава беше зборното место на планинарите од Македонија и Бугарија кои учествуваа на традиционалната Меѓугранична средба „Балкан без граници“. Средбата која по...

Морбилите полека стивнуваат, епидемијата сеуште на сила

Епидемијата на мали сипаници – морбили во државата полека стивнува. Според податоците на Институтот за јавно здравје на РСМ минатата недела, пријавени се вкупно...

Ригорозни мерки против паркирањето на пристапните рампи во Кочани

Паркирањето возила на пристапните рампи и на косините на тротоарите што се изработени за нив, ги натера инвалидните и лицата со физичка попреченост од...

Екоакција за чистење на „Китино кале“ во Кичево

Во Кичево се спроведе екоакција во организација на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), во парк-шумата во центарот на градот „Китино кале“. – Со денешната екоакција,...

Општина Кавадарци донираше две возила за полицијата

На иницијатива на градоначалникот Митко Јанчев, општина Кавадарци заедно со бизнис секторот, донираше две возила „шкода рапид” за полицијата. Ова е втора  донација, а...

Елена Велевска има гради кои не ѝ ги собира костимот за капење

Македонската фолк ѕвезда Елена Велевска изминатиов период се одмараше на грчките плажи, а беше актуелна не само со песните, туку јавноста ја збуни и...

„Љубов и револуција“: Градскиот парк како Вудсток во семејно издание

Дедовци, баби, мајки, татковци и деца, основци и средношколци и многу млади ги нишаа главите во ритамот на познатите рок и панк песни од...

Пантомима во МНТ: Финската атракција “Мимо арт компани“ го отвора 12. Панфиз

Со финската атракција “Мимо арт компани“ и претставата “Боди Ноутс” утревечер (1 јули) во 20 часот на големата сцена на Македонскиот народен театар, стартува...

Скопско лето: „Деконструкција на пејзажот“ во Галерија 8 – Безистен

Во рамки на Скопско лето, утревечер (1 јули), со почеток од 21 часот во Галерија 8, Безистен во Старата скопска чаршија ќе се отвори...

Нова книга: „Здивена“ на Пухловски на македонски

„Здивена“ е насловот на романот на хрватската писателка Марина Шур Пухловски, кој „Македоника литера“ од Скопје неодамна го објави на македонски јазик. Преводот од...

Филм: „Приказна за играчките 4“ – за старите и новите пријатели

„Приказна за играчките 4“ во режија на Џош Кулеј е најновиот анимиран филм во кој најмладите ќе можат да уживаат во скопските кина. Во него,...

Deutsche Bank планира да отпушти 20.000 работници

Deutsche Bank планира да го намали бројот на работни места од 15.000 до 20.000, или околу една шестина на глобално ниво. Процесот на отпуштање би...

„The Discoverer“: Наместо Дубровник, посетете го Охрид!

Меѓународниот туристички портал „The Discoverer“ направи листа на пет популарни дестинации кои би требало да се избегнуваат поради метежот и негативниот став кон туристите...

Раст на бројот на патници на Скопскиот аеродром

Скопскиот аеродром забележа исклучителен раст на бројот на патниците во 64 месеци по ред, при што бројките покажуваат континуиран пораст од јануари 2014 година,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети