Дома 2019

Годишна Архива: 2019

Куба го осуди протерувањето на своите дипломати во САД

Кубанската влада го осуди протерувањето на двајца нејзини дипломати во Обединетите нации, обвинети за наводни активности кои ја загрозуваат американската национална безбедност. „Категорично го отфрлам...

Њујорк е главен финансиски центар во светот, а Лондон едвај втор

Њујорк го зголеми своето водство како главен финансиски центар во светот, додека Лондон едвај се задржа на второто место пред Хонг Конг. Неизвесноста во поглед...

Обвинителство презело 171 предмет од СЈО, приоритет за оние во судска постапка

Јавното обвинителство од СJO презело вкупно 171 предмет. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и...

Мигранти и бегалци пронајдени во објекти под опсада, пренесени во прифатен центар на Пелопонез

Мнозинството бегалци и мигранти кои вчера беа пронајдени во два објекта под опсада во центарот на Атина, пренесени се во прифатен центар во Коринт...

Драма во Лион: Жена пукала од прозорец, двајца повредени

Една жена отворила оган од огнено оружје од прозорец во комерцијалниот дел на Лион и ранила во раката еден случаен минувач, а за вториот...

Дика не знае каде се парите кои бизнисмените ги уплаќале во Меѓународниот сојуз

По повеќе од два часа распит за случајот „Рекет“, Агапи Дика, пред малку излезе од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Таа за...

ТАВ  ќе ги проширува аеродромите во Скопје и Охрид, за 10 години четири пати...

Со четири пати зголемен број  патници на аеродромите во Скопје и во Охрид холдингот ТАВ аеродроми  и планови за нови инвестииции ги  одбележува првите...

Вишеградската група повикува ЕУ да ги исполни обврските кон Македонија

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамки на неговата турнеја низ европските главни градови, денеска престојува во работна посета на...

Деспотовски: За секое евро што го дава државата компаниите вложуваат свое евро

Рекорден број апликации, 487 или два до три пати повеќе од лани се доставени на повикот за комерцијализација на иновации. Како што рече директорот...

Џабе триумфот во Монпелје ако не го победиме и Порто  

Европскиот и македонски ракометен шампион, тимот на Вардар, утре од 17 часот ќе го одигра првиот натпревар на домашен терен во новата сезона од...

Гугл планира да инвестира три милијарди евра во Европа

Компанијата Гугл планира да вложи три милијарди евра за ширење на своите центри за податоци во Европа во следните две години. Генералниот директор на Гугл,...

Димковски: Лозарите да не потпаѓаат на партиски притисоци

Лозарите да не потпаѓаат на притисоци од партиски структури како што беше случајот вчера со некои од нив. Отворени сме за соработка, за разговор,...

Електронски систем за наплата на сите патарини со 13,7 милиони евра

Со 13,7 милиони евра средства обезбедени од ЕБОР и Буџетот, ќе се воведе електронски систем за наплата на сите патарини, со што ќе се...

Не ни беше лесно

Босанскиот интернационалец од редовите на лондонскиот премиерлигаш Арсенал, Сеад Колашинац тврди дека заедно со неговиот тимски колега, Месут Озил, веќе го имаат заборавено физичкиот...

Просечната плата во јули 25.104 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули 2019 година, изнесува 25.104 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст...

Откриено зошто Де Лихт ја одби Барса

Неколку месеци пред официјално да биде претставен како најнова аквизиција на италијанскиот калчолигаш Јувентус, каталонскиот гигант Барселона беше клубот кој важеше за апсолутен фаворит...

Мадона ми нудеше 20 милиони долари за да и направам дете

Познатиот кошаркар во НБА, Денис Родман (58), во интервју за американските медиуми откри детали од неговата врска со славната пејачка Мадона (61). Родман откри дека...

Со поддршка од Светска банка ќе се јакне одржливоста на јавните финансии и ќе...

Светска банка со заем од 125 милиони евра ќе и помогне на државава да ја зајакне одржливоста на јавните финансии и да ја подобри...

И најмладите од Аеродром се вклучија во Европската недела на мобилност

Европската недела на мобилност беше одбележана со повеќе активности во Општина Аеродром. Децата од предучилишна возраст од градинките „Буба Мара“ го одбележаа денот без...

Oктај Махмути е нов слектор на Македонија?!

Откако кошаркарскара репрезентација на Македонија остана без селектор, претседателот на Федерацијата, Перо Антиќ, веќе го најави наследникот на Јорданчо Давитков. Веднаш по објавувањето дека Давитков...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО