test
Дома 2020 декември

Месечна Архива: декември 2020

Леброн Џејмс и Беки Хемон испишаа историја во НБА-лигата

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс славеа над Сан Антонио со 121:107 во историски натпревар поради две причини - за првпат во постоењето на НБА...

Шилегов со милениче, Богдановиќ се ожени, Наумоски по трет пат стана татко, а Георгиевски...

Скопските градоначалници 2020 година ќе ја паметат по искра на среќни мигови, иако за сите таа беше најтешка и најнеизвесна, а за некои најтажна...

Објавена поетската е-книга „Отковидување“ со поезија од стотина автори

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ заедно со групата Scuola di poesia – делегација Македонија, дел од...

НОВОГОДИШНО СО ПРВАТА ДАМА,  ЕЛИЗАБЕТА ЃОРГИЕВСКА: Уживам во празничните ритуали, сакам да подарувам

Елизабета АРСОСКА ФОТО: Ѕвонко ПЛАВЕВСКИ Новата година да ја започнеме одговорно, да празнуваме во кругот на најтесното семејство и строго да се придржуваме на протоколите за...

Интервју со маестро Симон Трпчески: Јас сум граѓанин на светот, но корените ми се...

 „Исполнетоста од сето она што е поминато во изминатите години е најважна и тоа е еден показател за тоа дали еден човек на крајот...

Коронавирус коси, Македонија стана членка на НАТО, бугарско вето и уште едно НЕ од...

Коронавирусот кој завладеа со целата планета, влезе во нашите животи најавувајќи една тешка, страшна и неизвесна година. Рестрикции, дистанца, страв, неизвесност, отуѓување и ограничен...

Во Хрватска уште четири земјотреси во текот на ноќта

Во текот на претходната ноќ, поширокото подрачје на Петриња беше погодено од најмалку четири нови земјотреси, а најсилниот од нив беше 3,8 степени, пишува...

АМСМ: Ако денес тргнувате на пат…

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, информира АМСМ. Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и...

Учениците (и родителите) од денеска на зимски распуст до 20 јануари

Основците и средношколците од денеска се на зимски распуст кој ќе трае до 20 јануари. Наредниот ден учениците ќе ја продолжат наставата од второто...

Чудната година завршува со чудно време – и дожд, и снег и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд, кои на места, особено во источните делови повремено ќе бидат поројни и проследени со...

Годинава и празничните џемпери во согласност со пандемијата- активираат аларм штом ви се доближи...

https://youtu.be/HWesY_ote7A Еден од изразите што ја одбележаа 2020 година е секако социјално растојание. Едвај да помина ден од крајот на март, а некој да не...

Повик за учество на онлајн летна студентска програма на ЦЕРН

Младите од земјите во Југоисточна Европа, вклучително и од нашата земја, имаат можност преку SEEIIST (Mеѓународен институт за одржливи технологии на Југоисточна Европа) да...

Со завршувањето на 2020 година, завршува и најтоплата деценија досега

Крајот на 2020 година го заокружуваме со најтоплата забележана декада и една од трите најтопли години измерени досега, покажуваат податоците на Светската метеоролошка организација...

Донесена одлука за 19. емисија на обврзници за денационализација

Владата на денешната 36-та седница донесе одлука за деветнаесетта емисија на обврзници за денационализација во висина од 11.500.000 евра за реализација на вкупно 800...

Укината забраната за летови од Велика Британија

Владата на денешната 36-та седница донесе одлука за укинување на забраната за авионските летови од Велика Британија во земјава која важеше до крајот на...

Владата го одобри текстот за гаранција за набавка на вакцини преку Ковакс

Владата го разгледа и усвои текстот на гаранцијата усогласен помеѓу Глобалниот сојуз за вакцини (ГАВИ) (GAVI ALLIANCE) како корисник на гаранцијата и Комерцијална банка...

Ефикасна диета за моментите кога сакате да се доведете во форма побрзо од што...

Рускиот лекар и нутриционист Алексеј Коваликов советува која диета може да ви помогне ефикасно да изгубите тежина пред Нова година, или пригода која ви...

Рама: Постигнавме договор со Фајзер, вакцинацијата почнува во јануари

Aлбанскиот премиер Еди Рама објави дека албанската Влада постигнала начелен договорот со компанијата „Фајзер“ за обезбедување антиковид вакцина. Според Рама вакцинацијата на популацијата во Албанија...

Русија ќе издвои една милијарда евра за масовна вакцинација на населението

Се претпоставува дека вакцинацијата во Русија против Ковид-19 ќе ја чини оваа држава околу една милијарда евра, соопшти руското Министерство за финансии. – Во...

Во терористички напад во Сирија убиени 28 лица

Во голем терористички напад во Сирија, во кој цел на нападот бил автобус, убиени се 28 лица, јавија британските медиуми. Нападот се случил на автопат...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети