test
Дома 2020 декември

Месечна Архива: декември 2020

Македонскиот државјанин осомничен за двојното убиство во Тирана е лишен од слобода

Албанската полиција го лиши од слобода македонскиот државјанин кој претпладнево со истрели од огнено оружје усмрти две жени во Тирана. -Како резултат на интензивните акитвности...

Предновогодишна еуфорија под маски на плоштад/ФОТО ГАЛЕРИЈА

Традиционалните новогодишни настани на скопскиот плоштад изостанаа годинава, но новогодишна еуфорија сепак има! На плоштадот врвулица од луѓе, деца, Дедо Мразовци... Фото: П.Стојаноски ...

Учениците од МБУЦ „Илија Николовски-Луј“, ученици од „Димитар Влахов” и „Златан Сремец”, подготвија новогодишна...

Министерката за образование и наука Мила Царовска со видеообраќање, кое содржи композиција од учениците од музичкото училиште „Илија Николовски-Луј"  и ученици од „Димитар Влахов"...

Филипче: Здравјето, семејството и најблиските се највисоките животни приоритети, затоа оваа година да прославиме...

Влегуваме во новата година посилни и помудри, со верба дека оваа 2021 година ќе биде многу подобра од претходната. Со вакцината која влева надеж...

Заев: 2021 година ќе биде година на излез од пандемијата

Ја испраќаме годината запаметена по светска пандемија која целосно ни го измени начинот на живеење, а со тоа и светогледот. Ќе ја паметиме како...

На инфективните оддели во земјава се лекуваат 871 пациент со Ковид-19

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 540 пациенти позитивни и суспектни на...

Филипче: Ова беше тешка година, почитувајте ги мерките

Министерот за здравство Венко Филипче апелира до граѓаните празниците да ги поминат во кругот на најблиските, без групирање и со почитување на мерките. Тој...

Новата 2021 година пристигна на Нов Зеланд и поголемиот дел од Австралија

Први во светот Новата 2021 година ја дочекаа жителите на островите Самоа и Кирибати, кои се најистурени временски зони. Самоа и Кирибати се затворени за...

Преполовен бројот на склучени бракови годинава

Голем е бројот на граѓани кои оваа година не ја крунисаа својата љубов со брак поради пандемијата на коронавирусот, која трае повеќе од десет...

Што остана од Петриња по разорниот земјотрес, објавена видео снимка

Хрватското министерство за внатрешни работи објави видео снимено од воздух од Петриња, градот што беше најпогоден од земјотресот со јачина од 6,2 степени по...

Обвинение против осум лица за недозволено тргување со културно наследство

По повеќемесечна истражна постапка, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд во Скопје...

Објавена поетската книга „Ќе фатит бран” од Долорес Атанасова

Здружението за литература, култура и уметност „Галикул“ и Галичката книжевна колонија 2020 ја објавија поетската книга „Ќе фатит бран” од Долорес Атанасова-Лори, лауреат на...

Новиот вид на коронавирусот се шири низ САД

Калифорнија вчера го потврди првиот случај на нов, позаразен вид на ковид 19, што ја прави втора држава во САД со пациент заразен со...

Богдановиќ: Живи и среќни да сме во новата 2021 година

-Годинава започна многу оптимистички, со многу идеи и планови за реализација. Продолжи со соочување со суровоста наречена КОВИД 19, со прифаќање на работите такви...

Отстранета уште една нелагално поставена градба

Општина Центар информира дека по претходно издадено решение од Секторот за инспекциски работи, отстранета е уште една нелегално поставена градба во Центар. -Согласно решението, кое...

Заедничките часови на средношколците кои учат на различни наставни јазици се спроведуваа онлајн

Во текот на првото полугодие од тековната учебна година, во седум средни училишта на Градот Скопје се реализираа заеднички online часови на ученици кои...

Сработеното низ фотографии

-Годината која измина во многу аспекти беше тешка и исполнета со многу предизвици. Но, и покрај сите пречки кои ни се испречија, останавме доследни...

В сабота шалтерите за наплата во дирекцијата нема да работат

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ во пресрет на новогодишните празници ги известува корисниците дека в сабота, шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието и...

Тешка повреда: Морант беше изнесен од терен со – инвалидска количка (ВИДЕО)

Кошаркарот на Мемфис, Џа Морант, се здоби со повреда на дуелот против Бруклин поради која ќе биде надбвор од терените најмалку еден месец. За среќа...

Младите од малиот групен дом добија новогодишни пакетчиња

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, младите од малиот групен дом во Козле добија новогодишни пакетчиња и фудбалски топки. Ова се само симболични подароци...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети