test
Дома 2020 јануари

Месечна Архива: јануари 2020

Кинескиот амбасадор во Македонија, Џанг Ѕуо, ексклузивно за весникот „ВЕЧЕР“: Во Македонија има 50...

Според истражувањата и проекциите на нашите експерти, се очекува корона вирусот да почне да го намалува својот интензитет веќе од 8 или 9 февруари....

Исплатени субвенциите за поледелски култури

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, денеска ги исплати субвенциите за одгледувачите на поледелски култури. Станува збор за исплата по мерката...

„Мојата година со Селинџер“ го отвора 70. издание: „Берлинале“ со филмови кои ја гледаат...

„Филмовите во Главната компетиција раскажуваат интимни и потресни, индивидуални и колективни приказни кои имаат траен ефект и го добиваат своето влијание од нивното меѓусебно...

Јубилеј 75 години постоење: МНТ е основан на 31 јануари 1945, а на 3...

Македонскиот народен театар на 31 јануари ја потсети јавноста и својата публика на самите почетоци на оваа државна културна установа која годинава слави јубилеј,...
video

ВИДЕО: Се урна покрив на сала за хокеј, има и мртви!

Покрив на спортска сала за хокеј на мраз се урна во Санкт Петербург. Според првичните информации од руските медиуми, најмалку едно лице го загубило...

Димитров: Работодавците експлоататори да се кажат по име и сите да се борат против...

Работодавачите и работниците не треба да се гледаат преку нишан туку меѓусебно да се почитуваат и да градат компромиси во интерес на сите, порачуваат...

Меѓународната награда „Гоцева мисла“ за Хаџиманов, Ангелова и Топуз

Зафир Хаџиманов, нашиот истакнат пејач, актер и писател, кој живее и работи во Србија, Вања Ангелова, универзитетската професорка од Бугарија, писателка и преведувач и...

Државниот долг за 2019 намален, јавниот долг стабилизиран и понизок од проекциите

Државниот долг во 2019 година е намален за 0,4 процентни поени во однос на 2018 година и изнесува 40,2 отсто од БДП, покажуваат последните,...

ОДБЛИСКУ СО ЕВРОАМБАСАДОРОТ ВО ЗЕМЈАВА, САМУЕЛ ЖБОГАР: Специјалист сум за палачинки, а знам да...

Евроамбасадорот најмногу се релаксира на Попова Шапка, ги слуша старите југословенски рок-бендови како „Бијело дугме“, „Плави оркестар“, „Идоли“, но и словенечката група „Лајбах“, како...

Билет за едно возење засега до Матка и на неколку други линии

Од ЈСП велат дека хартиениот билет за едно возење не бил дистрибуиран на сите продажни места и на сите линии, бидејќи се работи за...

Били Ајлиш со „специјален настап на Оскарите“

Овогодинешната победничка на наградите Греми, американската пејачка Били Ајлиш ќе има „специјален настап на Оскарите“, објавија светските медиуми. Таа, иако не е номинирана, изгледа ќе...

На местото на дивата депонија во Карпош 4 ќе никне голем парк

Просторот меѓу кејот на Вардар и булеварот „Илинден“, во населбата Карпош 4, ќе биде претворен во парк. Како што најави скопскиот градоначалник Петре Шилегов,...

Маргарита Христова од студениот битолски Широк сокак во топлата катарска морска Oаза

Познатата македонска поп-пејачка, битолчанката, Маргарита Христова ја батали нашата календарска зима, замина како птица-преселница во топлиот Катар каде што во овој дел од годината...

По три децении во Свети Николе се гради социјална зграда

Во Свети Николе почна изградба на социјална зграда во која ќе можат да се вселат 48 семејства од социјално ранливите категории. Според Генералниот директор...

Серија предавања во Планетариумот за викендот

Скопско астрономско друштво кани на серија предавања во Планетариумот во Скопје, кои ќе се одржат в сабота и в недела и тоа во два...

Откриени причините за падот на хеликоптерот во кој загина Брајант

Помина речиси една недела откако загина легендарниот НБА кошаркар, Коби Брајант, а истражителите се на терен се со цел да ја откријат причината за...

Ве молам сфатете ме – девица сум!

Американската атлетичарка Лоло Џонс е позната по тоа што настапуваше на Зимските и Летните олимписки игри и тоа во два различни спорта. На Летните...

Кацарска бара од Судскиот совет да ги прибави сите докази за утврдување на фактичката...

Добрила Кацарска, судија во скопскиот Основен кривичен суд, испрати писмо до Судскиот совет со барање да ги прибави сите докази за утврдување на фактичката...

Влатко Гроздановски го славеше својот 37. роденден и првиот роденден на ќеркичката Мила

Еден од познатите, но би рекле и омилените македонски фудбалери кој со славата се стекна играјќи фудбал и во странство, Влатко Гроздановски, деновиве не...

Петер: Компаниите да носат одлуки веднаш и сега, да не чекаат поради изборите

 Директорите на компаниите да не ги одложуваат одлуките поради изборите, туку да ги носат веднаш и сега, порача претседателот на Советот на странски инвеститори,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети