Дома 2020 јануари

Месечна Архива: јануари 2020

Хрватска и БиХ подигаат ниво на подготвеност поради епидемијата на новиот коронавирус

Кризниот штаб на хрватското Министерство за здравство денеска подигна ниво на подготвеност поради епидемијата на коронавирус и предложи формирање Национален кризен штаб за координација...

Во љубовта кон партнерот не треба да се дава премногу

Токсичните врски ги прават луѓето несреќни, понижени, така што некој може и да си го постави прашањето – „дали воопшто заслужувам љубов?“. Една од ситуациите...

Состанок на Заедничкиот експертски комитет за отворање граничен премин во областа на Преспанското Езеро

Прв состанок на Заедничкиот експертски комитет за воспоставување граничен премин во областа на Преспанското Езеро се одржа денеска во Скопје, кој го водеше државниот секретар во...

Надежта не умира: Дали Слаткар и Гавазова ќе имаат заедничка песна?

Марко Маринковиќ попознат со прекарот Слаткар, треба да стане татко, чека дете со својата сопруга Сања Николиќ некогашната манекенка. Во меѓувреме на социјалните мрежи...

Нема согласност во Советот на Охрид за утврдување динамика за отстранување на дивоградбите на...

Советот на Општина Охрид не го донесе Планот за отстранување на бесправно изградените објекти на плажите на езерото, а се однесува на оние плажи...

Зверев донира 50.000 долари за жртвите од пожарите во Австралија

Германскиот тенисер Александар Зверев ќе донира 50.000 долари за жртвите од пожарите во Австралија. Пред почетокот на гренд слемот Аустралиан Опен, Германецот вети дека ќе...

Европарламентот ги прераспоредува седиштата по напуштањето на Британците

Со заминувањето на Обединетото Кралство од Европската Унија, Европскиот Парламент мора да ги прераспореди седиштата за европските пратеници од сите 27 земји членки на...

Безос заработил 13 милијарди долари за 15 минути

Најбогатиот човек во светот, американскиот бизнисмен Џеф Безос, основач на компанијата Амазон, го зголеми своето богатство за 13 милијарди долари само за 15 минути,...

Германија: Брегзит е разделување за Европа

Германија смета дека Брегзит претставува „разделување за Европа", изјави денеска портпаролот на германската Влада, Штефен Зајберт. – Нема сомнеж дека денешниот излез на Велика Британија...

НБ: И понатаму се намалува просечната каматна стапка на кредитите

Просечната каматна стапка на вкупните кредити, во декември, и натаму се намалува сведувајќи се на нивото од 4,94 отсто, што преставува месечен и годишен...

„Биди мои очи“ – Нова програма со 180 јазици за лица со оштетен вид...

Неколку милиони корисници на паметни уреди им помагаат на луѓето со оштетен вид во 150 земји во светот, на 180 јазици. Тоа се спроведува...

Комеморација за Буштур: Молк, солзи, аплауз за кошаркарската легенда

Едноминутен молк, многу солзи и тага и громогласен аплауз. Вака почна, се одвиваше и заврши Комеморативната седница во чест на македонската кошаркарска легенда Благоја...

ЕУ мобилизира 10 милиони евра за медицински истражувања за корона вирусот

Европската Комисија соопшти дека мобилизирала десет милиони евра од програмата Хоризон 2020 за поддршка на истражувања за коронавирусот. Фондовите се мобилизирани по итно барање за...

Захариева: Новата методологија не треба да ги спречува преговорите на Македонија со ЕУ

Новата методологија не треба да го спречува процесот на проширување на Европската Унија и почнувањето преговори за членство со Македонија и Албанија, изјави денеска...

МЛАДИТЕ СЕДНАА ПРЕД СОБРАНИЕ ПРОТИВ УВОЗОТ НА ОТПАД

Младите од Скопје денеска одржаа протестен собир со симболично седнување на улицата пред македонското Собрание. Ги предадоа нивните барања во Собранието и рекоа дека...

Локалниот пат меѓу Виниче и Страчинци за прв пат ќе се асфалтира

Прв пат по 50 години, ќе се асфалтира локалниот пат што ги поврзува скопските села Виниче и Страчинци. Средствата во вредност од 15 милиони...

Законот за Јавно обвинителство во ќор-сокак

Без договор заврши и денешната средба на  работната група за Предлог-законот за јавно обвинителство, на која присуствуваа претставници на сите пратенички групи. Без поместувања...

Тавила: Македонското здравство е на високо ниво и подготвено да се справи со корона...

Нема случаи со корона вирус во државава и нивото на подготвеност е многу високо. Министерството за здравство и другите владини структури се подготвени да...

Намален бројот на работници во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во декември 2019 година е за 2,4 отсто помал во споредба со истиот месец од 2018 година, а на...

Реконструирани тоалетите на ОУ „Аврам Писевски“

Градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев, заедно со претставниците од Канцеларијата за одбранбена соработка на САД, мајор Патрик Енрикез и од Европската команда на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети