Дома 2020 јануари

Месечна Архива: јануари 2020

Албанија го презема претседавањето со ОБСЕ

Албанија од денеска го презема од Словачка претседателството со Организацијата за безбедност и соработка, најавувајќи дека еден од нејзините клучни приоритети ќе бидат...

Градоначалникот на Тирана ги служеше корисниците во Народната кујна

Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај и во пресрет на оваа Нова година не ги заборави лицата кои се во најтешка социо – економска сотојба...

Мицотакис: Обединети можеме конечно Грција да ја придвижиме напред

Во 2020 година ги оставаме зад себе поделбата, лагата и неспособноста и со самоувереност чекориме напред, порача премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис во неговата...

Светот ја дочека 2020 година и со огномети и со протести

Светот ја дочека Новата година весело и со огномет од Сиднеј до Лондон, иако прославите останаа под сенката на пожарите во Австралија, протести во...

Сејдини: Со пласман на ЕП да го оствариме сонот

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини во новогодишно обраќање до јавноста посака пласман на ЕВРО 2020. – Пласманот на Европско првенство е остварување...

Утрово најстудено во Маврово

Во Маврово утрово е најстудено, -6 степени, а максимални четири се измерени во Дојран и Гевгелија. Според УХМР, -4 е во Крива Паланка, Берово и...

Хрватска го презема претседателството со Европската Унија

Хрватска од денеска е новиот претседавач со Европската Унија. Претседателството го презема од Финска, а во јуни ќе го предаде на Германија. Овој ден официјален...

Сообраќајот на државните патишта по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Интензитетот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини,...

Ветувања и очекувања за деполитизирана администрација со помалку хартија

Со модернизација на системот за управување со документи, најголем дел од администрацијата  ќе треба да заборави на употреба на хартијата. Пет илјади административни службеници во...

Хороскоп за 2020, накусо

Еве што би било фино да сторат луѓето годинава, според хороскоските знаци: ОВЕН Не плашете се да направите чеко наназад иако вие сте водачот а другите...

Пожар од огномет во Скопје, едно лице повредено

Пожарникарите околу еден час пред полноќ интервенирале на подрачјето на Бит Пазар каде од пиротехнички ракети настанал пожар. Сопственикот на објектот бил извлечен во...

Двојна среќа: Една минута по полноќ во Скопје се родија близначиња

Точно во една минута по полноќ на Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се роди првото бебе оваа година, девојче. Само две минути...

Нова година, нова нафака: Конзервирајте среќни мисли

Обидете се годинава да стоите скраја од националниот спорт - жалење, кукање, незадоволство, чувство дека не ви е дадено она што сте го заслужиле......

Мотивирајте се за да бидете подобри и да ви биде подобро

Дали знаевте дека дури 80 отсто од луѓе уште во првата недела од новата година креваат раце од она што си го ветиле дека...

Фати и не пуштај: Жена го грабна папата, а тој мораше со сила да...

Додека папата Фраанциско сношти поминуваше низ плоштадот Св. Петар во Рим за да ги поздрави насобраните граѓани, за секунда се сврте од публиката, а...

Сончево и студено со мала до умерена облачност

Времето во земјава ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Од изутрина и особено долж Повардарието ќе дува умерен до повремено...

ГАЛЕРИЈА/ Скопска Нова година

фото: П. Стојновски

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети