test

Циркус наместо животни користи холограми – глетката е спектакуларна/видео

Германскиот „Циркус Ронкали“ е првиот циркус во светот што ги замени животните со холограми, што и не е помалку спектакуларно. Овој циркус постои со децении,...

Дали пребројавте до кое кафе стасавте денес? Вистинска мера за долговечност,...

Утринското кафе е ритуал со кој милиони луѓе го започнуваат денот, бидејќи тоа е нивната мера за успешен ден, ама и за секојдневие исполнето...

Почина познатиот македонски пејач Момо Николоски

Почина Момо Николоски (61), македонскиот пејач кој не успеа да ја добие битката со тешката болест. Тажната вест ја објави на Фејсбук неговата сопруга, а...

Мечката Степан е сè, само не обичен домашен љубимец/видео

Светлана и Јуриј Пантеленко од Русија вдомиле тримесечно мече, кое го нашле во шумата во многу тешка состојба, чија мајка веројатно ја убиле ловци....

Поховано пилешко, сладолед, преработени житарки – храна поврзана со прерана смрт

Индустриски преработена храна како похувано пилешко, сладолед или преработени житарки е поврзана со изгледите за предвремена смрт и полошо здравје, предупредуваат научниците. Научниците во Франција...

Малку недостига да си долу или горе: денес најпосакуваниот град за...

Иако во 1994 година главниот град на Данска, Копенхаген, поради банкрот беше на раб на пропаст, денес животот во овој град изгледа сосема поинаку....

Чернобил: Видео од дрон од срцето на нуклеарната катастрофа

Човек по име Ворен Урбексинг со години чекал на дозвола да го сними градот Припјат, познат по тоа што беше срцето на нуклеарната катастрофа...

Танзанија ги забрани пластичните ќеси

Kомплетна забрана за пластични ќеси вчера стапи во сила во Танзанија, со што на прекршителите им се закануваа сериозни парични казни, објави ДПА. Источноафриканската државна...

Мурал на Грета Тунберг потопена во вода се појави во Бристол

Огромен мурал на тинејџерката и климатска активистка Грета Тунберг која е прикажана делумно потопена во вода од стопените глечери беше откриен во Бристол. За создавање...

25 Јуни – „Ден на Борден“

За да го одбележат роденденот на нивниот пријател, готвачот, писател и автор на популарната телевизиска серија „Непознати делови“, Ентони Борден, готвачите Ерик Риперт (Ле...

Жестоки соларни бури што ѝ се закануваат на Земјата

Жестока бура на Сонцето би можела на Земјата да оштети системи за комуникација и да предизвика огромна економска штета, предупредуваат научниците. Зошто соларните бури...

Да не се заборави: Никола Тесла – пет необјасниви мистерии за...

На денешен ден во 1943 година во Њујорк починал Никола Тесла, еден од најголемите умови и пронаоѓачи на полето на електротехниката. Тој е пронаоѓач на...

Две близначки си добија фото-сесија за 100. Роденден

Млада фотографка Камила Лима, од Кариакика, Бразил дознала за Марија Пињатон Понтиан и Паучила Пињатон Пандoлфи откако видела прилог за нив на локалните вести...

Жена во костим за капење меѓу фудбалерите на Тотенхем и Ливерпул

Една жена во костим за капење втрча на теренот за време на вечерашното финалето во Лигата на шампионите меѓу Тотенхем и Ливерпул. Финалето за кратко...

Време е за спиење: дознајте зошто на жените им е потребен...

Резултатите од истражување во кое учествувале 210 мажи, како и жени од средната доба покажуваат дека на жените им е потребен повеќе сон отколку...

Топло е и не ви се готви? ШАКШУКА!

Ова јадење потекнува од Северна Африка, но сега е омилено јадење и за појадок и за ручек и за вечера во Израел. Шакшука е...

Политичар и сѐ е можно: па дури и да си геј,...

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте неочекувано во текот на посетата на Јапонија призна дека бил геј пред да ја запознае поранешната сопруга, ама потоа „повторно...

Одлучила да си направи прстен од млекото за доење, да го...

Кога ќе станете родител за првпат постојат илјадници ситници за кои мислите дека нужно, иако реално е невозможно, барем не во првите три месеци, кои...

Откриени гени за подолг живот, добри се прогнозите за старост со...

Acta Neuropahologica – Берлин4 Истражувачите на Универзитетскиот медицински центар (УМЦ) во Амстердам открија ретка генетска мутација, која во голема мера ја намалува шансата за заболување...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети