test

Сицилијански макарони во сос од брокули

Оригинален рецепт од Сицилија во вашата кујна… Потребно е: 500 г макарони 1 кг брокула, расцветана на помали цветчиња 40 г...

Вашите податоци и целиот интернет не се во облаците. На дното...

Интернетот е составен од мали парчиња кодови што патуваат по светот преку жици тенки како влакно од коса распоредени на дното на океанот. Податоците...

Најбрза пита со сирење

Изненадете ги домашните со оваа вкусна пита … Потребно е: 10-12 кори за пита околу 700 г сирење 3 јајца 4 лажици масло 2...

Големо откритие: Крајот на сидата на повидок

Крајот на епидемијата на СИДА може да биде на повидок откако важна студија покажа дека мажите кај кои ХИВ инфекцијата е целосно потисната од...

Марјановиќ: Ракот ќе се лекува како обична бактериска инфекција

Србија е горда на својот сограѓанин магистeрот на биолошки науки Немања Деспот Марјановиќ кој на Харвард истражува нов метод на лекување на малигните заболувања. Тој...

Летало на НАСА првпат забележа земјотрес на Марс

Роботското летало на НАСА „ИнСајт“, кое од ноември минатата година се наоѓа на Марс, регистрира мал земјотрес на Црвената планета. Тоа прв забележан „марсотрес“. Како што...

Како функционираат постари мажи со многу помлади жени!

Не е веќе никаква тајна дека во светот на глумата, музиката, медиумите, модата... се повеќе млади жени се мажат за далеку постари мажи, па...

„Бидете обземени од Албанија“ – туристичка реклама која предизвикува контроверзи на...

Новата на туристичка кампања на албската држава предизвика одредени негативни реакции на интернет. Со слоганот „Be taken by Albania“ (Бидете обземени од Албанија) и обраќање до...

Гастроентеролог советува: Три напивки – совршена комбинација со појадокот, одлични се...

Гастроентерологот Џозеф Салаб покажува дека не е важно што прво пиеме кога ќе се разбудиме. Тој тврди дека постојат три напивки кои се одлични...

Поради ракун во спалната соба: Започната цела полициска акција

Ракун влегол во куќа во југозападна Германија и започнал цела полициска акција за пребарување и спасување. Жителката на куќата во градот Хајденхајм ан дер Бренц...

Совети од нутриционистка од Лондон: Дали стевијата е лоша за вас,...

Кога стевијата првпат се појави  во 2008 година, многумина во нутриционистичката заедница бевме заинтересирани за здравствениот потенцијал на оваа нова замена за шеќер Марија СОКОЛОСКА Популарноста...

Омилениот град во јужна Италија во опасност од вулканска ерупција: Сè...

На југот на Италија, на неколку километри од Неапол, продолжуваат сè поинтензивните движења на почвата во областа позната како Флегранските Полиња, каде што има...

УНИВЕРЗУМОТ ЌЕ ПРИРЕДИ НЕБЕСЕН СПЕКТАКЛ: Сѐ ќе биде во знак на...

Одвреме-навреме универзумот ни приредува вистински спектакл, ѕвезден феномен кој не е често виден. За околу една недела ќе имате можност да видите порамнување на дури...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети