НОВА АТРАКЦИЈА: Спектакуларно отворање на „Окото на Дубаи“/ФОТО

Дубаи, најважниот туристички центар на Обединетите Арапски Емирати доби нова атракција - Аин Дубаи, или „Окото на Дубаи“ што се отвори во четвртокот на...

„Златно млеко“ за силен имунитет, помош при настинкa и добро памтење

Време е да размислиме на кој начин да го зајакнеме нашиот имунитет и да се заштитиме од сите опасности кои не опкружуваат. Првиот чекор...

Најбогат е, а може да влезе во историјата како првиот билионер...

Илон Маск, извршниот директор на „Тесла“ (Tesla), може да стане првиот билионер на светот благодарение на неговата компанија „СпејсИкс“ (SpaceX), смета аналитичар на компанијата...

Пад на притисок, несвестица, главоболки: Како да ги издржите наглите промени...

Чувството на замор, несоница, анксиозност и главоболки на кои повеќето луѓе се жалат овие денови се проблеми кои се јавуваат поради нагли промени на...

ЕМА: Бустер дозата од друга вакцина може да предизвика посилен имунолошки...

Примањето на бустер доза вакцина против Ковид-19, различна од онаа во првите две инјекции, може да предизвика посилен имунолошки одговор од трета доза од...

Револуција во медицината: Успешно пресаден бубрег од свиња кај човек

За прв пат во историјата на медицината, хирурзите успешно извршиле трансплантација на бубрег од свиња на човек, а органот, како што велат, „веднаш функционирал...

Неверојатно: Во Египет уапсен е робот

Египетските власти уапсија робот уметник по име Аи-Да под сомнение дека се занимавал со шпиунажа. Пред две години, група експерти за роботика и уметност, програмери...

Импресивно: Италијански древен град кој од птичја перспектива личи на човек/ФОТО

Се работи за Чентурипе, антички град кој се наоѓа во италијанската провинција Ена во источна Сицилија. За прв пат се споменува во историските списи како...

На нивниот шарм „паѓате“ од прва: Три хороскопски знаци важат за...

Родените во овие хороскопски знаци располагаат со многу шарм, па логично е зошто важат за најголеми заводници во Зодијакот. Лав Лавовите се главните sвезди секаде и...

СЗО:Интеракцијата во затворен простор и зимските услови доведуваат до зголемување на...

Поголемата интеракција во затворен простор по укинувањето на ограничувањата во времето на зимата доведе до зголемување на инфекциите со коронавирус во многу земји...

ЕУ: Руските дезинформации за вакцините резултираа со спротивен ефект

Кампањата на систематско дезинформирање во руските медиуми со цел да се поттикнат сомнежи и стравувања во врска со вакцините против Ковид-19 на Запад, имаше...

Истражување: Третата доза од вакцината на Фајзер е ефикасна 95,6 отсто

Третата доза од вакцината против Ковид-19 развиена од Фајзер и БионТeк е 95,6 отсто ефикасна против симптоматските форми на болеста, покажа студијата на две...

Продолжен прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите во...

Шведска ја продолжи паузата за користење на вакцината против Ковид-19 на „Модерна“ кај младите под 30 години, поради ретки несакани ефекти на срцето, објави...

Медицински хорор во Тексас:Болничар уби четири лица, им вбризгувал воздух во...

Медицински техничар од Тексас е прогласен за виновен поради убиство на четворица пациенти на кои им вбризгувал воздух во вените по операција на срцето. Триесет...

Сакате да го зачувате здравјето вашето срце: Пијте најмногу шолја кафе...

Повеќето луѓе го започнуваат денот со шолја кафе, а ново истражување открива дали овој пијалак е навистина здрав. Резултатите од ова истражување покажаа дека...

ЕМА одлучи:Нема да ја одобри вакцината Спутник В оваа година

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе донесе одлука за одобрување на Спутник В, руска вакцина против коронавирусот, најрано во првиот квартал од 2022 година,...

Октомвриска среќа: За пет дена месецов во Тетово се освоени...

Во октомври, за само пет дена, во Тетово, освоени се повеќе од три милиони денари во категоријата на „Милионер џекпот“ добивките, информира Државната Видеолотарија на Македонија. Првиот...

Фармер купил банани на пазарот во Брисел, во 7 од 10...

Кокаин бил пронајден во седум од десетте кутии банани што белгиски фармер ги купил на пазарот во главниот град Брисел. Локалните медиуми наведуваат дека...

Донации во Спомен куќата на Тоше, а наскоро и споменик во...

Во спомен куќата „Тодор Проески“ на Гумење во Крушево е поставена кутија за донации за да се продолжи хуманитарното дело на нашиот Тоше Проески,...

Зелен метеор над Хрватска – падот снимен на камера/ВИДЕО

Интересен астрономски настан се случи вчеравечер на небото над Хрватска, каде според Танјуг, паднал метеор којшто можел да се забележи од речиси сите делови...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети