Познатиот ловец на нацисти Симон Визентал: Бугарите кои ги депортираа Евреите...

Познато ми е како живееле Евреите во сите делови на Македонија. А Македонија е голема, таа не е само тоа што е денес. Меѓу...

Со марихуана ќе лечат стрес кај слонови! Необична одлука на Зоолошката...

Зоолошката градина во Варшава во средата најави дека ќе почне на своите слонови да им дава медицинска марихуана како дел од пилот-проектот, кој ќе...

ПОЗНАТАТА НУТРИЦИОНИСТКА ОД ЛОНДОН СОВЕТУВА: Кожата ќе ви блеска ако внимавате...

Кога препорачувам нешто секогаш сакам тоа да е проверено и да имам сигурни докази. Овој текст го пишувам, иако кратко, за моето лично искуство...

Модната индустрија е поголем загадувач од авио-индустријата

Клима 101 Кога човекот почнал да се облекува, паралелно почна да се развива и модата. Некогаш луѓето имале по еден пар чевли, еден костум за...

Виолета Златкова, девојката која го победи вишокот на килограми: Сакајте ги...

Младата Македонка, која живее во Стокхолм, изгуби 30 килограми за неколку месеци, а доби самодоверба и здравје за цел живот, откако самата реши да...

УНИЦЕФ: Пандемијата го одложува почетокот на училиштето за 140 милиони деца

 Првиот училишен ден како пресвртница во животот на најмладите ученици и нивните родители ширум светот е одложен поради пандемијата COVID-19 за околу 140 милиони...

Македонска традиционална тава – Турли тава, толку вкусна не сте јаделе!

Турли тава е традиционално македонско јадење кое се подготвува во многу домаќинства. Многу е вкусна за јадење, но и здрава, бидејќи изобилува со многу...

Збогум за болките во зглобовите – лекот е во оцетот!

Јаболковиот оцет е одлично и докажано оружје во борбата против болките во зглобовите, а меѓу останатото тој е и моќен антиоксиданс, кој помага во...

НУТРИЦИОНИСТИЧКИ СОВЕТИ ОД ЛОНДОН: Како да намалите неколку сантиметри во половината...

Луѓето обично најмногу се мотивираат да слабеат кога имаат некој  повод или пригода. Верувам дека Новата година е силен мотив за многумина. Така јас...

МАРИЈА СОКОЛОСКА: Ако знаете кога да пиете вода, ќе ослабете брзо...

Во медиумите секодневно слушаме или гледаме препораки за разни  напитоци наводно за намалување на телесната тежина. Станува збор за голема маркетинг пропагада за наводно...

Романтичната Венеција рај за делфините – сега тие „владеат“ со каналите/ВИДЕО

Водата во каналите на Венеција е чиста бидејќи е стопирана пловидбата, па сега во нив пливаат разни видови риби, но и на многумина омилените...

Како се тргна на училиште за време на големата пандемија со...

За време на пандемијата со грип во 1918 година, иако светот во тоа време беше поинаков, дискусијата за поаѓањето на децата на училиште била...

НУТРИЦИОНИСТКАТА МАРИЈА СОКОЛОСКА СОВЕТУВА: Како да бидете витки и здрави во...

Во aприл оваа година добив порака од жена која имаше 41 година, а која бараше помош околу намалувањето на телената тежина. Последната година таа...

Затоа треба да се остане дома: Болницата во Бергамо ги отвори...

Во болницата Папа Јован XXIII во италијанскиот град Бергамо во Ломбардија, секој нов здив е мала победа во борбата против коронавирусот. Сите одделенија во...

Марија Соколовска, нутриционистка: За еден месец ослабев илјадници жени без диета

Жената која во младоста се борела со своите вишок килограми, која преживеала 29 операции, жената која долго била затворена во својата самотија, сега е...

„Готово е со опасните мутации, вирусот веќе нема каде“ – вели...

Ковид-19 веројатно нема да мутира во многу посмртоносни варијанти, бидејќи едноставно „нема каде да оди“, вели Сара Гилберт, истакната научничка, која била вклучена во...

Виетманец со години правел колекција од порцелански чинии па ги вградил...

Виетнамецот Нуиен Ван Труонг, опседнат со традиционални порцелански чинии, и воопшто старини, ги поминал последните 25 години од својот живот украсувајќи и вградувајќи во...

Сега можете да проверите на мапа каде се наоѓало вашето сегашно...

Нова интерактивна мапа овозможува да проверите каде се наоѓал вашиот роден град на Земјата низ период од 750 милиони години. Мапата ги следи промените на...

Си замина уште една скопска легенда: Почина сопственикот на култната „Апче“

Корисниците на социјалните мрежи се простуваат од Елем Кадриа, или како што го нарекуваа бате Ељам, сопственикот на најпознатата и најстара слаткарница во Скопје,...

Водете сметка: Ова се симптоми кои укажуваат на делта сојот

Делта сојот на коронавирусот може да има симптоми кои се поблаги и обично не се поврзуваат со ковид-19, па затоа некои луѓе може да...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети