test

Индија: Хиндуистичка група нуди кравја урина за сузбивање на коронавирусот

Хиндуистичка група организираше денеска групно пиење урина затоа што веруваат дека кравја урина има лековити својства и може да послужи како превенција од коронавирусот. „Забавата"...

Сарк, најмалиот затвор на светот за дводневни казни

Затворот на малиот остров Сарк, во рамките на Канарските острови е најмалиот затвор на светот, којшто сè уште работи. Или барем така тврди локалното...

Руски феномен: Примил шест ковид-вакцини

Лидерот на Либерално-демократската партија на Русија, Владимир Жириновски објави дека досега примил вкупно шест дози вакцини против коронавирусот. – Бев еден од првите во Русија...

Не полета најмоќната вселенска ракета на НАСА: Лансирањето одложено!/ВИДЕО

Најмоќната вселенска ракета требаше да полета од Кејп Канаверал околу 14:30 часот, но поради технички проблеми полетувањето беше одложено за 2 септември.è Иако полетувањето се...

Истече времето за посакување новогодишни желби:Навреме научете ги овие корисни, а...

Еве како да ги остварите сите ваши желби на новогодишната ноќ, овие интресни факти за Новата година можеби ќе ви го променат мислењето и...

Над 300 милиони луѓе во светот се заразени со Ковид-19

Вкупниот број на регистрирани случаи на Ковид-19 во светот надмина 300 милиони. Брзото ширење на сојот Омикрон постави нови рекорди за инфекција во десетици...

ЕК одобри седма вакцина против Ковид-19

Европската комисија даде зелено светло за нова вакцина на европскиот пазар, произведено од Санофи и ГСК, јави дописничката на МИА од Брисел. Вакцината на Санофи...

Бил Гејтс проговори за разводот: Ја допрев најниската точка во животот

Американскиот милијардер Бил Гејтс јавно проговори за разводот од сопругата Мелинда посочувајќи дека тоа  му бил „еден од натешките периоди во животот и еден...

Меган и Хари во Јужна Африка: Она што го започна Дајана,...

Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган, војвотката од Сасекс, ја започнаа својата прва заедничка посета во Јужна Африка. Тие првиот ден го посетија проектот...

Американец шест дена бил заробен во згмечено возило, го пронашле рибари

Двајца рибари, Марио Гарсија и Нивардо Де Ла Торе, барале соодветно место за риболов, кога го нашле 27-годишниот Метју Реум, соопшти полицијата. Неговиот камион...

Мароко се моли за малиот Рајан: Со денови трае акцијата за...

Во Мароко во тек е спасувачка операција на петгодишно дете кое падна во бунар во близина на северниот град Шефшауен, јавува Би-би-си. Детето, идентификувано од...

Капсулата „Драгон“ пристигна на Меѓународната вселенска станица

Капсулата „Драгон“ на компанијата „Спејс Икс со четворица астронаути денеска пристигна на Меѓународната вселенска станица, еден ден откако беше лансирана од вселенскиот центар Кенеди...

Социјалните мрежи поволна почва за ширење дезинформации и лажни вести

Илјадници информации со само едно пребарување, дел од нив дезинформации, дел лажни вести, сите на штета на консументите. Дигитална ера, виртуелен свет, безброј можности...

Медицинските експерти ги предупредуваат родителите да престанат со новиотТикТок предизвик #eggprank/ВИДЕО

Видеата со хаштагот #eggprank се прегледани скоро 700 милиони пати на TikTok - и покрај тоа што некои родители ги оставаат вознемирените деца да...

Нечуена кампања во Јапонија: Целта е младите да пијат повеќе алкохол

Јапонските даночни власти започнаа конкурс, повикувајќи ги граѓаните да смислат иновативни начини за заживување на намалената продажба на алкохол, надевајќи се дека ќе ги...

Филмски грабеж во „Шоме“ во Париз, украден накит во вредност од...

Познатата златарница „Шоме“ во Париз попладнево околу 17 часот е ограбена од страна на разбојник, кој одзел накит и скапоцени камења во вредност од...

Што треба да направите ако ви се приближува змија!

Временските услови сè уште влијаат на појавата на змиите, а овие денови можат да се забележат и во градовите. Граѓаните кои ќе забележат змија...

СОВЕТИ ОД НУТРИЦИОНИСТКА ОД ЛОНДОН, СПЕЦИЈАЛНО ЗА ЧИТАТЕЛИТЕ НА ВЕЧЕР: Нетолеранцијата...

Редовно ги земате оброците, вежбате, се придружувате кон диетален режим за губење на килограмите, а вагата покажува дека не слабеете – тогаш време е...

Полиција упаднала во галерија за да спаси онесвестена жена – се...

Полицијата упаднала во уметничка галерија во Лондон по пријава за онесвестена личност внатре, но се покажало дека станува збор за скулптура. Скулптурата на американскиот уметник...

Робот-готвач што може да „џвака“ и пробува јадења

Роботите кои можат да ги заменат готвачите во одреден дел од готвењето се релативна новина на пазарот. Тоа се претежно роботи коишто работат по...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети