Дома 2022 јануари

Месечна Архива: јануари 2022

Дали САД се во право дека Европа е пред нова војна?

Соочени со една од најсериозните безбедносни кризи во светот уште од времето на Студената војна како кубанската од 1962 година, официјален Вашингтон и повеќе...

Бајден: Русија се заканува на повелбата на ОН за меѓународен поредок, не само на...

Претседателот на САД, Џо Бајден, излезе со изјава  по повод седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на кризата околу Украина.  -Во Советот за безбедност...

Поради дефект без вода за пиење неколку улици во Кавадарци

Поради дефект, вечерва без вода за пиење останаа граѓани на неколку улици во Кавадарци. – Има дефект на главна водоводна линија. Без вода за пиење...

Сојузот на средношколци ја поздравува одлуката наставата да почне со физичко присуство

Сојузот на средношколци ја поздравува одлуката на Министерството за образование и наука наставата утре да почне со физичко присуство, при што потсетија дека овој...

Војдан Стојановски се договори со МЗТ Скопје

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Војдан Стојановски, потпиша за актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром. Иако ова се „шушкаше“ со месеци, сепак, денес добивме официјална потврда...

Ковачевски-Мицотакис: Односите меѓу двете земји се одлични, продолжува да се гради и зајакнува пријателството

Премиерот Димитар Ковачевски попладнево имаше телефонски разговор со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, кој му честита на изборот за премиер, и му посака плодна...

Во Република Српска најстариот младоженец има 85 години, а невестата 79

Според податоците од публикацијата на Републичкиот завод за статистика на Република Српска, најстариот младоженец во 2020 година имал 85 години, а најстарата невеста 79...

Избрани новите членови во раководните тела на ВМРО-ДПМНЕ, Муцунски и Димитриевска-Кочовсканови потпретседатели на партијата

Градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски и поранешната дополнителна заменичка-министерка за финансии Гордана Димитриеска-Кочоска се нови потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ. Ова вечерва го соопшти претседателот на ВМРО-...

Во Белгиja се дебатира за задолжителна вакцинација

Пратениците во Белгија започнаа со сослушувања на најреномираните епидемиолози во земјата во контекст на дебатата за задолжителна вакцинација, јави дописничката на МИА од Брисел. Над...

Нема оправдување:Главни заклучоци во извештајот за прославите организирани во Даунинг стрит за време на...

Извештајот на државната службеничка Сју Греј во врска со тврдењата за забавите организирани во канцелариите на британскиот премиер Борис Џонсон во Даунинг стрит за...

ВМРО-ДПМНЕ избира нови членови во раководните тела

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница ќе расправа за избор на нови членови во раководните тела на партијата. Партискиот лидер Христијан Мицкоски минатата недела...

Пандемијата во Србија не стивнува: 59 починати и 13.570 новозаразени

Во Србија во последните 24 часа се откриени 15.352 нови случаи на коронавирус, врз основа на 31.521 тестирани примероци, а од заразата починале 59...

Откриен „трикот“ за успехот и младоликоста на Том Брејди

Ретки се спортистите како Кирил Лазаров, Златан Ибрахимовиќ, Том Брејди, кои иако се во петтата деценија од животот се вистински лидери на теренот и...

Бугарскиот премиер очекува обвинувања за цената на природниот гас

Кога се откажавме од евтините количини природен гас со изговор дека нема подготвена врска со Грција, тоа е очигледна грешка или намерно погрешен избор,...

Дваесет отсто од хоспитализираните со Ковид-19 во Белгија се деца под 12 години

Здравствените статистики во Белгија откриваат дека секој петти хоспитализиран во земјата е дете под 12 годишна возраст, јави дописничката на МИА од Брисел. Според докторката...

Кризниот штаб во Кавадарци заседаваше поради зголемениот број на лица со Ковид-19

Расте бројот на лица со Ковид-19 во Кавадарци, информираше Доне Илов, член на Кризниот општински штаб, кој попладнево заседаваше по иницијатива на градоначалникот Митко Јанчев. –...

По објавениот извештај, Џонсон се извини околу прославите за време на „локдаунот“ во земјата

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во своето обраќање во Парламентот нагласи дека му е „жал“ за серијата прослави за време на „локдаунот“ во земјата,...

Германската влада не ја постигна целта да вакцинира 80 отсто од населението

Германската Влада не ја постигна планираната цел 80 отсто од населението да прими барем една доза од вакцината против коронавирусот до крајот на јануари,...

Ковачевски и Мицотакис ја констатирале заемната волја за зајакнување на билатерални односи и соработка

Заемната волја за зајакнување на повеќеслојните билатерални односи и билатералната соработка, со акцент на економскиот и трговскиот сектор, била констатирана за време на телефонскиот...

Анализите потврдуваат: Омикрон навистина е „поблаг сој“ и во комбинација со вакцинација може да...

Бројот на починати во Европа во однос на оној на заразените, навестува дека омикрон е навистина „поблаг сој“. И покрај зголемениот број новозаразени во светот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети