Дома 2022 јануари

Месечна Архива: јануари 2022

САД во ОН: Русија има намера да го зголеми бројот на војниците во Белорусија...

САД ја обвинија Русија денеска дека планира да го зголеми военото присуство во сојузничка Белорусија до 30.000 во рок од неколку недели, и покрај...

Муцунски и Кочоска нови потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ

Градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски и поранешната дополнителна заменичка-министерка за финансии Гордана Димитриеска – Кочоска ќе бидат двајцата нови потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ, покрај Александар...

Полската национална агенција за академска размена ќе додели стипендии за македонски истражувачи и студенти

Полската национална агенција за академска размена (NAWA) ќе додели стипендии за македонски истражувачи и студенти за академската 2022/2023 година, во вкупно времетраење од 20...

Геополитичките ризици ја кренаа цената на нафтата на 91 долар за барел

Цените на нафтата денеска се искачија на 91 долар на меѓународните пазари, поттикнати од загриженоста за снабдувањето поради геополитичките ризици во Источна Европа и...

Откако обилниот снег зароби возачи на улиците на Истанбул:Казна од над 450 илјади евра...

Турското Министерство за транспорт и инфраструктура изрече казна од над 450 илјади евра за компанијата одговорна за автопатот Северна Мармара. Причината е тоа што...

МФ: Јавниот долг заклучно со 31 декември е 60,9 отсто од БДП

Јавниот долг заклучно со 31.12.2021 година изнесува 60,9 отсто од БДП, соопшти денеска Министерството за финансии. Според Министерството, јавниот долг се менаџира и се одржува...

Ковачевски – Гарсија: Шпанија дава јасна поддршка за отпочнување на преговорите со ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска го прими амбасадорот на Кралството Шпанија во Република С. Македонија,  Хозе Луис Лозано Гарсија, на која, како што информираат од...

Петровска – Пич: Со членството на С. Македонија во НАТО, Балканот е постабилен и...

Членството на С. Македонија во НАТО ја зацврсти стабилноста и безбедноста на Балканот, а особено на Западниот Балкан. Со учеството на над 60 припадници...

Гнев и шок во Кина поради видео од мајка на осум деца со синџир...

Видео од мајка на осум деца, затворена во селска колиба, со синџир околу нејзиниот врат, предизвика бес и шок во Кина, јави Би-Би-Си. Видеото го...

Канадските камионџии го принудија премиерот да побегне на тајна локација

Канадскиот премиер Џастин Трудо и неговото семејство ја напуштија Отава и беа преместени на тајна локација поради заканите на кои беше изложен Трудо. На...

Кривична пријава против поранешен директор на училиште за злоупотреба на службена положба и овластување

СВР Куманово поднесе кривична пријава против шеесет и тригодишниот С.Ш. од Романовце, кој бил  директор во основното училиште „Кирил и Методиј“ во тоа кумановско...

Изгласани проекти за поддршка на културата, спортот и обрасованието

Советот на Општина Карпош во рамки на денешната четврта онлајн седница даде согласност за започнување на постапка за распишување јавен оглас за доделување на...

Во рок од еден месец:Во Финска се укинуваат сите мерки против Ковид-19

Финска од утре ќе почне да ги олеснува ограничувањата воведени поради коронавирусот, а сите мерки ќе бидат укинати во рок од еден месец, изјави...

Колку ќе чини консензусот за изборните измени?!

Зачестија барањата за промена на изборниот модел, меѓу кои е и предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за намалување на бројот на пратеници од 120 на 90...

Средба Османи – Баздникин за случувањата во и околу Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во Република Северна Македонија, Сергеј Баздникин, на која, како што...

Повторно со ограничување поради пандемијата:Кинезите ја дочекуваат Годината на тигарот

Кинезите ширум светот се подготвуваат да ја дочекаат Годината на тигарот. Според традиционалниот кинески месечев календар, новата година почнува вечерва, на полноќ во Пекинг. Годината...

ЕК започна истрага против Дојче Бан

Европската комисија почна истрага за да утврди дали германската државна железничка компанија Дојче Бан и нејзината подружница ДБ Карго со ангажман за книжење загуби,...

Сали: Не е време за молење, туку да ги засукаме ракавите!

 Министерот за здравство Беким Сали смета дека во време на пандемија треба да се засукаат ракавите и сите стручни лица да се вклучат во...

711 нови случаи на ковид-19, од нив 84 се реинфекции, починале 26 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.197 тестови, а регистрирани се 711 нови...

Џонсон го прими долгоочекуваниот извештај за „партигејт“, најавено обраќање во Парламентот во текот на...

На британскиот премиер Борис Џонсон му беше врачен долгоочекуваниот извештај од истражителите за забавите на кои тој и неговите соработници ги прекршиле строгите мерки...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети