Дома 2022

Годишна Архива: 2022

Милков: Денес за првпат заеднички ја празнуваме дејноста на Свети Климент Охридски

Согласно постигнатиот договор, денес за првпат заеднички ја празнуваме дејноста на Свети Климент Охридски. Ќе положиме цвеќе пред неговиот споменик во знак на почит,...

Закана за бомба и во Народна банка, во тек се антитерористички проверки

Од НБРСМ  денеска, околу 10.10 часот било пријавено дека на електронска адреса била упатена закана за поставена експлозивна направа. Од МВР нагласуваат дека веднаш се...

Во делови на Солун и Атина инциденти меѓу Роми и полицијата

Инциденти меѓу Роми и полицијата се случија доцна синоќа во делови на Солун и Атина откако припадници на ромската заедница протестираа поради 16-годишниот Ром...

Мора да им се верува на древните Јапонци:Лубеница, грозје, или смоква-омиленото овошје ја открива...

Овошјето што го сакате може да биде показател за тоа кои сте и какви сте. Така зборувале во древна Јапонија, а експертите само ја...

Откако 14-годишно момче загина поради несовесен возач:Скопското ОЈО поведе постапка за сообраќајна несреќа со...

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека повела постапка против едно лице за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во...

Германскиот печат тврди дека уапсените екстремни десничарки планирале државен удар

Германскиот весник „Шпигел“, повикувајќи се на полициски извори, пренесува дека 25-те приведени лица, кои се осомничени дека дејствувале од позиици на десниларски екстремизам планирале...

Судот во Менхетн ја прогласи семејната компанија на Трамп за виновна за проневера и...

Семејната комапнија на Доналд Трамп „Организацијата Трамп“ (Trump Organization), вчера од судот во Менхетен, во Њујорк, беше прогласена за виновна за проневера и даночна...

Утрово нови закани:Дојави за бомби во девет средни училишта во Скопје и во Народна...

Во СВР Скопје утрово околу 09.45 часот било пријавено дека на електронска адреса на девет средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена...

Јутуб го блокира каналот РТ Балкан

Компанијата Гугл го згасна неодамна отворениот Јутубканал РТ(Раша тудеј) Балкан е објавено на сајтот на медиската куќа во сопственост на руската држава. Јутуб на почетокот...

Запалени банкомати во вооружен напад во ТЦ во Топанско Поле

Вооружен напад се случил рано утринава пред 6 часот во Трговскиот Центар во населбата Топанско Поле. По дојава од граѓани во Телма, полицијата го...

,,Од спознанието до…” изложба на Чатмов и Перовски во Гостивар

„Од спознанието до...“ е наслов на изложбата на уметниците Трајче Чатмов и Спасе Перовски, која на 9 декември (19 ч) ќе се биде отворена...

Војник на Бундесверот осомничен во серијата рации против десничарските екстремисти

Војник на германскиот Бундесвер е осомничен во големата истрага на германските власти против десничарското екстремистичко „Граѓанско движење на Рајхот“, што во последните 24 часа...

Македонско-бугарски бизнис форум „До една милијарда и понатаму“ во Скопје

Шефовите на дипломатиите на Северна Македонија и на Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков го отворија македонско-бугарскиот бизнис форум што денеска се одржува  во...

Најмалку 16 лица загинаа во судир на каминон и минибус во Доњецк

Најмалку 16 лица загинаа, а тројца се повредени во судир на камион и минибус во округот Шахтер во Наордна Република Доњецк, соопштија денес итните...

Доделување на наградата „Европска личност на годината“

Свечено доделување на наградата „Европска личност на годината“ што оваа година Европското движење ја доделува на спортистката Оливера Наковска Бикова ќе се одржи денеска...

Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски

Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски ќе се одржи денеска во Музејот на македонската борба во Скопје. Свечената академија ја организиираат Комисијата...

Матичната компанија на Фејсбук – Мета се закани дека ќе ги отстрани вестите од...

Компанијата-мајка на Фејсбук, Мета, најави дека ќе биде „принудена да размисли“ за отстранување на новинарската содржина од нејзината платформа доколку Конгресот на САД усвои...

Времен сообраќаен режим поради асфалтирање на улицата „Тодор Александров“

Од ЈП „Улици и патишта“ соопштија дека поради асфалтирање на улицата „Тодор Александров“ и изведба на градежните активности ќе биде воведен времен сообраќаен режим....

НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје го прославува патрониот и државен празник

Во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје денеска со пригодна свеченост ќе биде прославен патрониот и државен празник Свети Климент Охридски и ќе се...

Четврти обид за отпочнување на судењето за пожарот во тетовската модуларната болница

За денеска во Основниот суд во Тетово е закажан четвртиот обид да почне судењето за пожарот во тетовската модуларна болница што се случи на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети