Дома 2021 ноември

Месечна Архива: ноември 2021

Денеска прв лет на „Изиџет“ од Скопје до Женева

Британската нискобуџетната авиокомпанија „Изиџет“ попладне ќе го реализира првиот лет од директната авиолинија Скопје-Женева, со што и официјално влегува на македонскиот воздухопловен пазар. Слетувањето на...

Ќе се гради луксузен ски центар со 10 хотели на Јабланица

Ќе се градат три нови луксузни ски центри по сите светски стандарди и тоа на Јабланица, кај Струга и Вевчани, на Бушова планина, кај...

Хрватските лекари предупредуваат на преоптовареност на болниците

Хрватското здружение на болнички лекари изрази загриженост дека болниците во земјата би можеле да бидат преполни со пациенти тешко болни од Ковид-19, јави ДПА. Хрватскиот...

Пендаровски на Светскиот лидерски самит за климатски промени во Глазгов

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре во Глазгов ќе учествува на Светскиот лидерски самит во рамки на Конференцијата за климатски промени на Обединетите Нации...

Надал си најде спаринг парнер

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал му го исполни сонот на Леонид Станиславски, кој го држи гинисовиот рекорд за најстар професионален тениски играч со полни 97...

Бугарските медиуми за оставката на премиерот Зоран Заев

Вториот круг од локалните избори во Северна Македонија е главна тема во бугарските печатени изданија и електронски медиуми, јави дописникот на МИА од Софија. Темата...

Бибер: Има една добра и две лоши вести со оставката на Заев

Политичкиот аналитичар Флоријан Бибер, по синоќешната оставка на премиерот Зоран Заев на двете позиции, оценува дека во тоа има една добра и две лоши...

Што предвидуваат Уставот и собранискиот Деловник по оставката на премиерот

Уставот на Република Северна Македонија и собранискиот Деловник ја регулираат постапката во случај на оставка на претседателот на Владата. Во членот 93 од Уставот е...

СМО: Годините од 2015 до 2021 година се веројатно седумте најтопли досега

Седум години – од 2015 до 2021 година веројатно ќе бидат најтоплите забележани досега, соопшти Светската метеоролошка организација. Во првите девет месеци од годинава...

Сончево и ведро, попладне промена на времето

Сончево и ведро време ќе преовладува денеска во земјава. Изутрина ќе биде студено со услови за утринска магла по одделни котлини, а преку ден...

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Пренасочување на сообраќајот на автопатот Е-75

Поради изведување градежни работи на експресниот пат од Градско до Дреново, поточно кај клучката Градско, сообраќајот на автопатот Е-75 ќе се одвива со девијации,...

Во вториот круг избрани градоначалници во 43 општини и Град Скопје

Заврши вториот круг од локалните избори во земјава кои претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски ги оцени како успешни, на кои за првпат...

Заев поднесе оставки од двете позиции, но смета дека не е време за предвремени...

Премиерот Зоран Заев и претседател на владејачката СДСМ вчера по поразот што го претрпе партијата на локалните избори на завршната прес-конференција по затворањето на...

Македонија со седумина боксери на „Златен Гонг“

За настап на Меѓународниот боксерски турнир „Златен Гонг“, кој ќе се одржи на 12 и 13 ноември во малата сала на „Борис Трајковски“, пријавени...

Даштевски: Успешно завршија изборите, први со електронско гласање

Успешно завршија изборите, први со електронско гласање, изјави на вечерашната прес-конференција претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски, оценувајќи ги како едни од...

ДИК ги соопшти првите неофицијални резултати во сите општини, официјалните утре попладне

Државната изборна комисија вечерва ги соопшти првичните неофицијални резултати од вториот круг од локалните избори. Конечните резултати, како што најави претседателот на ДИК, ќе...

Фатмир Дехари е старо-новиот градоначалник на општина Кичево

По денешниот втор изборен круг, кандидатот на ДУИ Фатмир Дехари е победник на локалните избори и по трет пат последователно стана градоначалник на општина...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети