Дома 2021 ноември

Месечна Архива: ноември 2021

Радев – Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и решавање...

Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и надминување на спорните прашања во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Ова е...

Во Србија се отвора почесен Конзулат на Македонија

Српската Влада на последната седница донесе Одлука за давање согласност за отворање Конзулат на Република Северна Македонија во Република Србија. Одлуката е објавена во...

Благодарение на граматичките грешки, денес се милијардери

Претприемачите по потекло од Украина, Макс Литвин и Алекс Шевченко, станаа милијардери благодарение на одличното познавање на граматиката. Во 2009 година, со помош на...

Центарот на Скопје блокиран поради пријава за бомба во МНТ/фото

Блокирани сите патишта кои водат до Македонскиот народен театар поради пријава за поставен екплозив. Полицијата се наоѓа на лице место, засега нема информации дали...

Словенија со највисока инфлација од 2008 година

Потрошувачките цени во Словенија во ноември 2021 година се зголемени за 4,6 отсто во однос на истиот месец лани, што е највисока инфлација од...

Барањето на адвокатскиот тим на Камчев одбиено од ЕСЧП во Стразбур

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур го одби барањето на адвокатскиот тим на Орце Камчев на државата да се изрече времена мерка...

Црвениот крст Кичево додели помош за семејствата од поплавените домови

Општинската организација на Црвениот крст од Кичево додели помош за семејствата чии домови вчера беа поплавени по излевањето на Зајашка река. Помошта се состои...

Вработена во продавница во Сплит убиена со нож, напаѓачот уапсен

Денеска околу 15 часот се случи убиство во Сплит кога маж влегол во продавница и нападнал со нож при што тешко ранил жена која...

Деновиве поради диви животни на автопатот Тетово-Скопје забележани три сообраќајни незгоди

Во текот на изминатиот викенд и неколку дена претходно тетовската полиција бележи три сообраќајки незгоди на автопатот Тетово-Скопје, за кои причина било движење по...

Од утре штипската бања „Кежовица“ се отвора согласно здравствените протоколи

Градската бања „Кежовица“ во Штип утре почнува со работа, односно ќе бидат пуштени само општите делови за мажи и жени. Штипското комунално претпријатие „Исар“ денеска...

Идниот германски канцелар Шолц поддржува задолжителна антиковид вакцинација

Идниот германски канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека поддржува задолжителна вакцинација против Ковид-19 со цел да се запре скокот на инфекциите во земјата. Шолц рекол...

Унгарскиот парламент одобри распишување референдум за ЛГБТ прашања

Унгарскиот парламент денеска и одобри на Владата да распише референдум за прашањата на ЛГБТ заедницата, а критичарите на владата велат дека тоа дополнително ќе...

Иско е (не)реална желба

Турскиот гигант Фенербахче, е последниот клуб кој покажа интерес за услугите на крилниот напаѓач од редовите на шпанскиот прволигаш Реал (М), Франциско Иско. Повремениот...

Заврши престојот за уште 43 граѓани на Авганистан во земјава

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Северна Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета земја како нивно...

Дански обвинители бараат голема парична казна и затвор за бизнис поврзан со Сирија

Данските обвинители денеска побараа казна од 54 милиони евра против компанија обвинета за кршење на ембаргото на ЕУ за гориво против Сирија, како и...

Од утре зонското паркирање во Тетово повторно ќе се наплаќа

Општина Тетово од утре 1-ви декември повторно ќе наплаќа за паркирање на улиците каде има обележано зонски паркинг.  Услугата беше бесплатна по стапување на...

Рангник лобира за Хајдара

Новиот менаџер на англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, Ралф Рангник, веднаш побарал од клупските челници да испратат официјална понуда за стандардниот првотимец во дресот на...

Шведската Влада ја доби првата трансродова министерка

Новата шведска министерка за образование, Лина Акселсон Килблом, е првата трансродова личност која стана министерка во оваа нордиска земја, една година откако Белгија го...

Во Австрија 150 учители од задолжителното образование се заканиле со отказ поради задолжителната вакцина

Група наставници во Австрија се заканиле дека ќе ги напуштат своите работни места доколку земјата воведе задолжителни вакцини против коронавирус, како што е најавено,...

„Црвен“ дрес за Дијаз

Англискиот премиерлигаш Ливерпул важи за прв фаворит кога е во прашање потписот на стандардниот првотимец во дресот на португалскиот гигант Порто, Луис Дијаз. Благодарение...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети