Дома 2022 ноември

Месечна Архива: ноември 2022

Борел со порака по повод Денот на сеќавање на жртвите од хемиско оружје

По повод Денот на сеќавање на сите жртви од хемиско оружје, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел, денеска порача...

АД ЕСМ и АД Скопје Север потпишаа договор

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир и Бутел од утре...

Битолскиот бенд CODE 369 го сними вториот сингл „Месечина“ на хрватски јазик/ВИДЕО

„Месечина“ е вториот сингл на македонскиот бенд CODE 369, издаден на хрватски јазик. Текстот за песната го напиша пејачката Ирена Димовска, музиката е на Даниел Митревски, а...

Блинкен: Руските напади врз цивилите и електричната мрежа во Украина се варварски чин

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Букурешт остро ги осуди руските напади врз цивилите и електричната мрежа во Украина и најави продолжување на...

Експериментален лек за Алцхајмерова болест го забавува нејзиното напредување, но има несакани ефекти

Експерименталниот лек lecanemab се појави како потенцијален лек за Алцхајмерова болест, според новото истражување објавено во New England Journal of Medicine, но истражувачите покренуваат...

Косовското собрание даде дозвола: Контингент војници заминуваат во мировна мисија на Фолкландски Острови

Собранието на Косово со мнозинство гласови денеска даде дозвола за испраќање на контингент на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во мировна мисија на Фолкландските...

ЕБЦ можно е да ја затвори годината со загуба

Европската централна банка (ЕЦБ) предупреди дека може да ја затвори годината со загуба, бидејќи со зголемувањето на каматните стапки за да се ограничи инфлацијата,...

Десничар прогласен за виновен за нападот врз Конгресот

Основачот на ултрадесничарската група „Чувари на заклетвата“, Стјуарт Роудс, е осуден за организирање заговор за поништување на победата на Џо Бајден на претседателските избори...

Пендаровски и Штајнмајер на дебата со млади од Претседателскиот центар за политичко образование

Една од обврските на политичарите е да овозможат услови и да го поттикнат економски развој на државите, со цел младите да имаат перспективи во...

МАРКЕТИТЕ ГИ КОЛАТ КУПУВАЧИТЕ- Се краде во грамажа, една цена на рафт-друга на каса…!

Ова не е нормално, граѓаните се жалат на зачестени кражби при пазарење. - Внимавајте добро кога купувате повеќе артикли во супремаркетите, посебно кога имате...

Над 700 предмети предмети на „Флитвуд Мек“ одат на наддавање

Повеќе од 700 инструменти, награди, облека, мебел, уметност, накит и други лични предмети на „Флитвуд Мек“ се очекува да бидат продадени за голема сума...

Осудени на смрт четворица Иранци: Шпиунирале во корист на Израел

Иранскиот суд денеска осуди четворица мажи на смрт поради шпионирање за израелските разузнавачки служби. Осудените беа уапсени во летото. Тие немаат право на жалба. Иран и...

Државата скрои најголем буџет досега – само трошки за животната средина

За нареднава година државата скрои најголем буџет досега, каде што вкупно за заштита на животната средина се одвоени само 0,65 проценти. За споредба, во...

Утре без вода дел од Љубанци

Поради дефект на улицата „7“, бб во Љубанци, во близина на автобуската постојка, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од оваа улица. Како...

Обезбеден гас – скопските радијатори топли и во декември, почна испораката на фактурите

АД ЕСМ ќе го преземе управувањето и со топланата „Скопје – Север“ и со тоа ќе има редовна испорака на топлинска енергија за корисниците...

Штајнмајер во посета на Кавадарци

Претседателот на Сојузна Република Германија Франк-Валтер Штајнмајер кој од вчера престојува во дводневна официјална посета на Македонија денеска заминува и во Кавадарци во посета...

Исчистени 22.000 метри каналска мрежа во Илинден

Општина Илинден и АД Водостопанство „Скопско Поле“, преку акциониот план за редовно одржување на проточност, интензивно работат на чистење на  каналите. Досега, како што информираат...

Американскиот Сенат донесе закон за заштита на истополовите и меѓурасните бракови

Американските сенатори гласаа со 61 наспрема 36 за да го заштитат правото на истополови и меѓурасни бракови. За усвојување на законот гласаа и 12 републиканци. Иако...

Граѓаните можат да си дозволат само поевтино замрзнато свинско, нема пари за свежо

Во државата веќе има недостиг од свинско месо. Намалениот сточен фонд и африканската свинска чума предизвикаа сериозен удар врз свињарството. Недостигот на домашно свежо...

ЕСМ Продажба не одлучува за прифаќање на броилата за поевтина струја, обврската е на...

АД ЕСМ не одлучува кои броила ќе бидат одобрени за приклучување за снабдување преку ЕСМ Продажба од 1 декември 2022 година. Наведената обврска е...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети