Дома 2022 ноември

Месечна Архива: ноември 2022

Работилница за кореографија и танц „Мое тело, мој дом“

Центарот за нови иницијативи во уметноста и културата „Локомотива“ – Скопје, вечерва со почеток во 19 часот во просторот на Кино Фросина во Македонскиот...

Изложба и промоција на книгата „Пештански рибари“ на Борко Лазески

Во куќата односно ателјето каде живеел и творел познатиот македонски ликовен уметник, Борко Лазески, вечер со почеток во 19 часот ќе се одржи промоција...

Казнети 186 возачи во Скопје, 21 без возачка

Во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот од страна на Министерството за внатрешни работи, во текот на вчерашниот ден на територија...

Целиот живот го остави во рацете на својот брат, затоа заврши и во затвор

Кога во 2005 година, Роналдињо по втор пат ја освои наградата на ФИФА за најдобар фудбалер, на ум имаше само една личност. „Тој е...

Русија: Украина да се обврзе дека нема да го користи коридорот за жито за...

Руската војска објави дека сака Украина да се обврзе дека нема да го користи коридорот за извоз на жито за воени цели, по нападот...

Во пресрет на COP27:Најпознатиот затвореник во Египет од денес го заострува штрајкот со глад

Најпознатиот затвореник во Египет, Ала Абдел Фатах, кој штрајкува со глад веќе шест месеци, од денес ќе престане да внесува калории, а од  6...

Поради зголемените тензии: Норвешка ја става армијата во состојба на готовност

Норвешка од денеска ќе ја стави армијата во готовност поради војната во Украина, соопшти норвешкиот премиер. Земјата сега е најголемиот извозник на природен гас...

БРИСЕЛ НАРЕДИ: Бугарија не може да продава руска нафта на други

Бугарија, на почетокот на годинава, доби исклучок од санкциите воведени од ЕУ против увозот на руска нафта по морски пат поради нејзината географска локација,...

„Ученици шијат униформи за војниците во Украина“ – РУСИТЕ ОБЈАВИЈА ФОТОГРАФИИ

Градоначалничката на рускиот град Лабитанги објави фотографии за кои тврди дека ги прикажуваат учениците во училиштето како шијат униформи за војниците кои се борат...

Русите тврдат: „Најдовме противотров за западните санкции“

Шефот на руското Министерство за финансии Антон Силуанов изјави дека Русија „нашла противотров“ на западните санкции, пренесува Пословни дневник. „Заедничката заслуга, вклучително и Министерството за...

РАДИКАЛНИ ПРОМЕНИ ВО ТВИТЕР: Маск стана единствен директор на социјалната мрежа

Новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, ги отпушти сите членови на Управниот одбор (УО) и стана единствен директор, соопшти денеска компанијата, пренесува Асошиејтед прес....

Земјотрес од 5,1 степени по Рихтер го потресе југот на Италија

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди јужна Италија, соопшти ЕМСЦ. Епицентарот на земјотресот бил на 103 километри југоисточно...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети