Дома 2022 ноември

Месечна Архива: ноември 2022

Во изминатото деноноќие во Украина девет лица го загубија животот во пожари во своите...

Украинските власти денеска соопштија дека во изминатите 24 часа девет лица загинале во пожари при обид да ги загреат своите станови, а притоа ги...

Германски „Унипер“ го тужи Гаспром поради неиспорачување на договорените количини гас

Германската енергетска компанија „Унипер“ објави дека го тужела „Газпром“ за отштета затоа што не ги испорача договорените количини природен гас од јуни, кога рускиот...

Рекордна акција на шпанската полиција:Запленети 5,6 тони кокаин

Шпанската полиција соопшти денес дека запленила 5,6 тони кокаин во вредност поголема од 340 милиони евра во пристаништето Валенсија што е рекорден износ на...

Во експлозија во рудник за јаглен во Пакистан загинаа деветмина рудари

Девет рудари загинаа во денешната експлозија на гас во рудник за јаглен во северозападниот дел на Пакистан, потврди шефот на истражниот тим, назначен од...

Сутлијаш -омилениот сладок десерт од ориз:Подготвен по турски рецепт е друга приказна

Го сакаат и младите и старите -неодоливата креместа комбинација од ориз и млеко се претвора во  гурмански спомен нераздвоен од сечие детство. Но, дали сте...

Првиот ден од амандманската расправа за Предлог-буџетот заврши, дебатата продолжува во петок

Заврши првиот ден од амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2023 година во Комисијата за финансирање и буџет. Дебатата продолжува во петок. Во попладневниот дел од...

Официјалната веб-страница на Ватикан прекината по хакерски напад

Официјалната веб-страница на Ватикан беше прекината по очигледниот хакерски напад во средата, соопштија денес седиштето на Римокатоличката црква. „Во тек е истрага поради големиот број...

Велика Британија санкционираше уште 22 руски фунционери

Велика Британија воведе денес санкции за 22 руски службеници поради нивното заложување за делумна мобилизација. Британија на тој начин на списокот на санкционирани лица ги...

Си-Ен-Ен започнува со отпуштања

Крист Лихт, шефот на Си-Ен-Ен, кој е во сопственост на Ворнер Брос, денеска преку допис ги информирал вработените дека во тек се отпуштања. Лихт рече...

Мајк Тајсон: Само чепни го Меси и се враќам во рингот

Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Аргентинецот Лионел Меси, деновиве е во центарот на вниманието на спортската јавност, но не поради голот за „гаучосите“,...

Будистички храм во Тајланд остана без монаси: Сите биле позитивни на метамфетамин

Будистички храм во централниот дел на Тајланд остана без монаси откако беше исчистено цело братство откако сите до еден беа позитивни на наркотици. Четворица монаси,...

Кулеба ќе ја зајакне безбедноста во сите украински амбасади во странство по експлозијата во...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, денеска издаде итна инструкција за зајакнување на безбедносните мерки во сите украински амбасади во странство, откако...

Убиен лидерот на Исламската држава

Групата Исламска држава (ИД), поразена во Ирак и Сирија, денеска ја објави смртта на нејзиниот водач Абу Хасан ал Хашими ал Кураши, прецизирајќи дека...

Олеснување на корона мерките во кинеските градови Гуангжу и Чонгкинг

Кинеските градови Гуангжу и Чонгкинг денеска најавија олеснување на ограничувањата за коронавирусот, еден ден по судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Гуангжу. Локалните власти во...

Австралија ја реши Данска и се пласира во 1/8 финалната рунда

Репрезентацијата на Австралија се пласира во 1/8 финалната фаза од СП 2022 благодарение на минималниот триумф над селекцијата на Данска. Единствениот погодок на натпреварот,...

Токио: Ниту еден закон за истополови заедници не е неуставен

Јапонскиот устав се крши со тоа што нема закон кој им дозволува на истополовите парови да стапуваат во брак и да формираат семејство, одлучи...

Не е лесно да си гостин на Кадиров: ММА шампиони си „играа“ со ракетни...

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ги собра најголемите ММА ѕвезди и ги угости на својот имот, каде што Камару Усман, Џастин Гејчи и Анри Сеџудо...

ЕУ предлага формирање на специјален суд за руските злосторства

Европската комисија ќе работи со Меѓународниот кривичен суд (МКС) за да помогне во формирањето на специјализиран суд за истрага на руските злосторства, изјави претседателката...

Џафери во ЕП: Измените на Деловникот ќе ни овозможат да се фокусираме на суштинските...

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска се обрати на Конференцијата на Европскиот парламент на тема „Креирање на парламентарна демократска култура преку дијалог и градење...

Захарова: Алијансата не е заинтересирана за политичко и дипломатско решение во Украина

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека Алијансата не е заинтересирана за политичко и дипломатско решение во Украина. Заедничката изјава,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети