test
Дома 2022 октомври

Месечна Архива: октомври 2022

Градските власти алармираат:Речиси половина Киев нема вода

Четириесет отсто од жителите на Киев останаа без вода, соопшти вечерва градоначалникот на главниот град на Украина, Виталиј Кличко. – Од овој час без струја...

Макс Верстапен: Хамилтон не сака ниту името да ми го изговори

Старо-новиот шампион во Формула 1, Макс Верстапен, истакна дека ривалството со седумкратниот шампион и најголем ривал на патеката, Луис Хамилтон, е премногу големо поради...

Несекојдневен инцидент во Женева:Пијан полицаец испукал седум куршуми во полициска станица

Пијан полицаец во Женева седум пати пукал од службеното оружје во полициската станива и ранил колега во стапалото, пренесоа локалните власти во Швајцарија. Полицаецот, кој...

Товарен воз усмртил околу 30 овци кај Миравци

Товарен воз усмртил околу 30 овци кај Миравци, потврди вечерва за МИА, Тони Ангеловски, помошник на министерот за внатрешни работи, за односи со јавноста. –...

ООН ги доведува во прашање причините на Москва за суспендирање на договорот за жито

Обединетите нации ги доведуваат во прашање наведените причини на Москва за суспендирање на договорот за жито со Украина. „Кога бродовите на Иницијативата (за договорот за...

Шефот на украинската разузнавачка служба тврди: Путин има тројца двојници, сите биле на пластични...

Шефот на украинската разузнавачка служба Кирило Буданов, во изјава за британскиот Daily Mail тврди дека рускиот претседател Владимир Путин користи двојници на кои им...

Несекојдневно откритие во англиска библиотека:Пронајдена ретка книга со траги на арсеник

Ретка книга која содржи траги од смртоносниот арсеник е пронајдена во библиотека во Лидс, во централна Англија, пренесува Би-Би-Си. Станува збор за делото Мојата лична...

Аскот престанува да ги осигурува пратките на жито во Црното Море

Аскот, која е дел од осигурителната компанија Лојд од Лондон, престанува да ги осигурува новите пратки на украинскиот коридор за извоз на жито во...

Француските власти ги повикаа музеите да бидат внимателни поради еколошките активисти

Француските власти ги повикаа националните музеи да бидат дополнително внимателни по серијата напади на еколошки активисти врз дела изложени во музеи и други...

Четворица затруени со гас на аеродромот во Лос Анџелес, едно лице во критична состојба

Најмалку четири лица се затруени при истекување гас на меѓународниот аеродром во Лос Анџелес, од кои едно лице е префрлено во болница во критична...

СЦ „Борис Трајковски“ нашминкан за ЕП (Фото)

Салата што беше пуштена во употреба во 2008 година, претрпи многу промени (поставено ЛЕД-светло, реновирани тоалети, сменети столчиња...) во пресрет на Европското првенство, кое...

Светот на шахот во шок:Карпов во индуцирана кома поради повреди на главата

Еден од најпознатите шахисти на сите времиња Анатолиј Карпов, се наоѓа на интензивна нега поради тешки повреди на главата. Во моментот се наоѓа на индуцирана...

Мистериозна космичка бура ја погодува Земјата на секои илјада години

Истражувањето покажало дека годовите прстени во стеблата на дрвата може да биде запишана историјата на бомбардирања на Земјата со космички зраци. Поточно, кога овие зраци...

Силвестер Сталоне ја отвори душата за разводот и за помирувањето: Ја научив лекцијата на...

Силвестер Сталоне реши да проговрои за разводот и за помирувањето со сопругата Џенифер Флавин за помалку од еден месец. Славниот холивудски актер откри дека...

Маск ја уверил Европската комисија дека Твитер ќе работи според правилата на ЕУ

Милијардерот Илон Маск ја уверил Европската комисија дека Твитер ќе продолжи да се придржува до строгите европски правила за контрола на нелегалната онлајн содржина. Ова го изјавија извори од...

Германија ги одложува мерките за ограничување на брзината на движењето на возилата

Германија го одложува за наредната година усвојувањето на политички чувствителните мерки за намалување на загадувањето во транспортниот сектор. Причина за одложувањето е силното противење на...

Порошенко: Путин веќе 22 години е луд манијак

Поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко во прилично остра изјава за N1,  зборува за последните руски напади на Киев како резулта на кои поголем...

Ќе се гради нов кеј од десната страна на Вардар во Велес

Општина Велес соопшти дека утре  01 ноември  (вторник) стартуваат подготвителните работи за почнување градежни активности за изградба на дел од кејот од десната страна на...

Затворен аеродромот во Белград, летовите се пренасочуваат во Ниш

Повеќе летови на српскиот авиопревозник Ер Србија планирани за слетување во Белград, денеска попладне и вечерва се пренасочени на аеродромот „Константин Велики“ во Ниш,...

Виенски институт: Владимир Глигоров беше вистински интелектуален џин, остави длабока трага

Економистот и политиколог Владимир Глигоров, кој почина на 27 октомври, беше вистински интелектуален џин кој остави длабока трага, неуморно работејќи  секој ден, објави денеска...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети