Дома 2022 септември

Месечна Архива: септември 2022

Азербејџан со Бугарија ќе трампа гас за струја

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска соопшти дека добил писмо од четири оператори со гас од Бугарија, Романија, Унгарија и Словачка, кои нудат транспорт...

Гледачите бесни поради новиот филм за Мерилин Монро: „Навистина сурово, ми се гади“

Новиот филм за легендарната актерка Мерилин Монро, Blonde, кој беше објавен на Нетфликс пред неколку дена, не ја воодушеви публиката. Имено, филмот не ја прикажува...

Италија ја укинува обврската за носење маски во јавниот превоз

Италијанците повеќе нема да бидат задолжени да носат маски во јавниот превоз, соопшти Министерството за здравство. Во соопштението се наведува дека условот за носење маски...

Одгледувањето дете до 18 години во Германија чини вкупно 150.000 евра

Сојузната статистичка канцеларија во Германија објави истражување за семејните трошоци за децата. Според тоа, пресметките говорат дека просечниот трошок на родители на дете до...

Шведска го укина ембаргото за извоз на оружје во Турција

Шведскиот Инспекторат за стратешки производи денеска информираше дека повторно издава дозволи за извоз на воена опрема во Турција, со тоа е укинато ембаргото што...

САД најавија „строги“ нови санкции против руски официјални претставници и воената индустрија

Соединетите Американски Држави најавија нови „строги“ санкции против руски официјални лица и наменската индустрија во земјата, како одговор на декларацијата на Кремљ за анексија...

Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

Министерството за внатрешни работи и Агенцијата за национална безбедност ускратија престој и забранија влез во Црна Гора на 28 странски државјани кои работеле за...

Грција не ја признава одлуката на Путин за присоединување на украинските територии

Оваа одлука е нелегална, бидејќи е флагрантно кршење на меѓународното право и неважечка. Грција не ја признава, соопштија од грчкото МНР за обраќањето на...

Градот Скопје по 18-ти пат е домаќин на Скопскиот Маратон

Над 8.500 учесници од 47 земји низ светот се пријавени на Скопскиот Маратон, што ќе се одржи в недела, 2 октомври, во организација на...

Украинскиот министер за одбрана најави: Наскоро добри вести

Украинскиот министер за одбрана, Олексиј Резников, на социјалните мрежи напиша дека „наскоро ќе објави добри вести“. Тој со американскиот министер за одбрана, Лојд Остин, разговарал...

Украина поднесе барање за влез во НАТО по брза постапка

Украина и официјално поднесе барање за членство во НАТО. Овој потег го коментираше претседателот на Украина, Володимир Зеленски. „Веќе сме, де факто сојузници. Веќе ја...

Меморандум за соработка меѓу МТСП и ГИЗ за подобри услови за вработување на сезонски...

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, директорот на ГИЗ за Северна Македонија Давид Оберхубер, ГИЗ проектна раководителка Амира Омановиќ и директорката на...

Фон дер Лајен: Нелегалната анексија прогласена од Путин нема да промени ништо

Нелегалната анексија прогласена од рускиот претседател Владимир Путин, според претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, нема да промени ништо. „Сите територии нелегално окупирани...

Спротивставени ставовите на власта и опозицијата околу целта за продолжување на кризната состојба

Власта и опозицијата на денешната речиси двочасовна сообраниска расправа ги спротивставија ставовите околу продолжувањето на кризната состојба. Според министерот за економија Крешник Бектеши, целта на...

Путин ги потпиша документите за анексија на окупираните делови од Украина

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша документот за формална анексија на четири украински провинции окупирани од руските трупи, на што претходеше седуммесечна војна. Незаконската...

Долга пауза за Шејн Ларкин

Актуелниот шампион во Евролигата, екипата на Анадолу Ефес, со трофеј ја започна новата сезона во Турција, откако славеше во Суперкупот против големиот ривал Фенербахче...

За Софија македонското прашање во втор план или ад акта?!      

Жестоката предизборна реторика во Бугарија, во однос на Македонија, покажува дека нема да има позитивни промени во односот на официјална Софија, ниту по парламентарните...

Нови возила со водена пумпа за гасење пожари добија Град Скопје и уште 13...

Денеска 14 нови возила со водена пумпа за гасење пожари добија Град Скопје, Битола, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес, Кавадарци, Гевгелија, Струмица, Кичево, Охрид, Кочани,...

Со перформативната интервенција „Да се пишува за градот“ стартува 17. АКТО Фестивал за современи...

Седумнаесетто издание на АКТО ФЕСТИВАЛ ЗА СОВРЕМЕНИ УМЕТНОСТИ започнува денес и ќе се одвива во наредните три месеци под тематиката СОВРЕМЕНИ (НЕ)ДЕМОКРАТИИ II: ГРИЖАТА И ЗАЕДНИЧКИТЕ...

Врховниот командант и Министерство за одбрана контра генералот – Ништо од враќањето на задолжителниот воен...

Поминаа повеќе од петнаесет години откако во македонските касарни последната генерација на воени регрути го отслужи задолжителниот воен рок, а прашањето за враќање на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети