Дома 2022 септември

Месечна Архива: септември 2022

Путин ги повика властите во Киев веднаш да запрат со воените активности

Рускиот претседател Владимир Путин го повика Киев да ги прекине сите воени дејствија во Украина на церемонијата за формално прогласување анексија на четирите украински...

Жонглери, проекции, концерти, читања… утревечер на Бела ноќ

Бум од уметнички настани ќе се случи утревечер, во рамките на настанот „Бела ноќ“, кој ќе се одржи на десетина локации, при што скопјани...

Велосипедист го загуби животот на автопатот Тетово-Скопје

Велосипедист на 55 години од Скопје го загубил животот во на автопатот Тетово-Скопје денеска околу 13 часот и 20 минути, информира тетовската полиција. Несреќата...

Огнените интегративци ќе го изгорат Груби?

Дали новите пазарења со директорските места ќе ја смират „огнената група“ или во Мала Речица дополнително ќе се распламтува, засега е неизвесно. Првиот интегративец,...

Вакцинирањето против Ковид – 19 нема да е задолжително за фудбалските навивачи

Вакцинирањето против коронавирусот нема да биде задолжително за фудбалските навивачи на претстојното Светско првенство во Катар, но сите посетители ќе мораат да покажат негативен...

Грејната сезона може да почне и пред 15 октомври

Доколку од утре макар еден ден дневните просечни температури паднат на 12 степени или пониско, радијаторите ќе мора да почнат да греат. Така е предвидено...

„Чичко“ го отвора филмскиот фестивал „Киненова“, под слоганот „Првиот остава трага“ од 7 до...

Отворањето на Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ е на 7 октомври во киното „Милениум“, во 20 часот, со хрватскиот филм „Чичко“ на Давид Капац и...

Мицкоски не прифаќа дуел со Арсовска, негово ниво бил Ковачевски

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, има доволен број на дуели во Советот на Град Скопје и нема потреба да излезам на дуел со неа,...

ЕК: Построги проценки на руските барања за визи

Европската комисија денеска препорача земјите членки на Европската Унија да дадат „построга проценка“ на барањата на Русите за патни визи, особено на оние што...

„Пајак“ ќе ги подига возилата паркирани на зелените површини во Карпош

Општина Карпош во соработка со јавното претпријатие „Градски паркинг“ започна акција за отстранување на возилата кои се непрописно паркирани на зелените површини на нејзината...

Заедно го поминавме патот на знаењето, Европски универзитет е вашето семејство!

На Европскиот универзитет, Скопје, денеска на свечена манифестација беа доделени дипломите на студентите за завршено високо образование од прв и втор циклус. Членовите на...

Лидерите на ЕУ ја отфрлија руската „илегална анексија“ на украинските региони

Лидерите на ЕУ денеска ветија дека „никогаш нема да ја признаат“ нелегалната анексија на четирите украински региони кон Русија и го обвинија Кремљ дека...

Турската пејачка Мелек Мосо си ја пресече косата – ги поддржа Иранките

Протестите во Иран продолжуваат, а сè повеќе жени се приклучуваат по смртта на 22-годишната Махса Амини која беше ликвидирана од полицијата. - Турската пејачка Мелек Мосо...

Фестивалот на комедијата во Куманово не се пропушта: Смеата продолжува со „Славната Флоренс“

Интересот за претставите на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Куманово, чие јубилејно 25. издание започна на 28 септември, е огромен, а смеата...

Регистрирани 81 случај со Ковид-19 и 77 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 734 тестови, а регистрирани се 81 нов случај со КОВИД-19 и...

Бектеши: Приватните хидроцентрали кои продаваат струја по 400 евра да ги замрзнат цените 

Министерот за економија Крешник Бектеши и предложи на ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се расправа по измените на Законот за енергетика да достави амандман со кој...

Клинички без струја, пациентите во немилост – прекинати зрачења, анализи, прегледи!

На Клиниката за онкологија се прекина зрачната терапија, пациентите негодуваа, бидејќи многумина се од внатрешноста и не беа во можност да чекаат повторно...

Патријархот Кирил позитивен на Ковид-19

Патријархот Московски Кирил, поглавар на Руската православна црква, е позитивен на Ковид-19, соопшти денеска црковната служба. Црквата објави дека 75-годишниот патријарх Кирил ги откажал сите...

Учениците на ОУ„Киро Глигоров“ од органски отпад добија компост

Учениците од ОУ „Киро Глигоров“ како дел од тимот, предводени од директорката на училиштето Билјана Билбиловска и предметниот наставник, ги презентираа резултатит од проектот...

Во Тел Авив, Ѓоковиќ го третираат како крал

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, престојува во еден од најлуксузните хотели во Тел Авив и добива совршен третман. Во Израел, тој доби апартман од...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети