Дома 2022 септември

Месечна Архива: септември 2022

Во Министерството за одбрана досега не се разгледувала никаква можност за задолжителен воен рок

Армијата на Република Северна Македонија е целосно професионална Армија и досега нема никакви планови, ниту консултативни процеси за враќање на задолжителното служење воен рок,...

Донфрид во телефонски разговор со Вучиќ остро замерила на потпишаниот договор меѓу Србија и...

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денеска телефонски разговараше со помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Карен Донфрид, во кој таа...

Нови шест месеци затвор за Александар Василевски-Нинџа

Александар Василевски-Нинџа, кој е осуден на затворска казна за упадот во Собранието што се случи на 27 април, доби нова затворска казна од шест...

Украина ветува дека ќе продолжи да ја „ослободува државата и народот“

Украиските власти денеска соопштија дека нејзината војска ќе продолжи со својата контраофанзива против Русија на исток во државата, откако Москва анектираше четири украински региони...

Официјална Тирана ја осуди анексијата на украинските територии од страна на Русија

Официјална Тирана ја осуди анексијата на четирите украински региони и е против нивно припојување кон Русија Министерката за Европа и надворешни работи Олта Џачка преку...

„Победата ќе биде наша“ им порача Путин на граѓаните собрани на Црвениот плоштад во...

Претседателот Владимир Путин на илјадниците Руси собрани на Црвениот плоштад им порача „победата ќе биде наша“, по седуммесечните борби во Украина и анексијата на...

РАИ предавање: Поголемо вклучување на граѓаните и зајакната соработка за поефикасна борба против корупцијата

Подигнување на јавната свест и поттикнување на активистите, новинарите и јавните службеници да создадат модел кој ќе создаде поефикасен начин за борбата против корупцијата,...

Маричиќ-Габриел: Со почетокот на преговорите ја унапредуваме координацијата со Европската инвестициска банка

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска оствари средба со директорот на канцеларијата на Европската инвестициска банка во Скопје, Бјорн Габриел,...

Прославија годишнина од бракот, ама и си признаа:„Направивме „ужасна“ грешка во врска со ...

Џорџ и Амал Клуни неодамна ја прославија осмата годишнина од бракот. Двојката има петгодишни близнаци, Александар и Ела, а нивното воспитуцање им е еден...

Сакаат да ѝ ја одземат почесната титула зашто е лезбијка

Најдобрата руска тенисерка, Дарија Касаткина, која е 11-та светска тенисерка, неодамна откри дека е лезбијка, што ѝ донесе многу проблеми во нејзината земја. „Дали...

Германците штедат струја – Нирнберг нема да игра под рефлектори 

Германскиот фудбалски второлигаш Нирнберг нема да игра натпревари во вечерен термин, откако Градскиот совет во услови на енергетска криза одлучи да и го ограничи...

Косово воведе визи за сите руски државјани, без исклучоци

Владата на Косово на денешната седница донесе одлука за воведување визи за сите државјани на Русија кои на било кој начин сакаат да влезат...

Грција бара исплата на 3,56 милијарди евра од европскиот Фонд за закрепнување

По исполнувањето на 28-те предвидени реформски и инвестициски точки, Грција денеска ќе го испрати второто барање до Европската комисија за исплата на 3,56 милијарди...

„Форбс“: Маск ја предводи листата од 10 најбогати Американци во 2022 година

Секоја година „Форбс“ објавува листа на 400 најбогати Американци. Угледното списание наведува и дека оваа година во САД има помалку милијардери од вообичаено поради...

Ретко се појавуваат во јавноста – Ова се ќерките на Сара Џесика Паркер/ФОТО

Холивудската актерка Сара Џесика Паркер, на премиерата на филмот Hocus Pocus 2, се појави во рпидрузба со своите две ќерки близначки – Мерион и...

МОН: Рокот за достава на документите за студентска стипендија е од 1 до 30...

Министерството за образование и наука (МОН) ги известува сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, кои ги...

Данскиот принц за одземањето на титулите на неговите деца: Не сфаќаат што се случува

Данскиот принц Јоахим се огласи по одлуката на својата мајка, кралицата Маргарета втора, на неговите деца да им ги одземе кралските титули „Добив известување пет...

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби заради недостиг на електрична и топлинска енергија

Собранието на денешното продолжение на 86-тата седница, изгласа продолжување на рокот на кризните состојби заради недостиг на електрична енергија на територијата на цела држава,...

Ципрас: Пред заканите за нашиот национален суверенитет и суверени права, сите сме обединети

Ердгоан да знае наспроти него е целиот грчки народ, пред заканите за нашиот национален суверенитет и суверените права, сите сме обединети, порача лидерот на...

ВНИМАВАЈТЕ! Измамник во Аеродром изнудува пари од повозрасни скопјани со лага за сообраќајки

Повозрасни скопјани вчера во полициската станица во Аеродром, пријавиле два случаи на измама од човек кој им се јавувал дека нивните деца предизвикале сообраќајна...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети