Дома 2021 јануари

Месечна Архива: јануари 2021

Николовски: Корупцијата е зло што државата мора да го елиминира, а власта одговорно работи...

Корупцијата е зло кое ја јаде демократија и ја намалува довербата кај граѓаните кон институциите, и затоа секоја држава се бори да го намали...

Мицкоски: Вакцини против Ковид-19 мора да бидат набавени час поскоро

Тврдењето на висок владин претставник дека во државата не се донесени вакцини за да не се тестираат на македонските граѓани, е тотално апсурдно и...

ЕМА ја дозволи вакцината на АстраЗенека во ЕУ, речиси 60 отсто ефикасна

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја препорача вакцината против Ковид-19 на компанијата АстраЗенека за употреба во ЕУ. ЕМА исто така наведува дека вакцината ќе се...

Астро врски:Секој ден во неделата е поврзан со некоја планета и нејзиното однесување-четврток е...

Астролозите ни откриваат дека секој ден во неделата претставува една планета. Деновите имаат своја моќ и квалитет, па затоа се погодни за спроведување на...

СЕК: Заштита на малите инвеститори во случај на нападни или манипулативни трејдерски активности 

Комисијата за хартии од вредност и тргувања на берзите на САД (СЕК) излезе со соопштение денеска во врска со неконтролираните трансакции неделава со акции...

Oпштина Велес доби донација од 60 илјади заштитни медицински маски

Шеесет илјади заштитни медицински маски за Општина Велес, донираше Муслија Мустајбашиќ од село Горно Оризари, кој живее и работи во Будимпешта. Кутиите со маски...

Во Албанија нов негативен рекорд од 896 заразени со Ковид-19

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка заразени со Ковид-19, што е нов негативен рекорд. -Во изминатите 24 часа од 3.761 тестирани сомнителни...

Кога зборовите се одвишок, Снеже Велков емотивно – Одговорот никој не го знае, освен...

Познатата ТВ водителка, новинарка и најпознатата македонска пилатес инструкторка Снеже Велков се огласи со многу емотивни зборови потсетувајќи не на личностите кои заминаа изминатата...

Шведска е прв финалист на СП во Египет

Ракометната репрезентација на Шведска е првиот финалист на Светското првенство во Египет, откако во полуфиналето ја совлада селекцијата на Франција со 32:26. Швеѓаните на...

Португалскиот Парламент поддржи легализација на евтаназијата

Португалскиот Парламент денеска изгласа легализација на евтаназијата, со што се овозможува Португалија да стане седмата земја во светот која го поддржува тоа. Луѓе повозрасни од...

Намалени цените на билетите во Ски-центарот „Попова Шапка“

Ски-центарот „Попова Шапка“ информира дека ги намалува цените на билетите. – Со намалувањето, од утре, па до крајот на сезоната,  билетите ќе можат да се...

Вистинските мајстори изумираат

Минатата недела љубителите на УФЦ имаа можност да ја проследат одличната борба помеѓу Конор Мекгрегор и Дастин Поирие, а по завршувањето на истата, на...

Пејачки домаќинки Ани и Вики сукаат јуфки, Адријана им суфлира за вкусовите од македонската...

Ем сукаат, ем пити месат, ем месо печат и чорби си прават, прсти да излижеш. Токму така во целосен домаќински амбиент во „Етно-село Тимчевски“,...

Бајден побара од Путин ослободување на Навални

Американскиот претседател Џо Бајден побара од рускиот колега Владимир Путин да го ослободи опозицискиот лидер Алексеј Навални, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Џен...

Слаѓана Тасева, одговорна за клевета направена кон ГСОЛ и Еуроникел Индустри, пресуди Граѓанскиот суд...

Претседателката на Здружението Транспаренси интернешнал-  Македонија, Слаѓана Тасева, е одговорна за клевета кон ГСОЛ и „Еуроникел Индустри“, пресуди Основниот граѓански суд Скопје. Според пресудата, Тасева...

Кривична пријава за правен субјект од Крушевско и за неговиот управител

ОВР Прилеп денеска до надлежното прилепско ОЈО поднесе кривична пријава, поради постоење на основи на сомневање дека лицето К.Б.(36) од Скопје, управител на правен...

Владата апелира Обвинителството и Судот да дадат итен одговор и санкции за родовото и...

Согласно обврската на институциите да застанат во заштита на жените и девојките, Владата ги повикува Обвинителството и Судот да постапуваат брзо, одлучно и професионално...

Делчевскиот совет одвои средства за помош на опожарените објекти во трговскиот центар ,,Глобал”

Делчевските советници донесоа одлука за доделување парична помош за поддршка на опожарените објекти во трговскиот центар ,,Глобал” во Струмица. Одлуката беше донесена во рамки...

Во велешките основни и средни училишта минимален број на позитивни на Ковид-19

Во велешките основни училишта има еден позитивен ученик и 34 негови соученици во изолација, а позитивни се и еден наставник и еден вработен...

Регистрирани нови 302 случаи на Ковид-19, 10 починати, 444 оздравени лица

Во последните 24 часа се направени 2024 тестирања, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 165 -Велес 14 -Куманово 13 -Охрид 12 -Кавадарци 12 -Тетово 11 -Дебар 8 -Струмица...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети