Дома 2021 јануари

Месечна Архива: јануари 2021

Украина го забрани користењето на руски вакцини против Ковид-19

Врховната рада  во Украина го одобри предлог-законот што има за цел да го забрза одобрувањето на вакцините против Ковид-19, и кој исто така го...

Состанок на Платформата за јавно-приватен дијалог: Презентирани предлог-економските мерки од петтиот сет за поддршка...

Согласно веќе воспоставената практика за одржување на состаноци на Платформата за јавно-приватен дијалог, што се одржуваат секој месец, денеска во Владата министерите за финансии...

„Штип Арт Активисти“ со нова акција „Сонот на штипјани“

Граѓанските активисти од „Штип Арт Актизам“ денеска спроведоа нова акција на терен насловена „Сонот на штипјани“. На неколку локации во градот поставени се табли,...

Едномесечен уредувачки предизвик за членовите на Вики клубовите на тема „Запознајте ја Русија”

Ве известуваме дека Амбасадата на Руската Федерација во соработка со Здружението на граѓани ГЛАМ Македонија во текот на месец февруари, ќе одржи едномесечен уредувачки...

Разрешување на обвинителката Фетаи побараа роднините на обвинетите во „Монструм“

Погрдни зборови за обвинителката Фатиме Фетаи, скандирање УЧК, барања да се разреши Фетаи и меѓународната заедница да интервенира за да има правда во „Монструм“,...

СЗО: Во Африка повеќе од 3,5 милиони случаи на Ковид-19

Повеќе од 20.000 новозаразени случаи на коронавирус беа потврдени на африканскиот континент во изминатото деноноќие, а од почетокот на пандемијата се регистрирани повеќе од...

Кипар поради пандемијата во загуба од 2,24 милијарди евра од приходите од туризмот

За периодот јануари – ноември 2020 година, Кипар загубил 85,4 отсто од приходите од туризмот, односно 2,24 милијарди евра, во споредба со една година...

Почна снимањето на краткиот игран филм „Северен пол“

Во отежнати услови со следење на Ковид-19 протоколите, на 26 јануари започна снимањето на краткиот филм „Северен пол“ по сценарио и режија на Марија...

„Макарена“ ќе ги чини скапо: Француски полициски службеници танцуваат без маски (видео)

Повеќе од 20 француски полициски службеници се соочуваат од интерна казна поради одржување на забава во полициската станица во која се снимени како танцуваат...

Гир: Преговорите ќе почнат кога ќе има договор, но нема причина да не се...

Патот на којшто сега се наоѓате е двонасочен – првиот е билатерално да продолжи ангажираноста со Бугарија, нешто што и сега Владата го прави,...

Бев мрачен човек, мотото ми беше „убиј или биди убиен“

Мајк Тајсон со години е познат како човек кој често ја минуваше границата пред борбите што ги имаше. Честопати „железниот Мајк“ предизвикуваше конфликти со...

Ник Кирјос сака да биде црна овца

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас, зборуваше за својот колега Австралиецот Ник Кирјос. Тој зборуваше за двете различни страни на австралискиот тенисер. -Кога заедно игравме во двојки,...

Што ќе биде дозволено да прават собирачите на топчиња на АО?

Првиот грен слем турнир Австралија опен ќе има најголем број на собирачи на топчиња до сега, со нешто поинакви задолженија од претходно. На турнирот...

Повторно масовна смрт на слонови во Боцвана

Властите во Боцвана започнаа истрага за причините за ненадејната смрт на 11 слонови во еден од резерватите во земјата. Според Министерството за животна средина, природни...

На крајот од 2020 година јавниот долг остана во рамки на Мастришкиот критериум

Благо намалување на јавниот и на државниот долг во четвртиот квартал од 2020 година. На крајот од 2020 година државниот долг изнесува 51%, што...

Иран: Прво укинување на санкциите, а потоа прекин на развојот на нуклеарната програма

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф денеска потврди дека неговата земја нема да ги прифати барањата на САД да го прекинат развојот...

„Современи бајки од Македонија“ – отворен повик за дизајнери и илустратори

Движењето за креативност Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ во соработка со издавачката куќа „Арс Ламина“ од денеска објавува отворен повик за дизајнери и илустратори,...

Дебата: На инспекторатите им недостасуваа кадар, пари, обуки, а им пречи нехармонизираната законска регулатива…Потребни...

Потребни се специјализирани обуки за инспекторите и за нивните раководители. Многу проблеми, според инспекторите, се решаваат во од или искуствено, а има недостиг од...

Бочварски: За три години повеќе реконструкции на патишта од претходните 11 години

Повеќе километри патишта се реконструирани за три години отколку за 11 години на поранешната Влада, изјави денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски...

Експертите на СЗО влегоа во болницата во Вухан

Тимот на Светската здравствена организација (СЗО) што го истражува потеклото на коронавирусот во Кина денеска ја посети болницата во Вухан во која беа лекувани...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети