test
Дома 2019 ноември

Месечна Архива: ноември 2019

Талогот од кафе како сојузник во домаќинството

Талогот од кафе може да биде од голема корист во секојдневниот живот. Не само што можете да го користите како забава „кога замислувате желба...

Намирници кои содржат најмногу пестициди

Според податоците на организацијата Environmental Working Group (EWG) и покрај миењето, на повеќе од 65 проценти од овошјето и зеленчукот, остануваат штетните хемикалии со...

Научниците открија неверојатен факт: Сини очи не постојат!

Сините очи кријат неверојатна вистина. Ова го тврдат научници кои откриле една работа која е заедничка на сите луѓе со сини очи. Имено, научниците...

Светот наскоро може да добие уште една држава?!

Кога ќе заврши референдумот кој започнал минатата недела, покраината на Папуа Нова Гвинеја, Бугенвил, би можела да стане независна држава, нова држава на светот. Уште...

„Најтешките“ личности: Астро знаци кои до пладне „се мрзат себе си, од пладне –...

Веројатно на многумина од вас им е позната изреката за некои луѓе дека „се мразат себе си до пладне, а потоа цел свет“. Честопати...

Мицковски: ВМРО-ДПМНЕ е против шверцерска аболиција или помилување за политичари кои се огрешиле

СДСМ може на шверцерски начин да договара, да притиска, да уценува и да корумпира судии, да тера приватни агенди за аболиции, но јас и...

„Фејсбук“ направи корекција на статус на корисник на барање на сингапурската влада

Фејсбук денеска соопшти дека објавил известување за корекција на статус на корисник на социјалната мрежа на барање на владата во Сингапур. Од Фејсбук повикаа на...

Шпанската полиција заплени рекордно количество метамфетамини

Шпанската полиција откри и заплени 613 килограми метамфетамини. Операцијата била спроведена во Бадалона, Каталонија, при што се приведени две лица, а уште четворица се приведени...

Јуниорскиот тим на МЗТ Скопје речиси сигурно ќе игра на фајнал-форот во АБА лигата

Тимот на МЗТ Скопје Аеродром за кошаркари до 19 години, со победата над Цедевита Олимпија од 82:70, направи голем успех, и речиси си го...

Штип ќе гради трета платформа над коритото на река Отиња

Општина Штип ќе гради платформа за паркинг места над реката Отиња, меѓу Здравствениот дом и Народен театар-Штип. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски за...

Албанија: Трагедијата на семејството Лала, која никого не го остава рамнодушен

Илјадници албански граѓани, меѓу кои и премиерот Еди Рама и претседателот Илир Мета денеска им оддадоа почит и ги испратија до нивните вечни почивалишта...

Спортинг треба да му исплати 3 милиони евра на Синиша Михајловиќ

Спортинг од Лисабон ќе мора да му исплати три милиони евра на тренерот Синиша Михајловиќ, одлучи Спортскиот арбитражен суд во Лозана. Португалците лани во јуни...

Хуманитарна помош од ЈП Комунална хигиена- Скопје транспортирана во Албанија

Вработените во ЈП Комунална хигиена- Скопје собраа 208 пакети хуманитарна помош во вид на храна, облека, постелнина и хигиенски средства, а денеска во координација...

Движењето Анти Коцкање со отворено писмо до премиерот поради отворање нови казина и обложувалници

Движењето Анти Коцкање од Тетово информира дека е испратено отворено писмо до премиерот Зоран Заев, за, како што велат, дозволата за отворање ланец обложувалници....

Рекордно ниско ниво на невработеност во Германија

Невработеноста во Германија се спушти на најниско ниво од обединувањето на поранешните земји од Источна и Западна Германија во 1990 година, објави германската Федерална...

Општина Маврово и Ростуше додели 180.000 денари за настраданите во Албанија

Советот на Општина Маврово и Ростуше на својата 34 – та седница, донесе одлука за доделување финансиска помош во вредност од 180.000 денари за...

Филипче: Годинава успешно изведени четири кадаверични трансплантации

Министерот за здравство Венко Филипче денеска учествуваше на стручна средба на тема „Улогата на медицинската сестра во процесот на трансплантација на бубрег", во организација...

Довербата во еврото никогаш не била поголема: Лагард ги потпиша и пушти во употреба...

Кристин Лагард, како новa претседателка на Европската централна банка, ги потпиша новите банкноти на евра. Таа истакна дека довербата во еврото расте бидејќи 76...

Скопје го разеленија над седум илјади нови садници

Во есенската акција за садење што се реализира периодов, екипи на Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило" засадија над 7000 нови висококвалитетни садници...

„Ди Каприо е кул момче и дава пари за подметнување пожари во Амазон“!

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро го обвини холивудскиот актер Леонардо Ди Каприо поради неговите донации за невладини организации. Болсонаро смета дека холивудската ѕвезда им давала пари...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети