Дома 2023 април

Месечна Архива: април 2023

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Просечните бруто трошоци за вработените во ЕУ за еден работен час во 2022 изнесувале 30,5 евра. Најниски трошоци за работната сила има во Бугарија...

Герасимовски: Од понеделник ПОЦ ќе врши и комунални услуги

Советот на Општина Центар на последната седница изгласа префрлување на хигиеничарите во општинското јавно претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ со што претпријатието ќе извршува...

Без вода корисниците на дел од „Рузвелтова“

Без вода денеска од 12:30 часот ќе бидат дел од корисниците на улицата „Франклин Рузвелт“, на потегот од булевар „Партизански одреди“ до улица „Орце...

Спасовски: Поголеми плати за полицијата, намален криминалитетот

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска, на својот фејсбук профил, го сумираше сработеното во март годинава. Тој, меѓу другото, потсетува дека се зголемени платите...

Намалени и замрзнати цените на тоалетната хартија, влажните марамчиња, пелените и хигиенските влошки

Од денеска треба да почне примената на владината Одлука со која за 13 отсто се намалуваат и се замрзнуваат цените на тоалетната хартија, хигиенските...

ВМРО-ДПМНЕ од Охрид стартуваше со кампањата за поддршка на туризмот „Ја сакам Македонија“

Комисијата за туризам на ВМРО-ДПМНЕ од денеска во Охрид започнува со активностите во рамки на партиската кампања „Ја сакам Македонија“. -Стартуваме од најтуристичкото место во Македонија, тоа...

Народниот правобранител бара законски измени за финансиските друштва, тие заглавени во Собранието

Народниот правобранител во четвртокот укажа на случаи во кои корисници на брзи кеш кредити треба да платат и до осумпати повисока сума за трошоци...

Најмалку четворица мртви во торнадо во Арканзас и бури во Илиноис

Најмалку три лица загинаа вчера во силно торнадо што мина низ американската сојузна држава Арканзас, додека при делумно уривање на театар во Илиноис од...

Семејство обвини дека нивен член починал поради недобивање помош од лекарите, тетовската болница најави...

Семејство од Тетово обвини дека нивен член вчера навечер починал во тетовската болница, затоа што не добил помош од лекарите, објави вечерва порталот на...

Голем интересот за Саемот на мебел во Скопје

Зголемена фреквенција на посетители се очекува викендов на Саемот на мебел каде се претставуваат повеќе од 40 изложувачи со 80 брендови. Мебел за дневни, спални...

Советот на НБ донесе Циркулар за примена на препораките за заштита на правата на...

Циркулар за финансиските институции за следење и примена на препораките и добрите практики за заштита на правата и интересите на потрошувачите при користењето финансиски...

Фуше за МИА: Уставните измени се техничко прашање, во Уставот веќе постои статусот на...

Македонија изгуби 15 години, во пристапувањето кон НАТО, не поради лична вина, туку поради јужниот сосед. Тоа е геополитиката на името и ризикот е...

Делницата Велес – Градско затворена за сообраќај до 16:00 часот

Делницата Велес - Градско, делот од селото Виничани до Винарија „Стоби“ на регионалниот пат и денеска, поради асфалтирање, е затворена за сообраќај од 08:00...

Најстудено во Лазарополе, снежна покривка на Попова Шапка, во Скопје сонце и ветар

Утрово е најстудено во Лазарополе, два степена, а максимални 13 степени се измерени во Демир Капија. Според УХМР, до 08:30 часот температурата била 3 степени...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови. Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...

Забава за сите – Априлијада во Скопје

Во Скопје со повеќе настани денеска се одбележува 1 април – Денот на шегата. Вообичено, на овој ден дефилираат најмладите маскирани во суперхерои, принцези,...

Перез сака да му го расипе планот на Макс Верстапен

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез, е уверен дека може да се бори за шампионската титула во Формула 1, иако главен фаворит е неговиот...

АПРИЛИЛИЛИ: Времето за шеги е дозволено само до 12 на пладне

Денеска е светски ден на шегата, 1 април кој се одбележува веќе со векови наназад, со неизбежното „априлили”, но сеуште нема конкретен избор зошто...

Жичницата од денеска ќе работи еден час повеќе

Од денеска, жичарницата на Средно Водно ќе работи еден час повеќе, односно од 10 до 18 часот. Во согласност со одлуката за возен ред за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети