Дома 2023 април

Месечна Архива: април 2023

Семејството на Меган Маркл снима документарец за неа и откриваат непознати детали

Отуѓениот татко, полусестрата и полубратот на Меган Маркл заедно снимаат нов документарец на австралискиот Канал 7, откривајќи детали за неа. Заладените односи на војвотката...

Србија бара начин да ги искористи ковид-болниците кои се пред затворање

Српската министерка за здравство Даница Грујичиќ нагласи дека министерството и државата се пред одлука за затворање на болниците за болни од Ковид-19 и начинот...

Демократскиот сојуз бара оставка на членовите на Републичкиот судски совет

Демократскиот сојуз денеска побара членовите на Републичкиот судски совет да поднесат оставки. Како причина ги наведуваат актуелните случувања во Советот, но пред сѐ, како...

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје поради најавени првомајски протести

СВР Скопје утре ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по неколку сообраќајници во центарот на Скопје поради одржување  два синдикални првомајски протеста. Како...

Бесими: Владините политики се на три фронта – заштита на ранливите категории, сузбивање на...

Високата инфлација влијае врз редистрибуцијата на доходот, успорување на потрошувачката, а со тоа и на забавување на економската активност и економскиот раст. Профитните маржи,...

Градоначалникот Митовски се сретна со писателот Гоце Ристовски по повод добиената награда во Турција

Градоначалникот на Крива Паланка, Сашко Митовски, оствари средба со писателот Гоце Ристовски, кој е роден во Крива Паланка, по неговото враќање од Истанбул, каде...

САД ја повикаа Кина да престане со опасните активности во Јужното Кинеско Море

Американските власти го повикаа Пекинг да ја прекине својата „провокативна и опасна“ акција во спорните води на Јужното Кинеско Море, откако беше избегнат неодамнешниот...

Над 160.000 луѓе ги исполнија улиците на Тел Авив: Протести против контроверзните судски реформи

Повеќе од 160.000 луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Тел Авив во знак на протест против контроверзните судски реформи на израелската десничарска верска...

Џез хепенинг по повод 30 април – Меѓународниот ден на џезот

Седмото издание на целодневниот џез хепенинг под наслов „Today It’s All About Jazz“, организиран од страна на Здружението за џез музичари и слободни уметници...

Српски автобус се преврте во Унгарија: Не се знае зошто тргнал во спротивен правец...

Тешка сообраќајна несреќа се случила на автопатот 53 во Унгарија, околу 5 часот утринава, кога дури 15 лица се повредени при превртување на автобус...

Реџепи: Со инвестирање во обновливи извори на енергија и во регионална поврзаност до енергетска...

Со инвестиции во фотоволтаици и во обновливи извори на енергија, како и со регионална поврзаност можеме да постигнеме енергетска независност, вели извршниот директор на...

Од штрајкот во ДИЦ засегнати 15 620 матуранти, апели да се најде решение за...

За помалку од еден месец, 27 мај, 15 620 средношколци кои се пријавиле да полагаат државна матура треба да бидат тестирани по првиот екстерен...

Сончево со умерена облачност, попладне локална појава на пороен дожд со грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и релативно топло. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд со...

Чешкиот претседател го посети Дњепар и на едно од возилата напиша – „Русија оди...

Претседателот на Чешка, Петр Павел, денеска ги посети раселените лица во украинскиот град Дњепар. „Поради војната, многу Украинци ги загубија своите домови. Околу 200.000 од...

Шефот на Вагнер групата – Секој ден илјадници тела во ковчези ги испраќаме дома

Командантот на руската платеничка група „Вагнер“ се закани дека ќе се повлече од Бахмут, украинскиот град кој Русите со месеци го напаѓаат, во интервју...

Во центарот на Париз ограбена луксузна златарница, штетата е милионска

Во луксузната златарница Булгари, на познатата Плошта Вендом во Париз, денеска се случил вооружен грабеж, а штетата се проценува на неколку милиони евра, информираат...

Северина се сопна и падна на сред настап, а потоа се пошегува на своја...

Хрватската пејачка Северина доживеа несреќа за време на настап во Загреб. Пејачката падна додека ја изведуваше кореографијата, а потоа се пошегува на своја сметка. „Имав...

Предупредување од познат физичар: На вештачката интелигенција не смеат да и се дадат три...

Доколку продолжи неконтролираниот развој на вештачката интелигенција, поттикнат од конкуренцијата меѓу компаниите, ако не паузираме за да одредиме насоки за нејзиниот развој и некои...

Свечено отворена реновираната сала на ЦК „Бели мугри“ во Кочани

По двегодишна реконструкција на големата сала и придружните простории комплетирана е втората фаза од реновирањето на Центарот за култура “Бели мугри“ во Кочани, а...

Карванот „Рамо до рамо“ на СДСМ во Брегалничкиот регион: Европската иднина е новата државна...

Политиките на СДСМ, економскиот социјалдемократски модел и јакнењето меѓународната позиција на земјава, донесоа најголеми досега, рекордни странски инвестиции од 753 милиони евра во кризна...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети