Дома 2022 август

Месечна Архива: август 2022

Митревски: Доколку опозицијата достави предлог за формирање Анкетна комисија прифаќаме дискусија во Собрание

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски изјави дека доколку опозицијата достави предлог за формирање Анкетна комисија што ќе го ревидира трошењето на...

Протест против насилство врз жените и девојчињата за случајот со силувањето во Приштина

„Ниедна девојка не „го бара““, „Насилството не е оправдано“, „Солидарност со Приштина“, „За да не ги браните ќерките, едуцирајте ги синовите“, „Не ме пипај“...

Приведен крадец од Скопје фатен на дело

На 30.08.2022 во 12:45 часот на автобуска постојка на ул.„11 Октомври“ во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Центар го лишиле од слобода И.С.(55)...

Маж од Делчево се самозадоволувал во авион на „Виз Ер“ на лет од Лондон...

Утрово на скопскиот аеродром уапсен е 31-годишен маж од Делчево затоа што се соблекувал и самозадоволувал во воздухопловот на „Wizz air“, кој летал од...

Трибина во организација на ВМРО-ДПМНЕ „Стартот на учебната година со старо нови предизвици и...

Весна Јаневска, претседател на комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина во организација на партијата насловена „Стартот на учебната година со...

Ковачевски: На саемот во Белград ќе биде изложена највкусната и најпознатата македонска традиционална храна

Нашата македонска кујна е позната по специфичната комбинација на вкусови составена од врвните зеленчуци и билки одгледувани под ова наше поднебје, напиша премиерот Димитар...

Конференција „Да си посакаме подобро ментално здравје во новата учебна година“

Во просториите на Europe House Skopje денеска здружението „Младите можат“ организираше конференција „Да си посакаме подобро ментално здравје во новата учебна година“, со цел...

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски, оствари средба со Михаил Рот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателите Александар Николоски и Тимчо Муцунски, како и секретарот за меѓународна соработка Стефан Андоновски, денеска оствари средба...

Мбапе е во врска со трансродова манекенка

Изминативе неколку дена ѕвездата на ПСЖ, Килијан Мбапе (23), е во центарот на вниманието кај пошироката јавност. Прво, францускиот напаѓач со месеци размислуваше каде...

Клиниката за ТОАРЛИУЦ-КАРИЛ не е во функција по вчерашното невреме, пациентите се препраќаат во...

Привремено е затворена Клиниката за ТОАРЛИУЦ-КАРИЛ, откако дел од просториите се поплавиле по вчерашното невреме, потврдија за МИА од Министерството за здравство. До Клиниката стигнало и официјално...

Регистрирани 222 случаи на КОВИД-19, пријавени седум починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 954 тестирања, а регистрирани се 222 случаи на КОВИД-19, од кои...

Во Штип се планира отворање на Центар за рехабилитација на деца со посебни потреби

Во Општина Штип ќе се отвори Центар за рехабилитација на деца со посебни потреби. Градоначалникот на Општина Шрип, Иван Јорданов информира дека Центарот ќе...

Ќе се реконструираат шест спортски терени во паркот во Сарај 

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои одлуката за воспоставување меѓуопштинска соработка помеѓу Град Скопје и Општина Сарај за реконструкција на спортски...

Хил: Отворен Балкан е ефикасна алатка за зближување на државите

Регионалната иницијатива Отворен Балкан е ефективна алатка за земјите да ги користат границите со цел да за да се зближат, а не да се...

Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

Во период од 18 август до 12 септември сообраќајот на патниот правец Охрид-Ресен преку Галичица поради изведување градежни работи е во прекин помеѓу 09:00...

Изгласан проектот за систем за водоснабдување во Рашче, Копаница, Бојане, Буковиќ и Ласкарци

Советот на Град Скопје денеска на предлог на градоначалничката Данела Арсовска, донесе одлука за воспоставување меѓуопштинска соработка меѓу Град Скопје и Општина Сарај за...

СОНК и МОН потпишаа Спогодба за платите на вработените во образованието

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) потпишаа Спогодба за повисоки плати во основното и средното...

Рама: Го кажав истото што и во јуни а реакцијата од Бугарија, најсериозно е...

Албанскиот премиер Еди Рама, одговори на реакцијата на бугарското Министерство за надворешни работи, на неговата изјава на безбедносниот форум во словенечкиот град Блед, велејќи...

Сега можам да почнам од нула

Минатогодишната шампионка на САД опен, Ема Радукану, не успеа да го мине ниту првото коло на годинашниот грен-слем во Њујорк откако беше елиминирана од...

Првпат Градот Скопје субвенционира електрични тротинети и велосипеди за млади лица до 29 години

Во насока на стимулирање на младите лица да користат алтернативен и еколошки начин за превоз, Советот на Град Скопје на денешната седница донесе одлуки...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети