Лувр „нова жртва“ на коронавирусот, 2.300 работници во страв

Епидемијата на ширење на коронавирусот го затвори францускиот музеј Лувр, а вработените кои ги чуваат вредните уметнички дела стравуваат дека можат да се заразат...

Само „нека е весело“! Еквадор со песна го дочека коронавирусот/ВИДЕО

Еквадор од саботата е на мапата за регистрирани земји во кои е забележан првиот случај на коронавирус. Но, невообичаено, земјата го дочека смртоносниот вирус...

 Општина Ѓорче Петров наплати 380.000 евра отштета од „Трансмет“

Од сметката на компанијата „Трансмет“ во стечај на Сеат Кочан, Општина Ѓорче Петров успеала да наплати 380.000 евра, односно по 4.000 евра за секој...

АМБАСАДОРОТ ГЕРБЕРИХ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР: Пакет Северна Македонија-Албанија би бил пожелен...

Големото мнозинство од земјите членки на ЕУ се изјасни за брзо започнување на пристапните преговори. Со тоа се признаваат напорите што досега ги презеде...

Кој вели дека мора да живееме на земја? Луѓето во иднина...

NestinBox е иднината на живеењето. Или барем така тврдат од истоимената Шведска иницијатива, која системот за градење куќи за птици го пресликала кај луѓето. За...

Кафе и „коронавирус колач“ во Џенова за 1,5 евро/ВИДЕО

Додека прехрамбените и останатите намирници исчезнуваат со голема брзина од полиците во италијанските супермаркети, излогот на историската слаткара „Манџини“ во Џенова го красат нови...

Сакате да спиете попладне, тоа баш и не е добра идеја?!

Луѓето со нормално работно време немаат време за попладневен сон. Но, многумина тоа го практикуваат за време на викендите и со тоа на себе...

Нема нов случај на заразени со коронавирус во земјава, уште еден...

Резултатите на двете лица кои беа тестирани вчера за коронавирус се негативни, а од утрово е тестирана уште една жена за која се чекаат...

Санкции за аптеките ако ги зголемуваат цените на заштитните средства за...

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката...

Денеска е 29 февруари – знаете ли што го прави овој...

Една сончева година (т.е. времето што е потребно на нашата планета да направи целосна вртење околу сонцето) трае приближно 365 дена, 5 часа, 48...

Разговор со Андрија Терзиќ: Паѓам, но станувам и уште посилно се...

„Кога би морал да го ′отворам′ мојот живот и да ги исфрлам сите интригантни детали пред кој било, ќе мора да се соберат сите...

Ако сакаш урбана опрема, нема музика по 22 часот

- Ќе се знае до каде на кафулињата ќе им биде чергата и што сè ќе можат да стават, а некаде некои објекти и...

Доаѓа невреме: Портокалова фаза во најголемиот дел на Македонија 

Денес од пладне ќе има врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Повеќе врнежи ќе има во северозападните...

Општините ќе останат без струја, ако до 31 март не излезат...

Околу 2.500 правни субјекти треба до 31 март да излезат на слободниот пазарна електрична енергија.Меѓу нив се јавни претпријатија во државна сопственост и во...

Ако доживувате барем половина од ова – дајте си отказ

Психотерапевтката Ејми Морин вели дека непријателското опкружување на работа на вработениот му го уништува животот, а екстремни случаи водат кон депресија. Според неа, проблемот...

Русија испраќа воени бродови крај Сирија

Руските власти соопштија денеска дека крај сирискиот брег испраќаат два воени брода вооружени со крстосувачки ракети и ја обвинија Анкара за смртта на 33...

Турција веќе нема да запира бегалци, мигранти веќе тргнаа кон Европа

Турција одлучи повеќе да не ги спречува сириските бегалци кои се обидуваат да стигнат до Европа по копно и море. Тоа го изјави турски...

Националниот сојуз на слепи ќе промовира нова аудиокнига

Националниот сојуз на слепи денеска напладне ќе промовира аудиоверзија на книгата „На своја кожа продолжи со насмевка“ ниво 1.0., наменета за слепите и слабовидни...

Побројни се од египетските, а речиси како никој и да не...

Високи меѓу шест и триесет метри, пирамидите во суданската пустина имаат мали бази и стрмни страни, а изградени се меѓу 720 и 300 година...

Раде Шербеџија: Не сум писател ниту поет, мојата страст е филмот

„Аристократија на уметничкиот дух - тоа е Раде Шербеџија“, со овие зборови писателот Венко Андоновски го опиша познатиот југословенски актер со холивудска кариера Раде...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети