Како да се заштитите и да го намалите ризикот од коронавирус?

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил објави видео на кое се напишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од...

Ако треба, како да се подготвите за карантин: Без паника, ништо...

Бидејќи коронавирусот се рашири низ светот, некаде се појави – а некаде допрва ќе се појави – потреба од карантин. Еве некои совети како...

Мапа на ширење на коронавирусот во живо

Експертите од Center for Systems Science and Engineering (CSSE) од Универзитетот Џон Хопкинс во САД развија интерактивна мапа на светот на која од час...

Министерство за здравство објави листа на телефони за проверка на корона...

Министерството за здравство  објави листа со 14 телефонски броеви за контакт на граѓаните кои што ќе имаат потреба  да се проверат дали случајно имаат...

Зајакнете го имунитетот со сок од цвекло

Исклучително лековито и здраво, цвеклото е идеална намирница за зајакнување на целиот организам, особено за имунитетот и би требало да си го подготвувате во...

Мал утрински корона муабет

Омилениот маалски маркет за купување леб наутро, денеска го затекнав – ограбен. Нема шеќер, нема зејтин, нема брашно, нема макарони... Аман, велам, црна се...

Како да се заштитите и да го намалите ризикот од коронавирус?

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил објави видео на кое се напишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од...

Пациентката со корона вирус е во добра состојба, идентификувани се и...

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно...

Хрватски научник од СЗО: Нема место за паника

Потребна е претпазливост, но никако и паника во однос на новиот коронавирус, вели хрватскиот научник Игор Рудан, шеф на истражувачки центар на Светската здравствена...

Владата и Министерството за здравство со апел до граѓаните да не...

Прв случај на корона вирус во Македонија. Македонска државјанка на 50 години која неодамна се вратила од Италија е позитивна на корона вирусот. Таа...

Корона вирус во земјава влезе на Табановце  

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во...

Министерство за здравство објави листа на телефони за проверка на корона...

Министерството за здравство  објави листа со 14 телефонски броеви за контакт на граѓаните кои што ќе имаат потреба  да се проверат дали случајно имаат...

Мапа на ширење на коронавирусот во живо

Експертите од Center for Systems Science and Engineering (CSSE) од Универзитетот Џон Хопкинс во САД развија интерактивна мапа на светот на која од час...

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска смета дека покачувањето на минималната плата ги дало очекуваните резултати, односно дека го стимулирало зголемувањето и на...

Дара Бубамара го навреди Свилар, а тој остро ѝ возврати: Која...

Во шоуто „Ѕвездите на Гранд“ пејачката Дара Бубамара се пошегува со нејзиниот кандидат Тарик Јашар и му кажа дека таа му средила да помине...

Патник од Дубаи уште се проверува за коронавирус на Инфективна клиника 

Патник што допатувал од Дубаи и кој има симптоми слични на грип е хоспитализиран на Инфективната клиника и наскоро ќе бидат готови резултатите дали...

Што, пак се разведува Елена Велевска?

Во македонската јавност и најмногу низ естрадните кругови, сабајле како бомба пукна веста дека популарната фолк пејачка Елена Велевска се разведува од сопругот Марјан....

Уште еден сомнителен случај на Инфективна се испитува дали има присуство...

Патник од Дубаи, кој пред шест дена дошол во Скопје, се испитува за корона вирус на Клиниките во Скопје. Како што информира министерот за здравство,...

Пациентот тестиран на Инфективна нема корона вирус

Италијанскиот државјанин кој од Милано вчера допатувал во Македонија е тестиран и нема корона вирус, потврдија од Министерството за здравство. Тој во Скопје пристигнал...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети