Активни осум пожари, ЦУК преку системот НИКС дигитално ја следи состојбата

Во земјава до синоќа беа активни осум шумски пожари, а останатите се делумно локализирани. Главниот штаб за управување со кризи при Центарот за управување...

Потребни ли се инклузивна лента и картичка за да ги забележиме...

Колку во секојдневието ги забележуваме во нашата околина лицата со каква била попреченост. Што се прави тие да станат воочливи во општеството? Ова се...

Адреналинот е движечка сила, работата со љубов е половина пат до...

Д-р Маја Мојсова-Мијовска е специјалист анестезиолог и е раководител на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ во Скопје. Истовремено е и...

НОВОТО ВЕШТАЧЕЊЕ ОТКРИ: Лошата патна сигнализација придонела за автобуската несреќа во...

Новото вештачење на автобуската несреќа во Бугарија покажала дека лошата сигнализација на патот придонела за трагедијата. Еден од адвокатите во случајот кој застапува дел од...

Десет трендови што треба да се следат во 2023 година

1 јануари 2023 (Економист) По две години во кои пандемијата беше силата што ја обликуваше блиската иднина, главниот двигател сега е војната во Украина. Во следните...

Сајбер-нападот на Фондот ги остави лекарите без плати, најавени протести

Доктор Горан Беговиќ, претседател на Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар, за весникот ВЕЧЕР вели дека ако утре или најдоцна до 15 часот в...

Инфлацијата е огромна, цените го јадат стандардот на граѓаните, тврди Мицкоски

Во коментар за случувањата на геополитичката сцена, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето во дневникот на Сител Телевизија, истакна дека тие негативно ќе...

В недела избор на новата Влада, ВМРО-ДПМНЕ ги повикува помалите партии...

Во сабота, 15 јануари ќе започне седницата за избор на новиот состав на владата, најави претседателот на Собранието, Талат Џафери, на средбата со мандатарот...

Македонија ќе влезе во ЕУ или во „европска политичка заедница“?!

Формирање поширока политичка заедница со демократските земји околу ЕУ предлага францускиот претседател Емануел Макрон. Со сличен став е и белгискиот премиер Александер де Кро,...

ИНТЕРВЈУ, МАРТИН СТОЈАНОВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ ќе го направи достоен животот на сите...

ВМРО-ДПМНЕ како власт во градот Скопје докажа дека Сарај може да изгледа убаво, дека граѓаните не се изолирани од другите општини. Тука говорат многуте...

Протест против францускиот предлог и вечерва пред Владата/ВИДЕО

Пред Владата вечерва продолжи протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“. Учесниците се против прифаќањето на францускиот предлог за тргање на бугарското вето и...

Струјата од Нова година ќе поскапи за над 5 отсто, ама...

Од Нова година цената на струјата за домаќинствата ќе се зголеми, бидејќи ДДВ-то за електрична енергија од први јануари ќе биде 10 проценти, а...

Европскиот универзитет го прослави патрониот празник Св. Никола: Нашите студенти секогаш...

На Европскиот универзитет, Скопје денес се одржа свечена манифестација на која беа доделени дипломите на дипломираните и магистрираните студенти и беше одбележан патрониот празник...

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Лидерот на Левица Димитар Апасиев денеска ја поднесе Иницијативата за референдум до Државната изборна комисија. -Денес Левица поднесе предлог за поднесување граѓанска иницијатива за референдум....

Филипче: Не се очекува нов силен ковид-бран, вакцинацијата дава ефекти

Министерот за здравство Венко Вилипче вели дека не очекува во следниот период да има силен бран на Ковид-19, но оти состојбата постојано се следи...

Каква кампања нè очекува – стендап навреди и исмејувања или културна...

Ако по утрото денот се познава тогаш нема сомнеж дека ќе бидеме сведоци на една од највалканите изборни кампањи бидејќи уште пред нејзиниот официјален...

Одбиен предлогот за притвор на Јанакиески за настаните од 27 –...

Кривичниот совет при Основниот Кривичен суд Скопје го одби како неоснован предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за...

Џабе нови трактори кога нема кој да ги вози, селата се...

Владата повторно дава финансиска поддршка за набавка на нови трактори. Поддршката е во форма на кофинансирање во висина до 75 отсто од вкупната вредност...

Модуларните болници не се затвораат, тешко болните се селат на клиниките

Доктор Ратко Наумовски, раководител на Инфективното одделение во Клиничката болница во Гостивар, за весникот ВЕЧЕР потврдува дека модуларната болница ќе продолжи со работа, но...

УНХЦР: Десетици илјади цивили во бегство поради турската офанзива

Агенцијата за бегалци на ОН (УНХЦР) соопшти денеска дека десетици илјади цивили во Сирија се обидуваат да побегнат од борбите и бараат безбедност поради...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети