test

Нè очекува долга и студена зима: Еве кога ќе падне и...

По врнежливо лето и топла есен, ќе дојде студена зима со многу врнежи, па првиот снег може да се очекува во декември, велат метеоролозите....

Познатиот ловец на нацисти Симон Визентал: Бугарите кои ги депортираа Евреите...

Познато ми е како живееле Евреите во сите делови на Македонија. А Македонија е голема, таа не е само тоа што е денес. Меѓу...

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА ВЕСНИКОТ „ВЕЧЕР“: Димитар Џундев, генетичар: Можете да ја смените...

Со генотипизирање кое наскоро ќе го објавиме успеавме да докажеме дали нашите предци биле Словени или антички Македонци.   Можете да ја смените историјата, но...

Поларниот вртлог ни носи снег до колена! Зимава нè очекуваат три...

Српскиот метеоролог Иван Ристиќ даде детална прогноза за претстојната зима во која, како што вели, не очекуваат три постудени периоди кои ќе донесат врнежи...

Во Македонија регистрирани првите пациенти кои истовремено се заразени со ковид-19...

 Според матичниот лекар д-р Мира Атанасова, деновиве ИЈЗ и доставил извештај на 40-годишна пациентка дека има двојна инфекција и ковид-19, но и инфлуенца од...

Фасцинантно откритие на Македонец – ефикасно спречување на вирусната инфекција на...

Кичевчанецот Жарко Данилоски, кој е доцент доктор на Њујорк Универзитетот, а кој работи на истражувања од областа на молекуларна и клеточна биологија, објави ново...

Марковски: Како вирусот за еден месец се прошири низ светот кога...

Светската здравствена организација (СЗО) треба да даде одговори на повеќе прашања за пандемијата со ковид-19. Според инфектологот  д-р Вело Марковски, тие треба да дадат...

Пензионерите со највисоки пензии ќе добијат зголемување од 4.500, а оние...

Од март годинава сите пензии ќе се зголемат за 7 отсто. Порастот на пензиите е пресметан во согласност со новата методологија која налага постојан...

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА „ЛУДО ВРЕМЕ“: Во наредните денови не очекуваат температурни...

Првите три денови од новата седмица ни носи стабилно, суво и потопло време со повеќе сонце, иако повремено ќе има и облачност над Македонското...

Ако имате доволно антитела, а сте прележале ковид-19  не треба по...

Микробиологот д-р Никола Пановски за весникот ВЕЧЕР вели дека колку повеќе имаме антитела, толку повеќе сме заштитени од инфекција со коронавирусот. Според него...

Изнајмување станови за швалерај – нов тренд во Скопје

Реиздавањето станови во Скопје станува добар бизнис. Трендот на изнајмување станови за една вечер, во последно време, е доста актуелен. Па така, освен агенциите...

АНКЕТА: Дали СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе постигнат договор и ќе ги...

Засега е неизвесно како ќе продолжи дијалогот за преодна Влада и евентуални уставни измени, откако двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ направија чекор напред...

ИДНИНАТА НА СВЕТАТА ЗЕМЈА И КРАЈОТ НА СВЕТОТ: Две руски анализи

Она што се случува во Светата земја е вткаено во минатото исто како и во иднината. Двата текста пред читателите, на Сергеј Путилов и...

РАСПЛЕТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сите ќе се заразат

Професорот Франсоа Балу, познат генетичар и директор на Институтот за генетика УЦЛ во Лондон, се огласи на Твитер и напиша дека на крајот сите...

МЕТЕРОЛОГ НАЈАВУВА: Три студени бранови не очекуваат оваа зима!

Положбата на циклонот што ќе се формира на границите на топлата и студената арктичка маса ќе фаворизира пообилни врнежи од снег во одредени делови...

Новата директорка на Токсикологија не знае македонски јазик, има преведувачи, а...

Новоназначената економската директорка на Клиниката за токсикологија Бесија Илјази не знае македонски јазик, па кога мора да соработува со колегите, преведувачи ѝ се двете...

Да се издржи до среда: Повторно вклучен метеоалармот во регионот-доаѓа ново...

Државниот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) на Хрватска соопшти дека по високите температури, регионот во наредните денови повторно ќе го зафати страшно невреме, а идентична прогноза...

Каде лежи тајната – зошто некои заболуваат од корона и по...

Испитувањето на човечките гени треба да биде клучот за лекување на инфекцијата со коронавирусот, вели Душан Кецаревиќ, познат молекуларен биолог и форензички генетичар од...

Студен бран во Македонија: Но, ќе ни се врати „летото“!

Првиот снег вчера падна во Хрватска, Словенија и БиХ. Се забелеа врвовите на Платка кај Риека, планинскиот врв Кредарица на Јулијанските Алпи на надморска...

Пензионерите го чекаат ветеното, линеарно зголемување на пензиите од 5 илјади

Македонските пензии меѓу највисоките на Балканот, пред нас е само Србија, но сепак се уште сме далеку од европскиот просек. Просечната пензија во Србија...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети