test

Фасцинантно или застрашувачки? Создаден „мешан“ ембрион од човек и мајмун

Научници направија значаен чекор во областа на истражувањето на матичните клетки: создадоа ембрион на човек-мајмун кој успеа да преживее цели три недели. Тимот научници од...

Нервозни сте, раздразливи, имате проблем со спиењето – тоа телото ви...

 Не е тајна дека многумина од нас не функционираат без кофеин! Кофеинот ни помага да останеме будни и фокусирани и да го игнорираме фактот...

Најново истржување:Вестите за короната можат да ги влошат сиптомите на психоза,...

 И ова мислење на експертите не е изненадувачки, бидејќи може да биде потврдено од луѓе во сите делови на светот чиј живот беше целосно...

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

 Двајца руски и еден астронаут на НАСА денеска се вратија на Земјата по шестмесечна мисија на Меѓународната вселенска станица. Русите Сергеј Рижиков и Сергеј Куд-Сверчков...

Редена тава со ориз и пилешко во прелив од јогурт

Вакви денови кога едноставно времето ве одвраќа од креветот, бидејќи прошетката во природа е само сеќавање од некои други сончеви априлски денови не сте...

Објавени првите резултати од истражувањата на српските научници:Измерена ефикасноста на секоја...

Објавени се првите резултати од студијата на научниците од Институтот за примена на нуклеарна енергија (ИНЕП), кои го проучувале нивото на антитела кај вакцинираните...

Енергетски напиток за дополнителна сила и јакнење на имунитетот

Уште еден во низата чудесни напитоци кои го јакнат иминитетот благодарение на моќите на цитрусите. Искористете ја уште малку нивната моќ пред да почнете...

На бремените жени во Британија им се препорачува да се вакцинираат...

Бремените жени во Велика Британија треба да се вакцинираат со вакцината на „Фајзер“ или на „Модерна“ затоа што постојат реални податоци дека се побезбедни,...

Нов вид полжав откриен во Црна Гора именуван по Новак Ѓоковиќ/ФОТО

Во Црна Гора е откриен нов вид полжав кој двајцата научници заслужни за ова откритие го нарекоа по српскиот врвен тенисер Новак Ѓоковиќ, а...

Принцот Филип го дизајнираше Ленд Роверот со кој ќе биде пренесен...

За време на пробата на погребната церемонија на војводата од Единбург, беше прикажан специјално модифициран Land Rover Defender, во чиј дизајн учествуваше принцот Филип,...

Тргнаа „ковид-фри“ возовите во Италија, во нив само со негативен тест

Италијанската железничка компанија Трениталиа денеска ја воведе  ковид-фри линијата помеѓу Милано и Рим, која што ќе сообраќа двапати на ден. Патниците мора да докажат дека...

Прва нација без цигари во светот: Во Нов Зеланд тутунот ќе...

Нов Зеланд излезе со нови предлози за забрана за пушење, што ќе ја опфати следната генерација и ќе се приближи кон целта – држава...

Наједноставни меки пченкарни проички со фета сирење и млад кромид

Современите домаќинки немаат многу време за подготовка на јадење. Сепак малите проички, или мафини со фета сирење се едноставни и лесни за подготовка. И...

Во виенски Cafe Museum покрај кафе и колачи, гостите добиваат и...

Познатото виенско кафуле Cafe Museum на плоштадот Карлсплац е претворено во место за антигенско тестирање на коронавирус. Бесплатни брзи антиген тестови следат со кафе...

Жена во Австралија починала по вакцинација со АстраЗенека

Австралиските власти информирале денеска за прв смртен случај во земјата по вакцинација со АстраЗенека. Регулаторната агенција соопштила дека 48-годишна жена по вакцинацијата добила згрутчување на...

На нив „паѓаат“ сите – ова се најхаризматичните хороскопски знаци

Едноставно кажано, харизмата е можност за привлекување луѓе, и иако таа способност може да се развие до одреден степен - тоа е првенствено вродена...

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на СпејсЕкс

Американската Национална воздушна и вселенска агенција (НАСА) следната недела испраќа свој екипаж на Меѓународната вселенска станица со сонда за повеќекратна употреба и повеќекратна товарна...

На вакцинираните со Фајзер ќе им треба и трета доза

Извршниот директор на американската фармацевтска компанија „Фајзер“ изјави дека на луѓето најверојатно ќе им треба трета доза на вакцина против коронавирусот шест до 12...

Потешка форма на ковид-19 се јавува кај физички неактивните лица –...

Физичката неактивност е поврзана со многу потешки симптоми на коронавирусот и го зголемува ризикот од смрт, покажа студија во која биле опфатени скоро 50.000...

Кралски погреб во пандемиски услови: Од принцот Филип ќе се збогуваат...

За да се избегнат непријатни моменти, принцовите Вилијам и Хари нема да бидат еден до друг, меѓу нив додека го следат ковчегот, ќе биде...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети