Добрата страна на сланината

Најновите истражувања покажуваат дека сланината, доколку се консумира во умерени количини, е одлична за здравјето на луѓето, но и за одржување на линијата. Овие...

Нумеролошка прогноза за март: Од големи одлуки до живот како во...

Бројот еден е пред важни одлуки, тројките би требало да поведат сметка за финансиите, а на шестката и претстои живот како во сказните. Пред нас...

Том Круз го претворил станот во тврдинa, надгледувана од 100 камери!

Актерот целосно го реновирал станот како бункер, а во зградата се преселиле и неговите сестри. Том Круз толку се плаши од короната што инсталирал 100...

Солена штрудла со колбаси и кашкавал

Се подготвува брзо, а е вистинско решение за остатоците во вашиот фрижидер. Совршена вечера со која ќе ги изненадите домашните. Потребно е: 15 гр....

СОВЕТИ НА НУТРИЦИОНИСТКА ОД ЛОНДОН: Како и по 40 години да...

Се будите едно утро по 40-та година од животот и има што да видите - плус 10 или 15 килограми кои како одеднаш да...

Со антибиотици внимавајте какви пијалаци пиете

  Антибиотиците се лекови кои го спречуваат растот на бактериите и се користат во третманот на бактериски инфекции. Тие се сметаат за едно од најголемите...

Алергиите на кромид се ретки ама опасни

Речиси нема јадење во која како зачин нема кромид. Тој е и многу корисен за здравјето. Но, сè почесто луѓето страдаат од алергиска реакција...

Последните земји во светот каде немате право на развод

Постојат само уште две земји во светот каде што нема развод на бракот. И секако тоа не се малите острови во Пацификот за кои...

Ревакцинација после 12 недели дава подобри резултати

Пулмолог и имунолог проф. д-р Ратко Ѓукановиќ од Универзитетот во Саутемптон, вели дека клиничките студии покажале дека со вакцината, која е изработена во соработка...

Коронафобија, сè уште не е официјална дијагноза, но е сериозно нарушување

Овој вид на вознемиреност има три различни компоненти: постојана грижа, преокупација со стравови и избегнување на други луѓе. Терминот коронафобија се користи за да...

Чаша полна здравје: Неодолив смути за здрав почеток на денот

Пазарот на здрава храна е преплавен со многу напитоци за слабеење. Повеќето од нив не се препорачливи и се штетни по нашето здравје. Поради тоа,...

Бидете му гост: Милијардер дели бесплатни билети за Месечината

Јапонскиот Милијардер Јасаку Маезава повика осум луѓе да му се придружат  на патување околу Месечината во ракетата на „SpaceX“. „Сакам да ми се придружат различни...

Првиот вселенски ураган исфрла електрони наместо дожд

Научници потврдија дека го откриле првиот вселенски ураган над Земјата, а станува збор за маса составена од плазма и ширина илјада километри, која е...

Просечен Европеец годишно фрла 11 килограми облека

Просечен Европеец, и покрај зголемената еколошка свест, секоја година собира по 26 килограми текстил, додека 11 килограми фрла, а најголем дел од користената облека...

Март ќе биде многу напнат месец за три хороскопски знаци

Во текот на март, Сонцето ќе биде во Риби, што значи дека емоциите ќе бидат многу поизразени. Според астролозите, сонцето ќе ги здружи силите...

Истражување: И една доза вакцина ја намалува хоспитализацијата

И една доза вакцина од „Фајзер/Бионтек“ или „АстраЗенека“ помага да се спречи развој на потешки форми на болеста за кои е потребна хоспитализација на...

Белгиски вафли: Приказна за колачот што сите го сакаат

Белгиските вафли се една од најстарите слатки во историјата. Се продаваат насекаде по светот, а многу е лесно да ги направите и дома. Нема...

Напиток за подобар сон:Чили какао со соја млеко

 Одлично, здраво, необично, вкусно и дури посно! Млекото од Соја има највисок процент на протеини кој е поголем од оној што го содржи млакото...

Последно сознание:Една состојка во лутите пиперчиња може да биде погубна за...

Консумирањето на сурови пиперки или како состојки во сосови и салати може да дејствува превентивно против симптомите на рак. Капсаицинот, состојка во лутите пиперки...

Сребреното „порше“ на Марадона на аукција

Со почетна цена од 200.000 евра утре на аукциска продажба преку интернет ќе биде понуден автомобилот од марката „Порше 911“ кој во минатото го...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети