Купил видео-ленти од слетувањето на Месечината за 200 долари, сега ги...

Поранешен стажант во НАСА, Гари Џорџ продал три видео ленти од слетувањето на „Аполо 11“ на Месечината, за 1,82 милиони долари на аукција во...

Полицијата ги замоли криминалците: Стрпете се од криминал денеска, прежешко е!

Полициските служби од американската сојузна држава Масачусетс викендов упатиле необичен повик до граѓаните да се воздржат од криминални дела и незаконски активности барем до...

Ова лето:машки хаваи-шортсеви

Ова лето составен и неизбежен дел од машката гардероба ќе бидат атрактивните хаваи-шортсевите. Овие шортсеви и порано беа моден хит, но едно време како...

Големо откритие на биолозите: Желка која свети во мрак/видео

Морските биолози, околу Соломонските Острови откриле еден вид желка која свети во темнина и има невообичаена способност за биофлуоресценција, односно емитување светлина во различни...

Ситна пара за Боки 13: Летните хит-сандали “Версаче“ за само 1.600...

Без разлика на сите случувања околу притворањето во затворот во “Шутка“, а тоа е некоја сосема друга тема за пишување, факт е дека модниот...

Индија успешно лансираше ракета на Месечината/видео

Индија денеска успешно ја лансираше својата втора мисија на Месечината, откако пред една недела го прекина лансирањето на леталото поради технички проблеми. Ракетата Чандрајан 2...

По 50 години милиони луѓе тврдат: НАСА го лажирала слетувањето на...

Педесет години подоцна милиони луѓе тврдат дека НАСА го лажирала слетувањето на Месечината, анализира АФП. Тоа беше најголемата наводна лажна вест, децении пред терминот „лажни...

Сикстинска ламела… капела? Автомеханичари во улога на ренесансни ликови

Фотографот Фреди Фабрис (Freddy Fabris) отсекогаш имал желба да им оддаде почит на ренесансните сликарски мајстори. И си најде мајстори, автомеханичари, добро расположени да...

Албум од пеколот: Ова на креветот сум јас, до мене е...

Една 17-годишна Американка од сојузната држава Ајдахо неделава објави фотографии од нејзиниот семеен албум кои ја шокираа јавоста. Фотографиите ги објави на Reddit и...

Француски „Репортер“: Преспа, рај на дива природа во срцето на Балканот

Речиси 50 години, Преспанските езера беа отсечени од светот, во корист на дивата природа. Денес, оваа погранична област меѓу Северна Македонија, Албанија и...

Сега е сезоната: Грузиски полнети домати

Ова е традиционално грузиско јадење кое може да се јаде и следниот ден. Освен тоа, сега е сезоната на доматите и штета е да...

Дебели жени не може да одат во Рајот!? Чекај да видиш

Додека во источен Бразил еден свештеник држеше проповед, изгледа малку се занесе и претера. Имено, меѓу другото, рече дека „дебелите жени нема да одат...

На Вануату, жените црпат енергија од ритамот на океанот /видео

Во далечниот дел на Пацификот, музиката на водата им помага на жените да ги продлабочат нивните врски со океанот и да ја зајакнат нивната...

Добриот камионџија не тргна на пат за да не го уништи...

Бахатин Гурсес од Анкара, кога видел дека птиците направиле гнездо на моторот од неговиот камион, не го користел возилото 45 дена сѐ додека птиците...

„Старките“ се закон: Најновиот модел ги менува боите/видео

Најновиот модел на легендарните All Star патики, попознати како „Старки“ ја менуваат бојата при сончева или УВ светлина. Патиките кои се во бела боја, доколку...

Кефирот или „магичното млеко“ – најголемиот сојузник на здравјето

Поради своите лековите состојки, кефирот се смета за голем сојузник на здравјето. Поради многубројните придобивки, кефирот е подобар од јогуртот и затоа треба барем...

Спречете го претераното потење, потребен ви е само јаболков оцет

Високите температури и влажниот воздух ни се големи непријатели, бидејќи ни ја крадат енергијата и влијаат на прекумерното потење. Еден од природните начини да ги...

Иновативен проект – Куќа на расклопување, се „распакува“ и станува трипати...

Стартапот Ten Fold Engineering има сосема поинаква визија за куќите во иднина, со својата куќа на расклопување. Куќата во класична смисла претставува имот кој...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети