Дома 2023 септември

Месечна Архива: септември 2023

На предизвиците и советите на ТикТок не наседнуваат само тинејџери:Светот на домаќинките „полуде“ по...

Иако поретко се користи, кафеавиот шеќер брзо „собира“ влага и лесно се стврднува дури и ако е во сад со капак. Едноставно апсорбира повеќе влага...

Маск „завојува“ со Германија поради хуманитарните бродови за мигранти

Германската влада го прекори сопственикот на платформата Икс, Илон Маск, откако тој ја критикуваше неодамнешната работа на бродовите за спасување мигранти управувани од германските...

„Рајанер“ значително ќе го намали бројот на летови есенва

Ирската нискобуџетна авиокомпанија „Рајанер“ денеска објави дека значително ќе го намали бројот на летови оваа есен поради доцнењето на нарачаните авиони „Боинг“. Рајанер, еден од...

Амстердам ќе биде дел од експериментална продажба на канабис легално произведен во Холандија

Амстердам, заедно со други холандски градови, ќе учествува во експеримент за продажба на канабис легално произведен во Холандија, земја позната по својата толеранција на...

Поројниот дожд за некого неизмерна среќа: Морска лавица од њујоршката зоолошка исплива до Централ...

Иако њујоршката зоолошка градина во Централ парк беше затворена во петокот поради лошите временски услови, една негова жителка - бестрашна морска лавица, успеа да...

Инцидент во основно училиште во Чачак:Осмооделенка со нож му се заканувала на момче во...

Ученичка од осмо одделение во ОУ „Танаско Рајиќ“ во Чачак со нож се заканувал на момче во дворот на тоа училиште, јави агенцијата РИНА. За...

Телата на убиените Срби во Бањска денеска им беа предадени на семејствата во Судскиот...

Телата на тројцата убиени Срби во инцидентот во селото Бањска денеска беа предадени на нивните семејства во Судскиот институт во Приштина. На собирањето на телото...

Веројатно не сте ни изненадени, натпреварот за излежување во Црна Гора се уште трае:на...

Натпреварот во лежење во Црна Гора се уште трае, сабота е 44-ти ден. Остануваат уште тројца натпреварувачи од Црна Гора кои се борат за...

Речиси сите Ерменци го напуштија Нагорно-Карабах

Речиси сите Ерменци од Нагорно-Карабах ја напуштија територијата во егзодус по офанзивата на Азербејџан и предавањето на ерменските сепаратисти. Прес-секретарот на ерменскиот премиер Никол Пашинјан,...

ЕДНОГЛАСНО: Додик реизбран за претседател на СНСД

Милорад Додик денеска беше едногласно реизбран за претседател на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) на седмиот конгрес на партијата во Добој. Додик го поддржаа 937...

Позната водителка среде Дневник доби напад на смеа: Се извинуваше, но беше џабе/ВИДЕО

Сузан Даубнер, познатата водителка на германската телевизија АРД, за време на програма во живо доживеа напад на смеа, по што долго време не можеше...

„Њујорк тајмс“ за конфликтот во Бањска: Зошто САД и порачуваат на Србија да ги...

Додека Белата куќа во петокот ја повика Србија да ги повлече своите војници собрани на границата со Косово, претставниците на САД го опишаа военото...

Никогаш не е доцна: Индијка научи да чита и пишува на 92 години!/ВИДЕО

92-годишна Индијка пред шест месеци за прв пат седнала во училишна клупа и научила да чита и пишува, со што станала пример за другите...

Руски дронови детектирани на небото над Романија? Паника на истокот на Европа, расте опасноста...

Романските воени радари откриле можно нарушување на националниот воздушен простор за време на ноќен напад на руски беспилотни летала врз цивилната инфраструктура во Украина,...

Октомври чука на врата со нешто големо: Престојниот месец на овие знаци ќе им...

Добредојдовте во магичниот октомври. Додека листовите добиваат нежни тонови на есенските бои, ѕвездите пишуваат нови приказни за секој хороскопски знак. Октомври нè воведува во...

ЕУ загрижена за распоредувањето на српската војска на границата со Косово

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, вели дека Европската унија (ЕУ) е многу загрижена поради зајакнувањето на присуството на...

Потресителни детали од убиството во Владичин Хан: Ќерката го нашла телото на мртвата мајка...

Драган С.(61) е осомничен дека синоќа околу 21 часот и 30 минути во селото Репинце кај Владичина Хан со нож ја избодел сопругата Душанка...

Романтично запросување се претвори во комедија поради неочекувана натрапничка/ВИДЕО

Она што требаше да биде романтично запросување во швајцарските планини, заврши како вистинска комедија, откако се појави неочекуван гостин - коза. Кевин Солероз решил да...

Ројтерс: Дали Вагнер се враќа на украинското бојно поле?

Рускиот претседател Владимир Путин денеска имаше средба со еден од највисоките поранешни команданти на паравоената група Вагнер, Андреј Трошев, објави Ројтерс, додавајќи дека разговарале...

Војвотката од Јорк во шок: Убиена нејзина поранешна лична асистентка

Сара Фергусон и оддаде почит на својата поранешна лична асистентка откако ја доби веста за нејзиното убиство во САД. Војвотката од Јорк рече дека е...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети