Дома 2023 септември

Месечна Архива: септември 2023

Научниците пронајдоа ДНК во фосил од желка стар шест милиони години

Научниците открија остатоците од ДНК во фосил на морска желка стара шест милиони години, единствените постари кои претходно беа пронајдени се од два диносауруси. Желката...

Путин објави видео порака, зборуваше за „судбоносното прашање“: Пред нас е голема задача/ВИДЕО

На првата годишнина од руската анексија на украинските региони Керсон, Запорожје, Доњецк и Луганск, рускиот претседател Владимир Путин вети дека ќе ги обнови областите...

Силен земјотрес во Егејско море меѓу грчките острови и турскиот брег

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер ги погоди источните грчки острови и западниот брег на Турција. Земјотресот бил на длабочина од 13 километри. Тресењето...

Свечља: Ќе бараме екстрадиција на Радоичиќ и не само тоа

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, денеска во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека надлежните органи на Косово преку меѓународни партнери...

Парламентарни избори во Словачка

Словаците денеска гласаат на парламентарни избори, кои, според анкетите, ќе бидат тесна борба меѓу поранешниот левичарски премиер Роберт Фиц, кој вети дека ќе ја...

Јелена Розга ја одржува младоликоста со три правила: Пејачката 15 години се бори со...

Популарната пејачка Јелена Розга плени со енергија, убавина и елеганција каде и да се појави. Таа е синоним за младост, па затоа многумина се...

Хорор во Владичин Хан: Маж ја прободел сопругата со нож во вратот, починала на...

Жена е убиена синоќа во селото Репинац кај Владичин Хан, а нејзиниот сопруг е осомничен за убиството, јавува РТС. Вишото јавно обвинителство Врање соопшти дека...

Пред седум години Рамос го држеше за рака, а синоќа поради него даде автогол/ВИДЕО

Во дербито на осмото коло на шпанското фудбалско првенство, Барселона на Олимпискиот стадион ја победи Севиља со 1:0, со што барем привремено го презеде...

Саливан разговараше со Курти: Изрази загриженост за српската мобилизација на границата со Косово

Помошникот на претседателот на Соединетите Американски Држави за национална безбедност, Џејк Саливан телефонски разговараше со премиерот на Косово, Албин Курти. „Саливан изрази сочувство за убиството...

Шведска: Нови жртви на вооружени конфликти, премиерот ја повика армијата да се вклучи во...

Шведскиот премиер го повика шефот на вооружените сили да помогне да се спречи порастот на убиствата од банди. Тие во петок ќе се сретнат со...

Преку блутут го хакнал системот и украл 3.000 литри гориво: Сопственикот на пумпата со...

Околу 3.000 литри бензин (800 галони) биле пријавени украдени на бензинска пумпа во Детроит. Според нив, крадецот користел блутут апликација на мобилен телефон за...

ЊУЈОРК ТОНЕ: Луѓе пливаат по улиците, канализацијата се прелеа – сцените се нереални/ВИДЕО

Њујорк е во вонредна состојба поради поплавите предизвикани од невремето, а по една недела претежно постојан силен дожд, канализацијата се прелеа, сообраќајот на метрото...

Шест лица загинаа, а 15 се закопани во уривање на окно во рудник за...

Шест лица загинаа, а 15 се затрупани при уривање на окното на рудникот во Зимбабве. Како што јавија државните медиуми, во уривањето на окното во...

Волос изгледа како да е бомбардиран, Евија без струја: Невремето ја опустоши Грција/ВИДЕО

Многу куќи беа поплавени, а многу патишта беа тешко оштетени од невремето што зафати делови од Грција. Во Волос поради невремето „Елиас“ се активираа голем...

Останатите им се секогаш виновни, а самите себеси си се најголеми непријатели: Најтажните луѓе...

Луѓето родени во овој хороскопски знак се познати по својата неодлучност и мрачно размислување, поради што секогаш се несреќни или депресивни. Се работи за Вага. Вагите...

Џесика седна во болидот на Астон Мартин: Следете ги своите соништа

Џесика Хокинс (28) е првата жена од 2018 година која седна зад воланот на болид на Формула 1. Возачот од Англија извозе 26 круга...

Постојано планирате, ама никако не се осмелувате:Првите нешта што му се случуваат на телото...

Кофеинот, супстанца која се наоѓа во многу пијалоци и прехранбени производи, е составен дел од секојдневниот живот на повеќето луѓе низ светот. Приближно 85 проценти...

Гарантирано безбеден пристан: Приватен остров само за неа или онаму каде што машка нога...

Лоциран на брегот на Финска во Балтичкото Море, островот по име Суперши (SuperShe) е веројатно еден од најпосебните острови во светот. Овој остров е...

Град со највисока туристичка такса во Европа: Од идната година Амстердам планира да го...

Амстердам планира да го зголеми данокот за ноќевање на 12,5 отсто од цената на хотелската соба, додека патниците на бродовите за крстарење ќе плаќаат...

Мексиканската полиција ја уапси куклата-убиец Чаки поради тероризирање на луѓето на улица за пари

Полицијата во мексиканската држава Коахуила неодамна уапси кукла Чаки со нож и нејзиниот сопственик вентрилокст за тероризирање на луѓето на улиците за пари. Црвенокосата кукла...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети