Дома 2023 септември

Месечна Архива: септември 2023

Детали за експлозијата во Смедерево: Сопственикот на станот активирал експлозив со силна разорна моќ?

Во експлозијата што се случи во четвртокот околу 20 часот и 35 минути на последниот кат од зграда во Смедерево, смртно настрада сопственикот на...

Нов рекреативен центар со детско игралиште во Радишани

Во населбата Радишани на местото познато како „Жегровец” поточно на поранешната депонија на улица „8“ се изгради ново урбано катче. Станува збор за ново детско...

Почна школската година/ФОТОГАЛЕРИЈА

За над 200.000 основци и средношколци денеска почнува учебната 2023/2024 година која, со одлука на Владата, првпат ќе заврши на 17 јуни. Покрај зимскиот, учениците...

ЦУК: Изгаснати 19 пожари на отворено, нема активни

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека вчера имало 19 пожари на отворен простор и сите се изгаснати. Активни пожари од вчерашните во...

Тренерот ме силуваше на 12 години, не знаев што се случува

Селима Сфар, родена во Тунис во 1977 година, на 12 години одлучила да стане професионална тенисерка и за тоа платила многу висока цена. Нејзиниот...

Реал (М) го купи за 30 мил. евра, а ќе игра за Фросиноне

Шпанскиот гигант Реал (М) успеа во самиот финиш од летниот преоден рок да се ослободи од услугите на играчот од средниот ред Рајние Жесус,...

Кучиња од стационарот на фудбалски натпревар                                                       

Јавното претпријатие „Лајка“ кани на фудбалскиот натпревар ФК „Вардар“ - ФК „Македонија Ѓорче Петров“, што ќе се одржи утре со почеток во 16 часот. Пред...

Кој пуши марихуана на САД Опен „Мириса како во дневната соба на Снуп Дог“

Германскиот тенисер Александар Зверев, кој е 12-то рангиран играч во светот, по победата над Александар Вукиќ (50) во првото коло изјави дека се чувствува...

Се реконструира водоводната мрежа за жителите на Бојане

Почнаа градежните активности за реконструкција на водоводната мрежа во населеното место Бојане во општина Сарај која има чести дефекти заради дотраеноста, како и заради...

Рубиалес организирал оргија среде пандемијата со коронавирусот

Никако да стивне скандалот во кој главен актер е претседателот на Шпанската фудбалска федерација, Луис Рубиалес. Веќе со денови Рубиалес е главна тема во...

Костим за капење или здолниште, како да е важно – Салма Хајек старее наназад/ФОТО

Салма Хајек не мора да направи многу за да натера милиони ширум светот да „полудат“ по неа. Доволно е да објави фотографија на својот...

Европската земја не сака повеќе да и помага на Украина

Унгарија ги „одбива разговорите“ за европско финансирање на понатамошното вооружување на Украина додека Киев не ги врати правата на унгарското малцинство во Украина и...

Американската војска сака да создаде армија од роботи

Војската на САД има нова иницијатива која има за цел да создаде достапни и разновидни роботски системи во повеќе домени, менувајќи го пејзажот на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети