test
Дома 2021 септември

Месечна Архива: септември 2021

Во Британија пронајдени фосили на нов вид диносаурус убијци

Фосили (нов вид) на два диносауруси, убијци кои беа големи како автобуси, беа пронајдени на Островот Вајт во Велика Британија. Овие диносауруси убијци имале...

Јанша разговараше со Џонсон за опасностите од „третите актери“ на Балканот

Словенечкиот премиер Јанез Јанша денеска во Лондон се сретна со британскиот премиер Борис Џонсон, со кого разговараше за билатералните односи и голем број регионални и меѓународни...

Арсовска: Доаѓа време на брзи решенија, заедно со граѓаните ќе успееме во тоа

Независната кандидатка за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска денеска продолжи со теренските активности од врата на врата како дел од нејзината изборна кампања...

Левица очекува добар резултат со советничката листа во Куманово

Лидерот на Левица,  Димитар Апасиев денеска оствари координативна средба со членовите на локалниот огранок и со кандидатите за советници за Куманово. Левица на овие...

Гутереш шокиран од одлуката на Етиопија

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е шокиран од информацијата дека Етиопија прогласи за непожелни седум претставници на Обединетите Нации. Министерството за надворешни работи на...

Николовски: Во Ранковце победуваме со чесни и млади кадри, со развојни проекти за развојна...

Во Ранковце победуваме со чесни и млади кадри, со развојни проекти за развојна општина, порача од денешниот граѓански собир, генералниот секретар на СДСМ, Љупчо...

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на...

Крцоски: Општина Дебрца има предуслови да биде успешна приказна

Општината Дебрца ги има сите предуслови да биде успешна приказна. Културно-историското наследство, природните потенцијали, плодната земја, вредниот народ, добра позиционираност, близината до градот, близината...

Јужен Судан под вода: Поплавите кои траат со месеци однесоа и детски животи

Најмалку 20 лица настрадале во поплавите во последните неколку месеци во Јужен Судан, предизвикани од силниот дожд, што и натаму го погодува најоддалечениот дел...

Мурашко: Завршена е третата фаза од тестирањето, Спутник В е безбедна

Завршена е третата фаза од тестирањето на вакцината против коронарниот вирус „Спутник В“, и се покажа дека е многу безбедна и ефикасна, изјави рускиот...

Шилегов: Скопје веќе не е за едни мајка, за други маќеа

Коалицијата „Најдоброто за мојата Општина“ предводена од СДСМ во Бутел и во Скопје ќе слави победа уште во првиот круг, рече вечерва скопскиот градоначалник...

Маричиќ: Пописот е успешен, бројките покажуваат дека бојкотирањето не наиде на голема поддршка

Бројките од пописот детално ќе бидат соопштени вечерва од страна на Државниот завод за статистика. Јас сум задоволен што успеавме да ја реализираме оваа...

Поддршка за угостителите најави кандидатот за градоначалник на СДСМ за Куманово, Оливер Илиевски

Кандидатот за градоначалник од СДСМ и Коалицијата за Куманово, Оливер Илиевски оствари средба со угостителите од Куманово. Тој најави поддршка за овој сектор, намалување...

Касами во „бутик-улицата“ во Тетово ја презентираше својата програма и вети поддршка на малите...

Лидерот на Движењето Беса, воедно и кандидат за градоначалник на Општина Тетово, Биљал Касами денеска беше во посета на „бутик-улицата“, препознатлива по продавниците за...

Немири во Милано:Активисти се судрија со полицијата за време на младински самит за климата

Активисти за заштита на животната средина денеска се судрија со полицијата во Милано на маргините на младинскиот самит за климата, јави ДПА. Делегатите на самитот...

Солзите се природна одбрана на организмот: Еве зошто плачењето е здраво

Плачењето често се поврзува со некаква слабост. Но, научниците не се согласуваат со ова. Плачењето има многу придобивки, а експертите велат дека солзите се...

Заев: Дојран и Дојранското езеро се бисерот на македонскиот југ, а најдоброто за Дојран...

Дојран и Дојранското езеро се бисерот на македонскиот југ и Дојран како и секоја друга општина го заслужува и го добива „Најдоброто“, а најдоброто...

Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти во Солун, Халкидики и во...

Солун, Лариса, Халкидики и Килкис од утре преминуваат во црвената зона и се воведува полициски час од еден часот по полноќ до шест часот...

Неколку совети како да го подобрите варењето на храната

Проблемот со варењето на храната не е невообичаена појава, посебно во денешницата кога луѓето не внимаваат каква храна внесуваат, ниту на кој начин е...

Дете е тешко повредено во пукање во училиште во Мемфис

Едно дете е рането и се наоѓа во критична состојба, откако беше застрелано од друго момче во основно училиште во Мемфис, Тенеси, соопшти денеска локалната полиција. Пукањето...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети