Дома 2021 септември

Месечна Архива: септември 2021

„Запеј, песна запеј“ нова песна на Вејчеслав Поповски

Поминаа дваесет години и се случија многу настани кои се причина за мојот настап оваа година на Макфест 2021. Песната со којашто настапив е посветена на мојот дедо,...

Курти: Србија треба да почне да се навикнува на реципроцитет од Косово

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека, со денешниот договор со српската страна за решавање на последниот спор по воведувањето на времените таблички за возилата...

Георгиески: Уредување на плажите, зачувување на статусот на УНЕСКО и создавање нови работни места...

Кандидатот за градоначалник од коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ и се уште актуелен градоначалник на Охрид, Константин Георгиески, во вчерашното гостување...

Австрија:Најчести нуспојави кај вакцинираните предзвикала АстраЗенека, а најретки Фајзер/БиоНТек

Меѓу Австријците вакцинирани против Ковид-19, најчести несакани ефекти се појавиле по вакцинацијата со АстраЗенека, а најмалку од Бионтех/Фајзер, покажува извештајот на државната канцеларија за...

Харадинај бара да се објави интегралниот текст на договорот со Србија, постигнат во Брисел

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај, побара од Владата на Косово да го објави текстот на договорот за регистарски таблички,...

Словенија: Времено суспендирана одлуката за задолжителна вакцинација на државните службеници

Словенечкиот Уставен суд денеска привремено ја суспендираше владината одлука за задолжително вакцинирање на државните службеници, со образложение дека се кршат нивните работнички права. Неколку синдикати...

На Европол му требаат повеќе податоци за да се справи со шверцувањето мигранти, предупредуваат...

Агенцијата на ЕУ за спроведување на законот, Европол не го исполни својот потенцијал за отстранување мрежи за шверцување мигранти, бидејќи ги нема сите потребни...

Заев од Валандово: СДСМ и Костадинов го носат најдоброто, Валандово станува „смарт” град

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев денеска беше во Општина Валандово. Од градскиот парк, заедно со кандидатот за градоначалник Перо Костадинов, носителот на...

Уапсена 96-годишна Германка:Не се појавила на судење за воено злосторство

Деведесет и шестгодишната Ирмгард Фурнер, која денеска требаше да се појави во Суд, под обвинение за помагање во убиството на  заробеници во нацистички концентрационен...

Поради оштетена канализациска цевка од коритото на реката Сушица истекуваат фекалии

Поради изградба на нов мост во близина на бензинската пумпа „Пуцко петрол“ во Кичево, оштетена е канализациска цевка што поминува под самиот мост, при...

Во Дебарско попишани околу 20 илјади граѓани

Во пописен реон 24, кој ги опфаќа општините Дебар и Центар Жупа, пописот на населението, домаќинствата и становите може да се каже дека е...

Невакцинираните спортисти ќе имаат строги мерки на ЗОИ

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ги соопшти правилата за заштита од коронавирус на Зимските олимписки игри во Пекинг 2022 година. Меѓу нив се 21-дневен карантин...

Состанок на делегации на САД и Русија за нуклеарно разоружување

Делегации на САД и Русија денеска во Женева одржаа состанок што е нов обид да се постигне напредок во застојот на преговорите за нуклеарно разоружување. Преговорите за разоружување меѓу...

Ал Тани: Одлуката на талибанците да забранат школување на девојчињата за Катар е разочарувачка

Шефот на катарската дипломатија шеикот Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани изјави дека одлуката на талибанците да им забранат учење на девојчињата во Авганистан е...

ВМРО-ДПМНЕ со осуда за пукањето на митинг во Чаир

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува пукањата на митинзите на ДУИ што е кривично дело кое го штити полицијата на Спасовски. Криминалната коалиција на власт е нервозна...

Албанија го поздрави постигнатиот договор меѓу Србија и Косово

Албанија го поздрави постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел. Преку објава на Фејсбук, министерката за Европа и надворешни работи , Олта Џачка напиша...

Стопанска комора на Северозападна Македонија: Претставена платформата за економски развој на кандидатите за градоначалници...

Во рамки на традиционалните средби кои Стопанската комора на Северо-западна Македонија ги одржува во пресрет на изборите денеска нејзини претставници се сретнаа со претседателот...

Против Лихтенштајн нè очекува најтешкиот натпревар во квалификациите

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски денеска ги изнесе своите очекувања од двата октомвриски натпревари во рамки на мундијалските квалификации против Лихтенштајн на...

Европското досие на С. Македонија пред високите претставници од Советот на Европа

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во рамки на работната посета на Стразбур, имаше одделни средби со генералната секретарка на Советот на Европа –...

Пандурски: Со најдобрите проекти продолжува развојот на Пехчево

Со најдобрите проекти продолжува развојот и подобриот живот за граѓаните на Пехчево. Ова на прес-конференција го истакна кандидатот за градоначалник на Пехчево од СДСМ...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети