Дома 2021 февруари

Месечна Архива: февруари 2021

Нов бран на коронавирус го зафати Балканот, расте бројот на заболени во Македонија

    Британскиот сој на ковид-19 се одомаќинува во државава, а се поблиску ни е и јужноафриканската мутација на коронавирусот. Нов бран го зафати Балканот. Најтешка...

По 18 години, ќе се преброиме ли конечно?

  Со попишувањето на вработените во дипломатско-конзуларните претставништва и нивните семејства, на дијаспората, припадниците на армијата во странство, затворениците и бездомниците, по цели 18 години...

Во чиј тим игра Љубчо Георгиевски?

   Вели дека земјава треба да даде гаранција дека нема никаква аспирација за Источна Македонија.  Според него, во поимот Северна Македонија не влегува Источна Македонија....

Расте бројот на заболени од корона – алармантно и во Гевгелија

Градоначалникот на Гевгелија, Сашко Поцков, најавува активирање на кризниот штаб и воведување на нови поригорозни мерки доколку трендот на нови случаи на коронавирус во...

Чешкиот претседател до граѓаните: Издржете уште половина година затворања

Денес, претседателот на Чешка, Милош Земан, им порача на граѓаните да издржат уште шест месеци строги санитарни мерки и можни затворања, затоа што пандемијата...

Сунак: Ковид пасошот е добар начин за закрепнување на британската економија

Министерот за финансии на Велика Британија, Риши Сунак денеска оцени дека идејата за воведување ковид пасош може да биде добар начин за олеснување на...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Себезаштита

Алтруизмот е мошне значајна етичка вредност, но сочувањето на виталната енергија и преиспитувањето на релациите станаа нужна потреба во денешниот начин на живеење. Доминацијата...

Од утре сметки ќе се плаќаат и во пошта, провизијата е 35 денари

Со провизија од 35 денари од утре во дел од поштите во државата граѓаните ќе може да плаќаат сметки за струја, вода, парно, телефон...

Орбан ја прими кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја прими вакцината против коронавирус, што ја изработи кинеската компанија „Синофарм“. „Вакциниран“, објави Орбан на својот Фејсбук профил, заедно со фотографии...

Загина девојка во страшна сообраќајка на Пониква 

Едно лице загина, а две се повредени во сообраќајна несреќа која се случи во неделата после полноќ на регионалниот пат Кочани - Пониква. Од...

Дали македонската поп дива Калиопи замина во српската метропола: „Белград и јас засекогаш“

Дали тоа нашата поп-пејачка Калиопи се пресели во српската метропола Белград? На големо се шушка низ естрадните кругови. Засега не е ниту потврдено ниту...

Корона кафеани во Србија: Дискреција загарантирана- влез со шифра за еден ден престој и...

Куќи-кафулиња никнуваат низ Србија, не остана слободна викендичка. Во тајните кафеани“ доаѓаат и средношколци и студенти и постари, па многумина од идеја како да...

За заштита на архитектурата и ѕидното сликарство на црквата во Матејче – еден милион...

За манастирот „Успение на Пресвета Богородица“ во Матејче, Кумановско, кој беше осквернавен во војните конфликти во 2001, со Годишната програма за проекти од национален...

Руската опозиција ја одбележа шестгодишнината од убиството на Немцов

Руските опозициски активисти ја одбележа шестгодишнината од убиството на опозицискиот политичар Борис Немцов во центарот на Москва. Шестгодишнината од убиството на Немцов се поклопува со...

Бугарија ги врати „зелените коридори“ за масовна вакцинација

Претседателот на Штабот за вакцинација во Бугарија, Красимир Гигов издаде упатства до сите регионални здравствени власти во земјата на местата каде што нема апликанти...

Папата Франциск ќе го посети Ирак во март, како што е планирано

Посетата на папата Франциск на Ирак нема да биде одложена, иако амбасадорот на Ватикан во Ирак, кој требаше да игра важна улога при неговото...

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ во САД одобрена за пилоти и контролори на летање

Американската администрацијата за воздушен сообраќај (ФАА) одобри пилотите и контролорите на летање да се вакцинираат со вакцината на „Џонсон и Џонсон“. Оваа одлука беше донесена...

Mора да разберете, не сум стариот Маркез

Шесткратниот светски шампион во Мото ГП, Шпанецот Марк Маркез, на презентацијата на новиот мотор на Хонда изјави дека во ниту еден момент не помислил...

Леброн дрско му одговори на Ибрахимовиќ: Подобро ќе биде да не ме нервираш

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс, одговори на повикот на фудбалерот на Милан, Златан Ибрахимовиќ. Шведскиот фудбалер неодамна изјави дека би било подобро Леброн...

Наместо домување да се предвиди велосипедска патека и зеленило во Влае 2

Од „На точак“ сметаат дека наместо велосипедски патеки и зеленило на државното земјиште покрај улицата „Ангел Динев“ и училиштето „Димо Хаџи Димов, планерите предвиделе...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети