Дома 2021 февруари

Месечна Архива: февруари 2021

Ковид-19: Во светот оздравени над 90 милиони луѓе

Бројот на луѓе оздравени од коронавирус во светот надмина 90 милиони, односно 90.218,000 лица Според податоците на веб-страницата „Ворлдметерес“, четирите земји со најмногу случаи на...

Нови откритија на истражувачи од Улм:Три напитоци ги уништуваат вирусите за 5 минути

Мешавини сок и вода, како и еден чај можат да помогнат во борбата против вирусот. Истражувачите од Универзитетот во Улм објавија дека три пијалаци...

Една година Ковид-19 во Грција: 156 дена карантин, над 180.000 случаи и над 6.000...

На 26 февруари 2020 година, шефот на комисијата на епидемиолози во Министерството за здравство на Грција, Сотирис Циодрас, на вонредна прес конференција, го соопшти...

Навални преместен во казнена колонија, на 200 км од Москва

Еден од главните критичари на Кремљ Алексеј Навални, пристигна во казнена колонија,  на 200 километри источно од Москва, каде што е префрлен на издржување...

Солзавец и водени топови на протест во Бангкок

Тајландската полиција употреби солзавец и водени топови против демонстрантите кои протестираа денеска пред воената база во Бангкок, повикувајќи го кралот Маху Ваџиралонгкорн да се...

Хоџа: До 31 март ќе се пролонгира рокот за откуп на уште 1 500...

Рокот за откуп на тутунот ќе се пролонгира до 31 март за да се докупат уште околу 1 500 тони што како вишок останаа,...

Првиот човек на српскиот фудбал одби полиграф за вмешаност во планирање атентат врз Вучиќ

Претседателот на Фудбалската федерација на Србија (ФСС) Славиша Кокеза, кој денеска е приведен во рамки на истрагата против криминалната група на Вељко Беливук, одбил...

Бугарската вселенска храна барана на странските пазари

Космичката храна или таканаречената лиофилизирана храна, какво и да е нејзиното научно име, почива на технологија заснована на чисто физички закон – сублимација, во...

Папата Франциск го осуди киднапирањето на 317 девојчиња во Нигерија

Папата Франциск денеска, по молитвата Ангелус во Св. Петар во Ватикан, го осуди „грозоморното киднапирање“ на 317 нигериски ученички. – Драги браќа и сестри, им...

Повлечен авансот за кинеските вакцини, но договорот не е откажан

Министерството за здравство го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“, но договорот за нивната набавка не е...

Четврто порибување на Осломејско Езеро

Членовите на риболовното друштво „Хантер Фиш“ од Кичево по четврти пат извршија порибување на Осломејско Езеро, вештачка акумулација на пет километри од Кичево. По...

ФОТО: Шкендија го доби дерби дуелот

Лидерот на првенствената табела, тимот на Шкендија, со минимални 2:1 го доби дерби дуелот од 20. коло во македонската Прва фудбалска лига, против бранителот...

Затворен угостителски објект во гостиварско бидејќи работел по дозволеното време

Полициски службеници од Полициската станица Гостивар синоќа во 21:30 часот извршиле контрола во угостителски објект во село Балиндол, гостиварско, сопственост на И.Б.(49) од с.Балиндол....

Фрегатата „Адмирал Григорович“ вплови во суданско пристаниште

Рускиот воен брод, фрегата „Адмирал Григорович“ вплови во суданското пристаниште каде Русија планира да изгради морнаричка база, соопшти руската флота, пренесува Танјуг. Тоа е првиот...

Совет на Европа: Неопходна е соработка со Русија

Советот на Европа (СЕ) смета дека соработката со Русија е неопходна во поглед на обезбедување на човекови права и демократија, изјави денеска генералната секретарка...

Регистрирани 305 нови ковид позитивни, 167 оздравени и 11 починати

Нови 305 случаи на ковид-19 од направени 2.533 тестирања се регистрирани во изминатите 24 часа. Оздравени се 167 пациенти, а починале 11 лицa, соопшти...

Комеморација за Бандиќ во вторник, погребот в среда

Свечената комеморација по повод смртта на градоначалникот на градот Загреб Милан Бандиќ, ќе се одржи во вторник, во Хрватскиот народен театар, Трг Република Хрватске...

Големи штети во пчеларството од февруарските студови

Екстремно ниските температури што ја зафатија земјава пред две седмици, направија големи штети на пчеларите во одредени региони во Кичевско. Ниските температури кои се...

Ѓоковиќ нема да го освои Вимблдон, шампион ќе биде Федерер

Поранешниот германски тенисер Михаил Штих, кој го освои Вимблдон во 1991 година, тврди дека Швајцарецот Роже Федерер ќе биде фаворит за освојување на турнирот...

Ленокс Луис го предизвика Мајк Тајсон

Се сретнаа во рингот пред дваесет години, а денеска двајцата важат за легенди во боксот, но наскоро повторон би можеле да ги одмерат силите....

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети