Дома 2021 февруари

Месечна Архива: февруари 2021

Потресите во Хрватска оставија огромни последици: Сисак и Петриња се поместени за речиси еден...

Државната геодетска управа на Хрватска спровела контролни мерења на подрачјето на Петриња, Глина и Сисак и  утврдила дека Петриња и Сисак се поместени до...

Средношколците се согласија на компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова...

Нови 180 случаи со Ковид-19, починати 13, оздравени 206 пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.814 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи со Ковид-19 во:...

По смртта му оставил на кучето милениче пет милиони долари

Пред смртта, локалниот американски бизнисмен Бил Дорис од Тенеси се одлучил на необичен потег, па во својот тестамент оставил најголем дел од своето богатство...

Степанчиќ пак се повреди, осум месеци во аут

Хрватскиот ракометар Лука Степанќиќ, само што се врати на терен по повеќемесечна пауза, повторно ќе мора да замине на принуден одмор. Станува збор за...

СЗО: Епидемијата во Вухан била многу поголема одошто признале Кинезите

Експертите на Светската здравствена организација (СЗО) што го истражуваат потеклото на коронавирусот во Кина откриле знаци дека епидемијата во Вухан во декември 2019 година...

Берге на клупата на „лавовите“

Бундеслигашот Рајн Некар Левен, мора да си најде нов тренер откако Мартин Швалб одлучи да се врати во Хамбург. „Лавовите“ продолжуваат да го барат...

Некои лаги не би сакал да ги коментирам

Хрватскиот ракометен репрезентативец и поранешен играч на македонскиот шампион Вардар, Лука Циндриќ, не му остана должен ниту на поранешниот физиотарапевт во националниот тим Дамир...

Македонија никогаш не сум ја одби, така е и овојпат

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров, е нов селектор на македонската сениорска ракометна репрезентација. Тој на ова место ќе го наследи Данило Брестовац, а оваа...

Витамин Ц и цинк не им помагаат на пациентите со ковид-19

Витамин Ц и цинк не се корисни за пациентите со коронавирус, објави тимот на клиниката во Кливленд. Нивното истражување е прва голема студија која се...

Заев му подари на Вучиќ икона на Св. Пантелејмон

Премиерот Зоран Заев му подари на српскиот претседател Александар Вучиќ икона со ликот на Свети Пантелејмон како благодарност за денеска доставените вакицни од Фајзер. -На претседателот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети