Дома 2019 мај

Месечна Архива: мај 2019

Се разбуди вулканот Етна во Италија, исфрла лава стотици метри/видео

Вулканот Етна во Италија, најактивниот вулкан во Европа, се активира и почна да исфрла вжарена лава која тече во должина од неколку стотици метри,...

ОЈО бара притвор за осомничениот за убиство на Пинета Секондо

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донело Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за убиство на Пинета Секондо, кој од декември...

МЗТ Скопје прв финалист – се чека противникот / галерија

Тимот на МЗТ го совлада Гостивар со 3:0 во победи, во полуфиналната серија од плејофот и се пласира во финалето. Во финалето од плејофот...

Федерер без проблеми во осминафиналето на Роланд Гарос

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласираше во осминафиналето откако уверливо во три сетови го порази Каспер Руд. Швајцарецот во првите два гема немаше многу проблеми...

Маж паднал од велосипед, од повредите починал

На 30.05.2019 година во 15,20 часот во СВР Скопје од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив било донесено лицето Љ.А.(68) од...

Исчезнатиот Пинета Секондо е пронајден мртов, МВР го расчисти убиството

Министерството за внатрешни работи соопшти дека е поднесена кривична пријава за две лица, осомничени дека го убиле Пинета Секондо, кој на 11 декември минатата...

Министерството за здравство бара доктори за работа во здравствените домови

Со цел да се обезбеди можност за работа во траење од шест месеци на доктори на медицина со лиценца за работа во примарна здравствена...

Млади таленти се претставија на Саемот за иновации „Skopje Mini Maker Faire“

Голем број млади и креативни луѓе кои изработиле одреден производ што е уникатен и единствен се претставија на Саемот за иновации „Skopje Mini Maker...

АХВ: Одлична оценка за напредокот во делот на безбедноста на храната и фитосанитарната политика...

Согласно Извештајот на Европската комисија за 2015 и 2016 за Поглавјето 12, дадена е генерална оцена дека, земјата има одредено ниво на подготвеност во...

НБ: Нето приливи од 157,8 милиони евра во првиот квартал, од директни инвестиции 21,6...

Народната банка денеска објави дека во првиот квартал кај финансиските трансакции со нерезиденти, се остварени нето-приливи од 157,8 милиони евра. Анализирано по категории, како што...

На финалето во Мадрид, 100.000 навивачи од Англија

Во главниот град на Шпанија се случува вистинска инвазија на англиски навивачи, од кои само една третина имаат билети за големото финале меѓу Ливерпул...

Без резервација за престој нема качување на Мон бЛан

Планинарите кои ќе сакаат да се искачат на највисокиот врв во Европа, Монт Блан во иднина не ќе можат да пристап до патеката што...

Словачки полицајци застрела маж кој им се заканувал со нож

Припадници на словачката полиција денеска во центарот на Братислава ранија маж вооружен со нож, кој им се заканувал дека ќе ги убие, објавија словачкиот...

Моника Белучи го покажа 18 години помладото момче: Никогаш не би рекле дека се...

Моника Белучи со своето последно појавување во јавноста, потврди дека со текот на годините изгледа само помладо, а најверојатно за тоа е заслужно нејзиното...

Османи и Димитров: Преговорите со ЕУ ќе започнат оваа година

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи кои денеска се сретнаа со белгискиот министер за надворешни работи, Дидие...

САД: Ненамерно убиени 1.300 цивили во Иран и Сирија

Коалицијата предводена од САД која се бори против таканаречената Исламска држава соопшти дека ненамерно убила 1.300 цивили во Ирак и Сирија од 2014 година,...

Летно работно време на паркинзите на Градски паркинг и нови зони во Аеродром и...

ЈП „Градски паркинг“-Скопје од утре ќе почне со работа на две нови паркинг зони. Едната зона е зона Б10, лоцирана кај новата зграда на ЈП...

Француски полицајци ќе се соочат со судски постапки, поради употреба на прекумерна сила против...

Францускиот главен јавен обвинител Реми Хејц најави покренување судски постапки против некои припадници на полициските сили, поради употреба на прекумерна сила врз учесниците на...

Основниот кривичен суд одреди куќен притвор за тројца од обвинетите за нападот во Собранието...

Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје на двајца од обвинетите за нападот во Собранието на 27 април 2017 година мерката притвор им ја...

Ни црвената листа на УНЕСКО не помага, на археолошки локалитет никна нов објект?!

Во екот на кампањите и бројните реакции на граѓански здруженија и препорака на светската организација на УНЕСКО, Охрид и Охридскиот регион да се стави...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети