Дома 2019 мај

Месечна Архива: мај 2019

Изложбa: „Птици“ од Јорданчо Кицовски во КИЦ

Во Изложбениот салон – Империјал 1 при Културно информативниот-центар во Скопје, на 7 мај, со почеток од 20 часот ќе се отвори изложбата на...

Издание: Есеи за романите на Божин Павловски

По повод 77 години од раѓањето на Божин Павловски, „Матица македонска“ ја објави книгата „77 есеи за романите на Павловски“, во избор на писателот...

За да биде избран претседател потребно е да гласаат 723.253 гласачи

Денеска се одржува вториот круг од претседателските избори. Право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу двајцата кандидати Гордана Силјановска-Давкова и...

Сицилијански макарони во сос од брокули

Оригинален рецепт од Сицилија во вашата кујна… Потребно е: 500 г макарони 1 кг брокула, расцветана на помали цветчиња 40 г...

Во светот денес има повеќе баби и дедовци од внучиња

Првпат во историјата во светот има повеќе постари лица отколку мали деца, покажуваат податоците на Обединетите нации. Бројките на ОН говорат дека на крајот...

Лекар намерно заразил 90 лица со ХИВ

Најмалку 90 лица, меѓу кои и 65 деца, биле заразени со вирусот ХИВ во Пакистан од лекар, кој користел инфициран шприц. – Го уапсивме...

Новиот список лектири – шминка, или…?!

Бирото за развој на образованието неодамна го објави списокот за лектири за основно образование за учебната 2019/2020, со што наставниците и учениците од второ...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети