Дома 2019 мај

Месечна Архива: мај 2019

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ КОМПОЗИТОР ЃЕЛО ЈУСИЌ

Денес во Дубровник во својата 81 година од животот, по кусо и тешко боледување почина големата музичка легенда од поранешните југословенски простори композиторот Ѓело...

Казна до 80.000 евра за плаќање во кеш телевизор поскап од 500 евра

Со 5.000 до фантастични 80.000 евра од утре се казнуваат сите правни и физички лица кои ќе наплатат во кеш за производ или услуга...

Крсте Роџевски: Њујорк е огледало каде што ќе видиш колку вредиш

Многумина го познаваат гласот на македонскиот музичар од Њујорк, Крсте Роџевски, по песните што се најдоа во филмовите на Милчо Манчевски, „Бикини Мун“ и...

Холандија достави барање до Брисел за враќање на визите за Албанија

Холандија денеска до Европската комисија и официјално ја достави Резолуцијата усвоена неодамна во холандскиот Парламент, со која се бара враќање на визниот режим за...

Синот на градоначалникот Јанчев повреден во сообраќајка

Петнаесетгодишниот син на Митко јанчев, градоначалник на Кавадарци, и негов врсник, се повредени во сообраќајна несреќа што се случила синоќа. Од МВР информираат дека несреќата...

Корекција или потврда на Годишните даночни пријави и викендов

Граѓаните кои до вчера, кога истече официјалниот рок, не ја потврдиле или коригирале годишната даночна пријава што им ја испрати УЈП, имаат време тоа...

ЗНМ: Новинарите не смеат да имаат конфликт на интереси

Здружението на новинари на Македонија ги повика своите членови и сите новинари кои имаат конфликт на интереси и имаат ангажмани во рамки на Владата...

Од утре илјада унгарски војници на српската граница поради мигрантите

Шефот на унгарската полиција Јанош Балог најави дека од утре на границата со Србија ќе бидат стационирани илјада унгарски војници, под команда на полицијата. –...

Седница на грчката Влада за промени во Врховниот и Уставниот суд

Грчката Влада денеска одржува вонредна седница зад затворени врати, посветена на изборот на претседател на Врховниот суд, јавен обвинител и тројца потпретседатели на Уставниот...

Отворена 13-тата Годишна изложба на Факултетот за арт и дизајн – Европски Универзитет (Фото)

Во просторот на старата печатница во објектот на Европскиот универзитет во четвртокот на 30 мај беше отворена 13-тата по ред традиционална годишна изложба на...

Одземени две видеокамери за следење на рисот

Непознати сторители украле две видеокамери со кои се следи движењето на животните и рисот во националниот парк „Маврово”. Според СВР Тетово кражбата вчера ја...

Тажно: откажан хуманитарен концерт, продадени само 50 влезници!

Хуманитарниот концерт со кој требаше да се соберат парични средства за продолжување на лекувањето во Москва на Никола Новоселски од струмичкото Муртино завчера бил...

 КООП Инженеринг ќе го гради пристапен пат и атмосферска канализација во индустриската зона во...

Затворен е тендерот што го распиша Општина Куманово со средства добиени од Владата за изградба на атмосферска канализација и на примарни улици во индустриската...

ДЗС: Пробен попис во 13 општини од 10 до 30 јуни

Од 10 до 30 јуни во 13 општини во земјава, односно во 32 пописни круга, ќе се спроведе пробен попис на населението, домаќинствата и...

 Адреналински настан покрај Крушевското езеро

Адреналинскиот When in Krusevo, настан што продолжува и оваа година! Третото летно издание на outdoor дружбата ќе се одржи од 21 до 23 јуни...

Нема повеќе малтретирање на животните – циркус почна да користи нивни холограми / видео

Во многу делови од светот, зоолошките градини дивите животни се постојано заклучени во кафези или злоставувани, а има и случаи кога на лавовите им...

Игор Ангеловски ќе ја предводи Македонија до 2020 година

Предводникот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, останува на селекторското столче до декември 2020 година. Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини и...

Се поставува челичната конструкција на првиот пешачки мост 

Од денеска започна поставувањето на челичната конструкција на првиот пешачки мост кој се гради во Делчево. Како што информираат од Општината, челичната конструкција на...

Пендаровски: Ако не добиеме датум во јуни, можеби ќе добиеме во јули

Претседателот Стево Пендаровски очекува земјите членки на ЕУ да дадат согласност и земјава да добие датум за почеток на преговорите за членство. Во однос...

Реал (М) му исполни уште една желба на Зидан вредна 55 милиони

Тринаесеткратниот шампион во Европа, шпанскиот гигант Реал Мадрид, продолжува до купувањата на нови играчи. По дефанзивецот Едер Милитао од Порто, во клубот пристигна и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети