Кај нас жените нема пардон – газиме или нè газат до...

Кога ќе се спомене зборот „фудбал“ речиси секогаш потсетува на машка игра, но најважната споредна работа во светот сè повеќе се популаризира и кај...

Македонската економија како 28-годишна девојка на тенки штикли и црни чорапи

Бизнис-секторот од Македонија смета дека економската климата годинава со години наназад е анемична, а дека на тоа влијаат и постојаните изборни циклуси кои што...

Државата да се фокусира на клубовите и индивидуалните спортисти

За жал, во Македонија, политиката е составен дел од спортот. Тоа е јасно како бел ден, а сè поголем и поголем е бројот на...

Заев се пофали дека економијата блеска, Ѓорчев му порача: Дечко, намали...

Премиерот Зоран Заев не денешната собраниска седница се пофали дека економијата блеска, а постигнатите резултатите се за поклонување. -Економијата блеска, а уште не сме членка...

Ненад Димитријевиќ е најдобар кошаркар на Македонија за 2019 година

Плејмејкерот на шпански Хувентуд, Ненад Димитријевиќ е прогласен за најдобар кошаркар на Македонија за 2019 година. Со оглед на тоа дека има актуелни обврски спрема...

Лустрираните во Македонија ќе ја тужат Северна Македонија

Премиерот изрази очекување  до 12 февруари, кога е планирано распуштањето на Парламентот да се донесе и овој закон.Иницијативата од Владата да се донесе едно...

Ирански воен авион паднал во вулкан!

На местото на падот веднаш се испратени спасувачки екипи во потера по преживеаните. На социјалните мрежи е објавено видео од местото на падот на авионот....

ИНТЕРВЈУ, ГЛИГОР БИШЕВ: Малото е поубаво – „мики маус” економијата е пофлексибилна...

 Македонската економија во 2019 година се врати на својата „нормална патека“ на економски раст. Растот од 3-4 насто е природната стапка на економски раст...

И МОК го промени името: Северна влезе во Македонскиот олимписки комитет!...

Македонскиот олимписки комитет го одржа редовното годишно Собрание на кое беше донесена одлука за промена на името во Олимписки комитет на Северна Македонија, откако...

Ме користат само за врзување на машната на врвот од елката...

Како што наближуваат новогодишните празници, така и еуфоријата кај луѓето се зголемува. Останува нешто повеќе од една недела до крајот на оваа и почетокот...

Пендаровски и Владата отсега нема да пијат од пластика

Владата ја разгледа и ја усвои Информацијата за престанок на користење на пластична амбалажа во органите на државната управа, и ја задолжи Службата за општи...

Убаво ми е во Вардар, но странство си е странство

Ако судиме по досегашниот дел од сезоната, фудбалерите на Вардар се на добар пат да ја прекинат двегодишната доминација на Шкендија во домашното првенство....

Ракун се опил со греено вино во Ерфурт, Германија

Ракун, понесен од празничната атмосфера по германските панаѓури, бил забележан како се прикрадува меѓу куќичките за закуска и го допива грееното вино. Тоа се...

Оваа сабота сите градинки ќе работат зошто родителите ќе чистат

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата, поради одлуката што ја...

Голем играч не се станува на натпревар Богданци – Радовиш

Македонската ракометна репрезентација за првпат по 2013 година на едно Европско првенство ќе биде предводена од македонски селектор. „Црвено-жолтите“ ќе ги води Данило Брестовац,...

„The Banker“: НЛБ Банка – Банка на годината по десетти пат

НЛБ Банка ја прослави десеттата награда за најдобра Банка на годината. Во присуство на голем број гости, соработници и пријатели, во пријатна атмосфера, Претседателот...

 Македонците со Цеца и Здравко ќе лудуваат за новогодишната ноќ на...

Како што велат од туристичките агенции, македонските граѓани во последен момент одлучуваат каде ќе ја прослават најлудата ноќ, а најинтересни им се музичките забави...

За 13 години извршителите наплатиле 1,2 милијарди евра од граѓаните

Како што информираше Зоран Димов, претседател на Комората на извршители, струмичани на 5 декември, први ќе се запознаат со извршителите и ќе ги...

Рахиќ за ВЕЧЕР: Боки 13 останува во болница, до кога, незнам!

Бојан Јовановски денеска не е вратен во затворот во Шутка. Тој е хоспитализиран на интензивна нега во болницата „8 Септември“, потврди за весникот ВЕЧЕР ...

Граѓаните пиштат од извршителите, Владата ветува ветер и магла

Вртоглави суми на име на долг, зачинети со фрапантни камати...  Од Министерството за правда велат дека вршат анализа на претставките на граѓаните за работата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети