Ако се поголеми од нас не значи дека се и посилни

Често во Македонија може да се види со ист спорт да се занимаваат двајца браќа и две сестри, но никогаш не сме виделе со...

ИНТЕРВЈУ СО МИНИСТЕРОТ ЗА ЕКОНОМИЈА КРЕШНИК БЕКТЕШИ:Само влезот во НАТО и...

Министерот за економија Крешник Бектеши пред нешто повеќе од две години амбициозно влезе во владата на премиерот Зоран Заев  за да го стави акцентот...

Играше за Барселона, а навива за Реал Мадрид

Македонската фудбалска женска репрезентација пред повеќе од една недела ја забележа првата победа по пауза од осум години, откако на домашен терен славеше над...

Јовески: „Рекет“ се проширува со четири нови осомничени

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески пред малку најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува за уште четири лица за перење пари и помагање...

ГОЛГОТАТА НА АФРОДИТА СЕРАФИМОВСКА: Некој ú изградил куќа среде двор, надлежните...

Афродита Серафимовска е скопјанка која живее во Холандија. Во родниот град има своја куќа, но кога си доаѓа дома мора да изнајми стан. Пристапот...

Солзи радосници на Верица Ристевска, моќното пеење на Лидија Кочовска и...

Да не беше традициноналната, овој пат јубилејната 15-годишната „Бела ноќ“, тоа задоволство немаше да ни се случи. А, станува збор за носталгичниот настан „50...

Ако имавме девет Наташи – Македонија ќе цветаше!

По пауза од осум и пол години македонската женска фудбалска репрезентација конечно се израдува на победа откако во рамки на квалификациската група „Г“ за...

Итно повлечен лекот „ранитидин“, содржи материја која може да предизвика рак

Лекот што е наменет за лекување на желудникот е повлечен од повеќе држави од регионот, меѓу кои и Македонија, Србија, Црна Гора, Грција бидејќи...

Европскиот универзитет ги награди најдобрите фудбалери на турнирот „Сокол“

Kој мисли дека спортот и книгата не одат заедно, се излажал. Честопати најдобрите спортисти се и најдобри студенти, а најдобрите спортисти, пак, се тие...

Од денеска во аптеки ќе има лекови колку сакаш и кога...

КВОТИТЕ ЗА ЛЕКОВИТЕ ЗАМИНАА ВО ИСТОРИЈАТА... Граѓаните од денеска можат лекот на рецепт да го подигнат во која сакаат аптеки и во било кој...

Немав слушнато за Македонија, а прифатив да бидам селектор на боксерската...

Македонската боксерска репрезентација во последно време бележи одлични резултати, а за тоа најдобро говори последниот меѓународен турнир во Врбас, Србија, на кој нашите боксери...

Ако навреме се прими хормонот за раст, може да се достигнат...

 „Не сакаме да бидеме повисоки за да бидеме поубави, сакаме да бидеме здрави!Според претседателот на Здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања –...

Младите да бидат успешни и се повеќе да ги реализираат претприемачките...

Во Скопје се одржа првиот Балкански претприемачки самит...Претприемачите во државата креираат нови работни места, подобар економски амбиент, развој и раст на БДП. Младите луѓе...

Пеејќи летово и во Македонија, пејачите од поранешна Југославија станаа ...

И ова лето Р. С. Македонија беше вистинска мека во која пејачите од Србија, Хрватска и Босна заработуваа големи пари. Тоа се огромни суми...

Не дојдовме на туризам во Словенија туку за нова историја!

Македонската одбојкарска репрезентација утре ги стартува натпреварите на Европското првенство, кое првпат се игра во четири земји, а во пресрет, пак, владее оптимизам со...

Во Босна отворено еко село во спомен на Тоше Проески

По Тоше Проески спомените не можат да пресушат. Па така, неодамна, својата бесконечна љубов кон нашиот пејач ја покажале и во Босна. Едно тамошно...

GPS уредот спречува повреда и нешто потрагично

Сè почесто македонските клубови ја следат новата технологија која се применува во силните европски лиги, од тренажни процеси, натпревари, па сè до современите апарати...

Древната Александрија ќе ја снема, тоне поради климатските промени

Омилената светска туристичка дестинација, познатиот египетски град Александрија, којшто е мека за туристите, почна да тоне како резултат на климатските промени. Градот низ годините...

Кој ќе се офајди од зголемувањето на платите до 100 евра?!

Околу 750.000 вработени во земјава со нетрпение ја очекуваат најавената  мерка на Владата со која од 1 октомври годинава  можат да очекуваат раст на...

Младите заминуваат од Македонија, во раката држат билет во еден правец

Македонската нација старее... речиси и да нема авион, автобус или воз  во кој  нема некој млад човек што ги спакувал куферите и тргнал по...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО